Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gintaras Kavarskas: Baltijos kelias – 1989-aisiais ir dabar

Šaltinis: 15min
0
A A

Gintaras Kavarskas 1989 metų rugpjūčio 23 dieną Baltijos valstybės pasižymėjo vienybe ir solidarumu, įprasmindamos unikalų įvykį, įprasmindamos laisvės ir nepriklausomybės sunkiausius kelius. Tiems, kurie negalėjo sulaukti rugpjūčio 23-iosios, Baltijos kelyje žvakių šviesa švietė kelią žmonių grandinės kelyje ir juodi kaspinai toliau tebejungė rankomis susikibusių ir delnais susiglaudusių žmonių grandinę nuo Vilniaus iki Rygos ir Talino.

Žuvusieji kovoje dėl laisvės, visi buvo pagerbiami lietuviškomis, latviškomis ir estiškomis dainomis. Taip net apie 20 minučių reikšmingai suvienijo trijų Baltijos valstybių sostines ir kelią link jų, visam laikui suvienijo tris Baltijos valstybes, Baltijos valstybių tautas nepriklausomybės kelio pradžios tęsiniui. Šiuo unikaliu įvykiu buvo išreikšta trijų Baltijos valstybių, Baltijos šalių tautų vienybės idėja sunkiausiame kelyje į Nepriklausomybę.

Niekas negalėjo pagalvoti, kad kelias bus dar sunkesnis: bus nenuspėjama 1991 sausio 13-oji, 1991 metų sausio 16-ąją ant žmonių rankų bus nešami karstai palaidoti žuvusiems, kurie taikiai kovojo dėl Lietuvos laisvės ir šviesesnės Lietuvos valstybės, po „kruvinojo sekmadienio“ bus šimtai sužalotų ir suluošintų, kurie toliau tebegyvens skausmuose dėl patirtų žaizdų arba skausmų dalis žmonių mirs per artimiausią dešimtmetį. Likusieji gyvens, kad išsaugotų laisvę šiai dienai ir rytojui, ir ilgam rytojui.

Apie 20 minučių reikšmingai suvienijo trijų Baltijos valstybių sostines ir kelią link jų, visam laikui suvienijo tris Baltijos valstybes, Baltijos valstybių tautas nepriklausomybės kelio pradžios tęsiniui.

Nors grandinė buvo net 650 km ilgio, bet iš tiesų žmonių vienybė ir daug toliau tapo laisvės siekiančiųjų stimulu.

Lietuva, Latvija ir Estija pabrėžė galimybę teisiniu parlamentiniu būdu atkurti taip ilgai lauktą Nepriklausomybę Baltijos valstybėse. Manau, jog žmonės Baltijos valstybėse kovojo prieš maždaug 50-ties metų okupaciją, žmonės troško laisvos ir nepriklausomos Baltijos valstybės, kiekvienoje Baltijos valstybėje žmonės buvo kupini entuziazmo ir ryžto kuo skubiau atkurti valstybę ir gyventi laisvoje šalyje kartu su visomis laisvomis Baltijos valstybėmis.

Tų laikų Baltijos kelias skynė kelią į šiuolaikiškesnę istoriją ir istorijos raidą. Baltijos žmonių vienybė ir sunki kova dėl laisvės tapo Baltijos valstybių regioninės reikšmės įvykiu kelyje į demokratinių teisių pradžią. O šių dienų Baltijos kelias turi dar kartą ir tapatumo, ir pilietiškumo įtvirtinimo jaunoms kartoms pradžią.

Gintaras Kavarskas yra mokytojas, Lietuvos laisvės gynėjas, TS-LKD narys

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min