Dabar populiaru
Publikuota: 2013 kovo 15d. 12:51

Jekaterina Rojaka: Tvirtesni finansiniai įmonių rezultatai artina investicijų atsigavimą

Nepaisant didelio neapibrėžtumo pasaulio rinkose daugeliui Lietuvos įmonių praėję metai buvo neblogi. Nefinansinių įmonių pelnas iki apmokestinimo 2012 m. siekė 9,4 mlrd. litų ir net šiek tiek aplenkė atitinkamą 2006 m. rodiklį.

Arši konkurencija užsienio rinkoje nesutrikdė šalies eksportuotojų, kurie sėkmingai skverbiasi į ne tik į Rusiją, bet ir besitraukiančias Europos Sąjungos rinkas. Akivaizdžiai pagerėjo ir įmonių, kurios orientuojasi į vidaus rinką, finansinė padėtis. Didmeninės ir mažmenininkės prekybos įmonių pardavimai pernai ūgtelėjo daugiau nei penktadaliu nepaisant vangaus vidaus vartojimo, kurį nusako vis dar suvaržyta gyventojų perkamoji galia ir lėtai atsitiesiantys lūkesčiai. Tiesa, mažmeninės prekybos pelningumas smuktelėjo nuo 2,4 proc. 2011 m. iki 2,1 proc. pernai. Šiek tiek atsitiesė ir statybininkai, inžinerinių statinių ir specializuotos statybos dėka jų metinis pelningumas paaugo daugiau nei dvigubai iki 2,9 proc. Tradiciškai palankūs metai buvo vaistų gamybos įmonėms, informacijos ir ryšio srities atstovams, kurie fiksavo 5-7 proc. pajamų augimą ir 8-9 proc. pelningumą.

Bestabilizuojantis įmonių finansams, daug vilčių yra dedama į tai, kad šiemet iš vietos pradės judėti materialinės investicijos. Antrus metus iš eilės bendrovių pelningumui svyruojant 4-5 proc. intervale ir pramonės įmonėms artėjant prie 2007 m. gamybinių pajėgumų panaudojimo lygio (73 proc.), yra tikimąsi paspartėsiančių investicijų, darbo vietų kūrimo ir spartesnio bedarbių skaičiaus mažėjimo. Dabartinis žemas investicijų lygis pradeda riboti darbo našumo augimą, kuris yra būtinas sparčiai ūkio plėtrai ir finansiniam šalies tvarumui užtikrinti. Tad tikėtina, kad šių metų pabaigoje daugiau pozityvo pajus ir gyventojai.

DNB vyr. ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min