Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 21d. 08:25

Išlaikytinių sindromas ir karvės kanopos

Praėjusią savaitę klausiausi pirmojo prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu Lietuvos žiniasklaidai.

Na, ir ką - Vilniaus Lietuvoje išties dar nėra taip blogai, kaip Jungtinėse Amerikos Valstijose Didžiosios depresijos metais. Alkani bedarbiai dar nekrinta eilėse prie duonos. Ir prekių vežimėliai didžiuosiuose prekybos centruose tikrai lūžta nuo įvairių produktų (nors nukainotų rusiškų ikrų dėžutės pirmą kartą "pakaustytos" apsauginiais magnetais: negi baiminamasi, kad turtingi pirkėjai įsimes vieną kitą į kišenę?).

Tiesa, Lietuvos gerovę dar būtų galima skaičiuoti Laurų kvartalo ar Turniškių mastais. Kokia krizė? Juk čia močiutė neskaičiuoja baltų centų karvės kanopoms - labai gardi šaltiena išeina, sako. Ir motina prie parduotuvės kasos neišplėšia dviem dukrytėms iš rankų 26 centus kainuojančių ledinukų, nes tų centų trūksta pigiausiam batonui.

* * *

Praėjusią savaitę klausiausi atostogas baigiančio premjero Andriaus Kubiliaus dar vieno praregėjimo. Apie tai, kaip Vyriausybė griaus visuomenėje įsigalėjusį "išlaikytinių sindromą" - naikins, suprask, vyraujančią praktiką, kai vidutinė bedarbio pašalpa yra didesnė už minimalią algą.

Jeigu dabar kam nors kyla mintis, kad premjeras ketina pasirūpinti oriu dirbančiųjų išgyvenimu, labai klysta. Apie minimalią algą Vyriausybėje šią savaitę, tiesa, buvo pagalvota: kaip jau tapo įprasta, ji dar kartą sumažinta.

Ir "išlaikytinių", klestinčių iš atlyginimus viršijančių bedarbių pašalpų (nors apie tokį stebuklą, be premjero ir dar kelių jo bendražygių, turbūt nedaug kas girdėjo), klausimą ketinama spręsti taip pat: "Šitokia situacija yra visiškai netoleruotina, nes griauna pamatinius dirbančios visuomenės principus."

Mažins pašalpas? Kodėl ir ne. O tie 900 policininkų, kuriuos Policijos departamentas, kariaudamas savo karus, netrukus žada išmesti į gatvę, galės, užuot maldavę pagalbos, imtis nuosavo verslo. Pavyzdžiui, organizuoti saugos firmas, pasirūpinsiančias, kad nagingi vaikinai prabangias parduotuves, o sunkmečiu - ir savo piliečių kišenes ištuštintų be mažiausios rizikos.

* * *

Praėjusią savaitę Ūkio ministerija vėl paskelbė Lietuvos ekonominės būklės apžvalgą. Juodu ant balto parašyta: šio mėnesio pradžioje darbo ieškojo 212 tūkst. asmenų, turinčių bedarbio statusą. Registruotų bedarbių liepą, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padaugėjo 74,1 procento.

Asmenų, gaunančių bedarbio išmoką, palyginti su pernykšte situacija, padaugėjo 232 proc. (tikrai tiek, jei netikite, atsiverskite Darbo biržos tinklalapį) - beveik 80 tūkst. gyvų ir valgyti norinčių žmonių. Dažnas iš šio skaičiaus dar turi vaikų. Kurie, kad ir kaip keistai skambėtų, taip pat nori valgyti.

To paties rugpjūčio pradžios statistika byloja, kad Lietuvos darbo biržos duomenų bazėje buvo apie 1,2 tūkst. laisvų darbo vietų. Galite skaičiuoti: į vieną teorinę darbo vietą pretenduoja 176 statistiniai bedarbiai.

Kažin ar jie, kaip įsitikinęs premjeras, džiaugiasi išlaikytinio statusu ir valstybės pašalpa. Jei taip būtų, vargu ar Alytuje atidarytą naują prekybos centrą būtų užplūdusi minia žmonių. Ne tų, kurie prisikrauna pilnus prekių vežimėlius. Kitų - ieškančių darbo.

Tame prekybos centre į vieną darbo vietą pretendavo 52 alytiškiai.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Kelionė „The Coldest Ride“

Sveikata

Gyvenimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min