Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 13d. 11:52

Gintautas Labanauskas: Ar liksime antikinio meno rinkos užribyje?

Gintautas Labanauskas Šią savaitę Briuselyje vyksta didžiulė tarptautinė antikinio meno paroda BAAF – Brusseles Ancient Art Fair. Į ją gausiai suvažiavę dalyviai iš viso pasaulio. Ši paroda stebina lankytojus senovės Egipto, Graikijos, Romos, vikingų ir kitų kultūrų antikinio meno šedevrais. Parodai skirtas visas kvartalas Briuselio senamiestyje –rue Ernest Allard, rue des Minimes gatvėse, visai šalia Briuselio pasididžiavimo – Notre Dame katedros.

Į ją suvažiuoja viso pasaulio kolekcininkų ir pardavėjų elitas, vyksta ne tik šimtatūkstantiniai, bet ir milijoniniai antikinio meno pirkimo pardavimo sandoriai. Teko galimybė pavaikščioti po šias galerijas ir pabendrauti su kolekcijų savininkais. Savo patirtimi pasidalino mūsų kaimynai latviai ir estai, pasidžiaugė gauta Europos Sąjungos parama dalyvavimui šioje parodoje. Gaila, bet nepavyko aptikti lietuvių kolekcininkų bendruomenės atstovų, nors, mano nuomone, ji yra pakankamai stipri ir žinoma Europoje.

Pakalbėjus su kitų šalių kolekcininkų bendruomenių atstovais priežastys tampa aiškios. Pas juos jau ne vieną šimtmetį gyvuoja laisva ir nevaržoma prekyba antikiniu menu, nes valdžia nėra uždėjusi jokių perteklinių reikalavimų ir biurokratinių apsunkinimų. Pas mus gi tenka dirbti sovietmečio sąlygomis, nors ir de jure, ir de facto sovietinį jungą nusimetėme jau beveik prieš tris dešimtmečius.

Jokiu būdu nekaltinu Kultūros paveldo departamento specialistų. Jie tikrai geranoriški savo srities specialistai, tačiau yra tik įstatymų vykdytojai.

Šiandieną tam, kad antikinio meno objektą išvežti iš Lietuvos, reikia gauti Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos leidimą. Nesvarbu, kad objektas legaliai įsigytas užsienyje su tokį įsigijimą patvirtinančiais dokumentais ir su Lietuvos kultūros paveldu neturi nieko bendro. Procedūra trunka mėnesiais, o kartais ir pusmečiais. Lietuvis, norėdamas išvežti tokią kolekciją, kokią atsivežė kaimynai latviai, turėtų kreiptis į departamentą bent jau prieš metus. Negana to, vietoj elektroninių paslaugų, reikia mažiausiai du kartus fiziškai apsilankyti Vilniuje, Kultūros paveldo departamente.

Jokiu būdu nekaltinu Kultūros paveldo departamento specialistų. Jie tikrai geranoriški savo srities specialistai, tačiau yra tik įstatymų vykdytojai. Pokyčiai turėtų būti įstatymų leidėjų lygmenyje ir nedelsiant, kadangi ši rinka labai dinamiška ir konkurencija joje stiprėja geometrija progresija, nepalikdama vietos silpnesniems žaidėjams. Todėl manau, kad jeigu norime likti konkurencingais, jau laikas keisti situaciją dabar, nes šioje rinkoje cirkuliuoja apie 10 milijardų eurų, kurių ženkli dalis galėtų kelti ir mūsų šalies ekonomiką.

Dr. Gintautas Labanauskas yra buvęs Kauno miesto savivaldybės tarybos narys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min