Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 12d. 11:45

Gintautas Vaitoška: Ar naujasis prezidentas užsiims šeimos dekonstrukcija Lietuvoje?

Gintautas Vaitoška Iš pradžių atsiprašysiu už gal kiek per aštrų straipsnio pavadinimą, tačiau žymaus vaikų psichiatro Lino Slušnio mintys apie šeimą verčia susimąstyti apie šeimos ateitį Lietuvoje. Gal vertėtų apsiriboti profesine diskusija, bet kadangi L.Slušnys yra vieno stipriausių kandidatų į būsimus prezidentus patarėjas, tenka galvoti apie platesnį jo minčių poveikį.

Komentuodamas Eurostato duomenis, pagal kuriuos pernai Europos kraštuose 43 proc. vaikų gimė ne santuokoje, o Estijoje, Bulgarijoje, Prancūzijoje ir Slovėnijoje daugiau nei 50 proc., L.Slušnys teigė, jog tos valstybės „sukūrė galimybes jiems augti vienodai, ar jie gimė šeimoje, ar ne. Turbūt tose šalyse tėvai nelabai rūpinasi, ar vaikas gimė šeimoje – jiems svarbiau vaiko priežiūra“.

Pirmiausia pasidžiaugsiu tokia teisinga šeimos samprata: sakydamas, kad vaikai gimė ne šeimoje, gerbiamasis kolega, regis, turėjo omeny nesusituokusius tėvus. Tačiau, kaip pamename, mūsų Konstitucinis teismas 2011 m. aiškino, jog Lietuvoje šeima su santuoka menkai susijusi, užtenka, kad save šeima laikantys asmenys būtų emociškai susirišę. Emocijos, deja, jau pagal apibrėžimą yra tai, kas nestabilu. Tad L.Slušnio šeimos samprata tikrai geresnė! Kita vertus – ar tikrai? Psichiatrija ir psichologija nekabo ore atsieta nuo socialinio konteksto – o šiame daktaro pasisakyme jis labai jaučiamas.

Valstybės noras perimti vaikų auginimą yra tipiškai marksistinis požiūris. Šeimos institucija komunizmo progreso eigoje turėjo sunykti, o klasikiniame marksizmo veikale „Šeimos ir privačios nuosavybės kilmė“ Friedrichas Engelsas teigė, kad pirmasis proletaro išnaudotojas buvo vyras, o išnaudotasis proletaras – jo žmona. Kovotojams už moterų teises ši fundamentalios gelmės idėja, regis, tebeskamba maloniai.

„Laimingiausiomis“ laikomose Skandinavijos šalyse valstybė iš tikrųjų perima šeimos funkcijas. Norvegijos vaikų tarnybos ne ieško, kaip šeimai padėti – kas daroma, pavyzdžiui, Vokietijoje, – bet vaikus atima ir „perskirsto“ geresniems arba turtingesniems tėvams. Kaip žinoma iš drakoniškos Norvegijos vaikų tarnybos patyrimo – o dabar apie tokias istorijas tenka girdėti ir Lietuvoje – išskyrus kraštutinius atvejus, vaikus toks „gelbėjimas“ traumuoja labiau nei nesantaika šeimoje.

Švedija pastaraisiais metais giriasi gimstamumo didėjimu ir mėgina nuopelnus priskirti dosniai paramai vienišoms motinoms – kitaip sakant, valstybė atlieka vyro vaidmenį. Tačiau ekspertai atkreipia dėmesį, kad Švedijos beveik iki 1,9 vaiko vienai moteriai pakilęs gimstamumo rodiklis yra sąlygotas vidutiniškai keturių (4,0) vaikų, gimstančių moterims, neseniai atvykusioms iš Eritrėjos, Somalio, Etiopijos ir Afganistano. Tad kuria ar griauna save valstybė, perimanti šeimos funkcijas?

Geriau kalbėkime apie laimę. Eurostato duomenimis, Švedijoje ne santuokoje gimsta beveik 55 proc. vaikų, Danijoje – 51,5 proc.; šių šalių laimingumo indeksai vieni aukščiausių pasaulyje.

Tačiau žymaus britų medicininio žurnalo The Lancet skelbtame tyrime teigiama, kad švedų vaikai, gyvenantys tik su vienu iš tėvų, maždaug dukart dažniau sirgo psichikos ligomis, vartojo alkoholį ir narkotikus arba bandė žudytis. Tačiau gal sugyventiniai augina vaikus kartu ir jų vaikai nepatiria tokių sunkumų?

Deja, statistika kalba, kad nesusituokusių tėvų vaikai tampa vienišų motinų vaikais labai dažnai. Amerikiečio sociologo D.Popenoe pateikiamais duomenimis, Norvegijoje kohabituojančios ir turinčios vaikų poros išsiskiria 2,5 karto dažniau nei susituokusios, Švedijoje tokios poros yra „mažiau patenkintos [tarpusavio santykiais] ir dažniau galvoja apie santykių pabaigą“, o Anglijoje, kurioje ne santuokoje gimsta apie 45 proc. vaikų, „išsiskiria beveik viena iš dviejų kohabituojančių porų ir viena iš dvylikos susituokusių porų; tris ketvirčius tėvų skyrybų išgyvena kohabituojančių tėvų vaikai.“

Skyrybos, pasak žymiausio JAV psichiatrijos žinyno (Kaplan & Sadock’s Synopsis of Psychiatry, 11 ed.), tebėra pripažįstamos kaip vaiką neišvengiamai traumuojantis veiksnys. Tiesa, šiame autoritetingame veikale teigiama, kad po skyrybų nesiginčijantys ir meiliai bendraujantys tėvai („amicable“) gali skyrybų traumą vaikams sumažinti. Vyraujant mitui, kad „geros skyrybos yra geriau negu bloga santuoka“, besiskiriantiems belieka palinkėti tokios psichologinės tobulybės.

Tad kodėl gi laimingose Vakarų Europos šalyse pasitaiko nelaimingų vaikų? Gal „užgrūdinti“ skyrybų ar gyvenimo su vienu iš tėvų streso jie užaugs stresui atspariais – vadinasi, laimingais – žmonėmis? Bet štai The Guardian rašo, kad Danijoje dėl prastos psichikos sveikatos kenčia net 23,8 proc. 16–24 metų moterų; Švedijoje apie 20 proc. panašaus amžiaus merginų ir moterų teigia, kad jos „kenčia ir kovoja“.

Nemėgindami atspėti visuotinės laimės šiose turtingose šalyse mįslės, tik atkreipiame dėmesį, kad L.Slušnio nuomonė, jog tose šalyse tėvai labai gražiai rūpinasi savo vaikais, nesirūpindami tokiu senovišku dalyku kaip santuoka, neatrodo pagrįsta faktais. Minėtasis D.Popenoe daro išvadą, jog „kohabitacijos problema iš esmės atspindi konfliktą tarp suaugusiųjų troškimų ir vaikų poreikių.“ Emocijoms „judant“ ir beieškant to partnerio, su kuriuo jos gali judėti be galo idealiai, suaugę nenori „galutinai“ už savęs uždaryti durų. Tačiau vaikai tokiu atveju auga skersvėjyje.

Auginti savo gebėjimą brandžiai mylėti vaikus, žinoma, labai reikia. Kolegos minčiai, kad vien santuoka dar neužtikrina kokybiškų santykių tarp tėvų ir vaikų, reikia pritarti. Išimčių pasitaiko. Tačiau valstybės mastu, regis, turime kalbėti apie tai, kas geriausia daugeliu atvejų. Iš skaičių akivaizdu, kad vaikams tai yra susituokę tėvai.

Septintajame dešimtmetyje Švedijos socialdemokratai žengė pažangos keliu: atsisakyta su santuoka susietų mokestinių lengvatų, moterys paskatintos įžengti į darbo rinką. Lietuvoje tai padaryta truputį anksčiau: pradėjus komunizmo statybą, netrukus po antrosios okupacijos. Nors nebūtų nei teisinga, nei įmanoma moterų sugrąžinti į vaikų kambarį ir virtuvę („Kinder, Küche, Kirche“...), tačiau skandinavų patirtis rodo, jog Lietuvoje santuokos „išrinkinėti“ nereikėtų. Bent jau vaikų labui.

Gintautas Vaitoška yra gydytojas psichiatras, Šeimos ir santuokos studijų programos vadovas Tarptautiniame teologijos institute Austrijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Konservatoriai sieks atšaukti mokesčių reformą, o jei nepavyks – nepalaikys biudžeto

15min iš Ploješčio Interviu Sportas

Tylą nutraukęs G.Arlauskis apie sugrįžimą į rinktinę: „Šiuo metu – ne“

Aktualu

CŽV išvada: Saudo Arabijos princas suorganizavo žurnalisto J.Khashoggi nužudymą

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: briediena kanadietiškai

Gyvenimas

Saudo Arabijos karališkosios šeimos grožio terapuetė Lilija: „Turėdavau būti pasiekiama per 20 minučių“

Aktualu

Apleistos turgavietės padegėjai visiškai suįžūlėjo: šįkart gaisrą sukėlė dienos metu

Aktualu

Naujos konservatorių partijos įkūrėjai nerodo savo veidų

24sek

Panevėžio „Lietkabeliui“ – kaltinimas dėl skolų ir neteisėto sprendimo

Mokytojų palaikymo akcija „ŠMM, išgirsk mokytojus“ prie Vilniaus Žemynos progimnazijos

Aktualu

TS-LKD taryba patvirtino: prezidento rinkimuose rems Ingridą Šimonytę

Vardai

Carolina Herrera žeria patarimų moterims: „Niekas taip nesendina, kaip bandymas apsimesti jaunai“

24sek

Perimtas žalgiriečių ginklas: kaip „Barca“ suvystė „Žalgirį“?

„Vieni vartai“: (Ne)prarasta karta, E.Jankauskas ir Lietuva – Rumunija

Verslas

Remontui lombarde pasiskolinusi pora liko ir be buto, ir su skolų našta

Vardai

V.Siegel švenčia 24-ąjį gimtadienį: „Didžiausias džiaugsmas – dukra. Mano „aš“ nuėjo į antrą planą“

Sportas

Geriausias planetoje Ricardinho panašumų į L.Messi mato daugiau nei su C.Ronaldo

Vardai

Mauricijuje medų kopinėję Skaisgiriai liko sužavėti rojų primenančių vaizdų, kurie – lyg atvirutės

Aktualu

Konservatoriai tvirtins dešimt kandidatų į merus

Gyvenimas

Alkoholikas Povilas: „Gimus sūnui, švenčiau tris paras“

Multimedija

Didžiausia pasaulyje atostogų būsto nuomos paieškos sistema

Naujienos

Maistas

Savaitgaliui – rimtas apkepas su mėsa: 10 rudeniui subalansuotų receptų

Vardai

Gintarė Songailė džiaugiasi gaminti pamėgusiais sūnumis: „Pavyzdį jiems rodo tėtis“

Pasaulis kišenėje

Slidinėjimas kalnuose: rekomendacijos patyrusiems, atmintinė – pradedantiesiems

Aktualu

Prie baro Klaipėdoje nuvilko striukę su daiktais kišenėse

Aktualu

Vytenis Šimkus: Brexit – debesuota, be pragiedrulių?

Gyvenimas

„Vintage bazaar“ blusturgyje: kas vienam pabodę, kitam – nauja ir mylima

Aktualu

Panevėžyje „Toyota“ vairuotoja pėsčiųjų perėjoje partrenkė moterį

Aktualu

Į Klaipėdą atplaukė NATO laivai: jūroje ieško likusių karo minų

Vardai

Jėzumi tapęs Selas į sceną įvažiavo ant milžiniško unitazo: „Suprantu, kad tai šventvagystė“

Aktualu

Japonijos premjeras šį mėnesį nuvyks reto vizito į Kiniją

Laisvalaikis

Susmulkintas Banksy paveikslas dabar brangesnis nei iš pradžių, sako ekspertai

Sportas

Tragiška istorija: Rumunijos treneris pergalę skyrė rungtynių metu užgesusiam vaikinui

Aktualu

Naujais konteineriais nepatenkinti vilniečiai: savivaldybė tik sako, kad mūsų klauso

Gyvenimas

Kosmetologė pataria, kaip drėkinti veido odą rudenį ir žiemą

Šių laikų šnipinėjimas

Sportas

Skaudų antausį sugėręs E.Jankauskas: „Šitos rungtynės turi duoti daug optimizmo“

Vardai

Ineta Stasiulytė ir Deividas Meškauskas susilaukė kūdikio: porai gimė dukra

Aktualu

Apie dujų balionėlių prekybą feisbuke paskelbęs vilnietis namuose sulaukė policijos

Aktualu

Vokietija ketina artimiausiomis dienomis išduoti Bulgarijai įtariamą žurnalistės žudiką

Mokslas.IT

Rusijos kosmoso agentūra: avariniu būdu leidęsi astronautai į TKS skris kitą pavasarį

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min