Dabar populiaru
Publikuota: 2021 rugpjūčio 23d. 10:20

Jaushieh Joseph Wu: Naujai kurkime atsparesnę JT sistemą su Taivanu jos sudėtyje

Jaushieh Joseph Wu
Asmeninio archyvo nuotr. / Jaushieh Joseph Wu
COVID-19 pandemija prasiautė per visą planetą. Užsikrėtė daugiau nei 200 milijonų žmonių, virš 4 milijonų mirė. Ir tai dar ne pabaiga. Ji nuniokojo socialinį ir ekonominį gyvenimą mūsų pasaulyje, kuriame visi esame tarpusavyje susiję, neaplenkdama beveik nė vienos šalies. Pandemija sutrikdė pasaulinę prekybą, padidino skurdą, apsunkino švietimą, pakenkė lyčių lygybei, o didžiausia našta tenka vidutines bei mažas pajamas gaunančioms šalims.

Dabar, kai daugelis šalių ruošiasi dar vienai viruso bangai paskatintai ypač užkrečiamo Delta varianto, pasaulis tikisi, kad Jungtinės Tautos (JT) imsis visapusiškų pastangų krizei spręsti, užtikrinti geresniam atsigavimui ir tvariam atstatymui. Tai nelengva užduotis, kuriai reikia visų dalyvavimo. Pasaulinei organizacijai atėjo laikas priimti Taivaną – vertingą ir vertą partnerį, pasirengusį ištiesti pagalbos ranką.

Per pastaruosius kelis mėnesius Taivanas, kaip ir daugelis kitų šalių, susidūrė su COVID-19 atvejų protrūkiu po beveik metus trukusios pertraukos, kai sekėsi sulaikyti viruso plitimą. Vis dėlto šalis suvaldė padėtį ir tapo netgi dar labiau pasirengusi dirbti su sąjungininkais ir partneriais, kad įveiktų pandemijos keliamus iššūkius. Veiksmingas Taivano atsakas į pandemiją, greitas pajėgumų išplėtimas siekiant patenkinti pasaulinių tiekimo grandinių paklausą ir pagalba šalims partnerėms visame pasaulyje rodo, kad netrūksta įtikinamų priežasčių suteikti Taivanui konstruktyvų vaidmenį JT sistemoje.

Tačiau spaudžiant Kinijos Liaudies Respublikai (KLR), JT bei jos specializuotos agentūros ir toliau atmeta Taivaną, remdamosi 1971 m. JT Generalinės Asamblėjos rezoliucija 2758 (XXVI) kaip teisiniu tokios atskirties pagrindu. Tačiau rezoliucijos kalba labai aiški: joje sprendžiamas tik Kinijos atstovavimo JT klausimas, neužsimenama apie Kinijos suverenumo pretenzijas į Taivaną, taip pat nesuteikiama teisė KLR atstovauti Taivanui JT sistemoje. Faktas, kad KLR niekada nevaldė Taivano. Tokia yra tikrovė ir status quo abiejose Taivano sąsiaurio pusėse. Taivano žmonėms tarptautinėje arenoje gali atstovauti tik jų demokratiškai išrinkta vyriausybė. KLR klaidingai prilygindama rezoliucijos formuluotes Pekino „vieno Kinijos principui“, savavališkai primeta savo politines pažiūras JT.

Absurdas tuo nesibaigia. Ši atskirtis taip pat trukdo Taivano pilietinei visuomenei dalyvauti tarptautinių institucijų veikloje. Taivano pasų turėtojams neleidžiama patekti į JT patalpas tiek ekskursijų, tiek susitikimų metu, o Taivano žurnalistai negali gauti akreditacijos JT įvykiams nušviesti. Vienintelė tokio diskriminacinio elgesio priežastis yra jų pilietybė. Taivano pilietinės visuomenės narių pašalinimas iš JT pažeidžia daugiašališkumo idealą ir prieštarauja JT pamatiniams principams teigiantiems pagarbą žmogaus teisėms bei pagrindinėms laisvėms, ir tai apsunkina visas JT pastangas.

Jau šešis dešimtmečius Taivanas teikia pagalbą šalims partnerėms visame pasaulyje. Nuo tada, kai buvo priimta JT darbotvarkė 2030, daugiausia dėmesio skyrėme padėti partneriams siekiant darnaus vystymosi tikslų (DVT), o pastaruoju metu – kovoti su pandemija ir atsigauti po jos. Tuo pat metu pačiame Taivane, be kita ko, buvo vykdomi DVT tikslai, susiję su lyčių lygybe, švariu vandeniu ir sanitarija, gera sveikata ir gerove. Mūsų novatoriški, bendruomeniški sprendimai leido nukreipti viešojo ir privataus sektorių partnerystę visos visuomenės labui.

Pasaulio laimės ataskaita 2021 m., kurią paskelbė Jungtinių Tautų Tvarios plėtros sprendimų tinklas (Sustainable Development Solutions Network), Taivanas pripažintas laimingiausiu Rytų Azijoje ir 24-uoju pasaulyje. Reitingas rodo, kaip šalies žmonės jaučiasi gaudami socialinę paramą, ir iš esmės atspindi, kaip šalis įgyvendina DVT. Taivanas nori pasidalinti savo patirtimi ir dirbti su pasauliniais partneriais, kad visiems būtų sukurta geresnė ir tvaresnė ateitis.

Tuo metu, kai pasaulyje skamba pavojaus varpai kviečiantys imtis veiksmų klimato srityje ir iki 2050 m. pašalinti anglies dvideginio išmetimą, Taivanas aktyviai rengia programą šiam tikslui pasiekti, jau yra paruošti šį procesą palengvinsiančių teisės aktų projektai. Klimato kaita nežino sienų, todėl, jei norime tvarios ateities, būtinos bendros pastangos. Taivanas tai žino ir ieško geriausių būdų, kaip anglies dvideginio mažinimo iššūkius paversti naujomis galimybėmis.

Klimato kaita nežino sienų, todėl, jei norime tvarios ateities, būtinos bendros pastangos.

Šių metų birželį duodamas priesaiką JT generalinis sekretorius António Guterresas pabrėžė, kad COVID-19 pandemija atskleidė mūsų bendrą pažeidžiamumą ir parodė, kiek visi esame susiję. Jis sakė, kad Jungtinės Tautos, valstybės ir žmonės, kuriems jos tarnauja, gali tik išlošti, jei kviesis prie derybų stalo kitus.

Neigti partnerius, turinčius pajėgumų prisidėti, yra moralinis ir materialinis nuostolis pasauliui, tuo metu, kai visi kartu siekiame geriau atsigauti. Taivanas yra gera jėga. Dabar atėjo laikas pasikviesti Taivaną prie bendro stalo ir leisti Taivanui padėti visiems.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:36
52:13
17:22

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min