Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 15d. 12:13

Jonas Vaiškūnas: Ar Valstybinė lietuvių kalbos komisija atlaikys politikų spaudimą?

Jonas Vaiškūnas Užmojai dėl lenkakalbių Lietuvos piliečių pavardžių rašybos oficialiuose Lietuvos Respublikos dokumentuose ne lietuviškais rašmenimis pasiekė apogėjų? Kai kurie Lietuvos politikai ilgus metus įvairiais būdais viešai ir privačiai žadėję Lenkijos valdžiai ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovams įgyvendinti šį ilgametį ir atkaklų Lenkijos Respublikos politikų reikalavimą visoms Lietuvos valdžioms, pagaliau išėjo į žūtbūtinę finišo tiesiąją.

Ilgą laiką dangstęsi į Lietuvą atvykusių gyventi užsieniečių ir už jų ištekėjusių moterų patiriamais nepatogumais dėl jų nelietuviškų pavardžių rašybos oficialiuose Lietuvos dokumentuose įrašų ne valstybine kalba, „stūmėjai“ pagaliau atskleidė tikruosius savo kėslus.

Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui nusprendus, kad paskutinį žodį pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos oficialiuose dokumentuose turinti tarti Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK), pernai buvo atsiklausta jos nuomonės.

2014 rugsėjo 5 dieną gautas oficialus VLKK atsakymas, kad asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės (taip pat ir jų vaikų pavardės).

Visais kitais atvejais, Komisijos nuomone, turi būti išlaikytas pagrindinis principas „rašyti lietuviškais rašmenimis pagal tarimą“. Taigi, komisija nepritarė, kad vardus ir pavardes oficialiuose dokumentuose galima būtų leisti rašyti ne valstybinės kalbos rašmenimis visiems to pageidaujantiems piliečiams (įskaitant ir tokios privilegijos suteikimą Lietuvos lenkams).

Toks VLKK sprendimas suerzino įrašus nelietuviškais rašmenimis įteisinančio Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projekto (XIIP-1653) autorius socialdemokratus: Gediminą Kirkilą ir Ireną Šiaulienę, ne kartą viešai žadėjusius patenkinti Lenkijos politikų reikalavimą oficialiuose Lietuvos dokumentuose leisti vardus ir pavardes ne valstybine kalba rašyti ir to pageidaujantiems lenkų tautybės Lietuvos piliečiams.

Nors politkorektiškai teigiama, kad tokios rašybos reikalauja Lietuvos tautinės mažumos, bet išties viskas sukasi apie Lenkiją ir lenkus.

Nors politkorektiškai teigiama, kad tokios rašybos reikalauja Lietuvos tautinės mažumos, bet išties viskas sukasi apie Lenkiją ir lenkus, nes nė viena kita užsienio valstybė nei oficialiai, nei neoficialiai Lietuvai tokių reikalavimų aukščiausiu lygiu nekelia. Kaip, beje, ir Lenkijos Respublika nė vienai kitai valstybei – nei JAV, nei mūsų kaimynei Latvijai tokių reikalavimų nekelia.

Nepaisydamas VLKK išvados, o tai reiškia, ir KT išaiškinimo, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK), kuriam vadovauja socialdemokratas Julius Sabatauskas, gegužės mėnesį forsavo pritarimą G.Kirkilo ir I.Šiaulienės parengtam projektui, kuriuo siūloma įteisinti vardų ir pavardžių rašybą nevalstybine kalba visiems to pageidaujantiems Lietuvos piliečiams.

Komitetas nė nemanė atsižvelgti nei į kalbininkų, nei į Lietuvos visuomenės nuomonę, jog sprendžiant nelietuviškų asmenvardžių rašybos klausimą reiktų pasimokyti iš Latvijos (suteikiant galimybę vardo ir pavardės įrašą nevalstybinės kalbos rašmenimis įrašyti paso papildomų įrašų skyriuje).

Tačiau tokią alternatyva siūlančio Seimo nario Valentino Stundžio ir Seimo narių grupės įregistruoto projekto (XIIP-1675) eiga Seimo TTK sprendimu buvo pristabdyta. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas neatsižvelgė į Mokslo, švietimo ir kultūros komitetas rekomendavo abu projektus laikyti alternatyviais ir svarstyti sujungus į vieną.

Šių metų gegužės 4 d. teko dalyvauti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete vyksiančiuose G.Kirkilo ir I.Šiaulienės projekto klausymuose. Paprašytas leidimo įrašyti posėdžio eigą į videojuostą TTK pirmininkas socialdemokratas J.Sabatauskas griežtai uždraudė tai daryti, motyvuodamas tuo, kad posėdžio dalyviai esą varžysis ir negalės produktyviai dirbti...

Tikrasis draudimo motyvas paaiškėjo vėliau. Dauguma dalyvavusių kalbininkų, politikų ir visuomenininkų pasisakė vienareikšmiškai prieš G.Kirkilo ir I.Šiaulienės projektą ir palaikė alternatyvųjį „latvišką“ variantą. Tačiau TTK, užuot susumavęs klausymų metu išsakytas nuomones ir pasiūlymus, priėmė sprendimą palaikyti antikonstitucinį projektą. O TTK biuro darbuotojai, kai buvo paprašyti leisti pasinaudoti minėtų klausymų garso įrašu, atsisakė jį duoti net kolegoms iš Seimo Mokslo švietimo ir kultūros komiteto.

Norint kuo greičiau įtraukti šio įstatymo svarstymą į Seimo darbotvarkę ketinta net nesikreipti į VLKK dėl papildomos išvados pakeistam projektui, tačiau šiai aferai koją pakišo Prezidentės ir Seimo pirmininkės atstovai, pareikalavę, kad būtų dar kartą kreiptasi į VLKK, nes TTK palaimintas ir kiek patobulintas projekto variantas (XIIP-1653(2)) prieštarauja gautoms komisijos išvadoms (pagal kurią visiems Lietuvos piliečiams neturėtų būti suteikiama teisė savo vardus ir pavardes oficialiuose dokumentuose rašyti nevalstybine kalba.

Regis, suinteresuotieji politikai galvotrūkčiais stumia valstybinės lietuvių kalbos statusą siaurinantį vardų ir pavardžių rašymo projekto variantą šios savaitės Seimo darbotvarkėn.

Galiausiai vėl buvo kreiptasi į VLKK raginant skubiai sukviesti komisijos posėdį ir pateikti reikiamas išvadas. Nors vasaros laiku neeilinius Tarybos posėdžius greitai sukviesti nelengva, bet, preliminariais duomenimis, VLKK posėdį buvo nutarta surengti artimiausiu metu, galbūt net perkeliant jį į birželio 16 d. (dviems dienoms anksčiau, nei buvo numatyta – tam, kad TTK suspėtų jį apsvarstyti dar birželio 17 d., o birželio 18 d. jau įtrauktų į Seimo darbotvarkę).

Jei taip yra iš tiesų, tai liudija beprecedentį politikų spaudimą Seimui pavaldžiai institucijai, kuriai KT yra patikėjęs tarti lemiamą žodį dėl Valstybinės lietuvių kalbos likimo. Regis, suinteresuotieji politikai galvotrūkčiais stumia valstybinės lietuvių kalbos statusą siaurinantį vardų ir pavardžių rašymo projekto variantą šios savaitės Seimo darbotvarkėn, kad spėtų jį priimti iki vasaros atostogų.

Jau pasigirdo kalbų, esą socialdemokratų pastangomis pavyko pasiekti sutarimą, kad G.Kirkilo ir I.Šiaulienės projektą palaikys ne tik Darbo partijos ir Liberalų, bet net ir TS-LKD Seimo frakcijos vadovybė.

Šiandien (birželio 15 d.) TS-LKD partijos Politikos komitetas kaip tik rinksis svarstyti politinės pozicijos dėl vardų ir pavardžių rašybos oficialiuose Lietuvos Respublikos dokumentuose. Netruksime įsitikinti, ar partijos garbės pirmininko ir TS-LKD politikos komiteto vadovo prof. Vytauto Landsbergio nuomonė šiuo klausimu lieka tokia pati kaip anksčiau.

TS-LKD patriarchas ir pirmasis faktinis valstybės vadovas yra ne kartą pasisakęs, kad Lietuvos piliečių pavardės oficialiuose dokumentuose turi būti rašomos valstybine kalba: „...nekalbėkime apie „lenkiškas pavardes“, nes tai iškreipta optika. Svarstoma juk užsieniečių arba svetimtaučių pavardžių rašyba ne pagal lietuvių kalbos dėsnius. Ar Lietuvos lenkai tikrai nori atrodyti esą svetimšaliai? Norvegams kas kita. Lenkams Lietuvoje pats Popiežius Jonas Paulius II patarė jaustis lenkų kilmės lietuviais.“

Tad ką nuspręs TS-LKD politikos komitetas – ar palaikyti valdančiųjų politikų gniaužtuose atsidūrusią VLKK bei TS-LKD narius, kurie gina valstybinę kalbą, ir pasmerks socialdemokratų vykdomą valstybinės kalbos išdavystę, ar... atvirkščiai? Ar Valstybinė lietuvių kalbos komisija atlaikys didėjantį politikų spaudimą?

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Iš „Alfa vyro“ bute rastos vaizdinės medžiagos policija sprendžia, kad gali būti daugiau nukentėjusių merginų – kviečia atsiliepti

Aktualu

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai nori atsiprašyti tėvų ir pavalgyti naminio maisto

Aktualu

Marijampolė ūžia: iš pradžių lervos, dabar – fekalijomis smirdintis vanduo

Sportas

Sunkiaatletis nustebo išgirdęs palankią žinią iš laboratorijos

Aktualu

Po 15min tyrimo sulaikytas „fotografas“: „Alfa vyras“ įtariamas merginų prievartavimu

Sportas

„Sūduvos“ treneris po istorinio pasiekimo: „Tikėjomės didelio spaudimo“

Vardai

Daina Bosas teisme švenčia pergalę: dukrai dėl skandalingų skiepų – kompensacija, medikei – nelaisvė

24sek

Stebėkite tiesiogiai: Lietuvos U-20 rinktinė stoja į aštuntfinalio mūšį su Ispanija

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

Aktualu

Į Lietuvą tiektos listerija užkrėstos šaldytos daržovės išimamos iš rinkos

Gazas

Pokyčiai sostinės „pedagoginiame“ žiede: keisis eismo tvarka

24sek

NBA sudrebino mainai: Kawhi Leonardas – į „Raptors“, DeMaras DeRozanas – į „Spurs“

Gyvenimas

Interjero architektės patarimai, kaip įsirengti funkcionalią ir stilingą virtuvę

Vardai

Mantas Katleris – apie sulaikytą „Alfa vyrą“: „Būtume žinoję, šokti viliotinio nebūtume kvietę“

Pasaulis kišenėje

Mažėja lėktuvų tualetai, kad būtų galima įsprausti dar vieną eilę kėdžių

Mokslas.IT

E621: anksčiau didžiausias maisto baubas, o dabar mokslininkai skelbia apie jo naudą

Vardai

Vyro ir žmonos akrobatinis numeris vos nesibaigė tragedija: nepavykusį triuką užfiksavo kameros

Sportas

Jaunųjų lengvaatlečių „šūviai“ Suomijoje: spindėjo šuolininkė, disko metikas ir bėgikės

Aktualu

Gimdyvių mulkinimu ir nemokamų epidūrų apmokestinimu kaltinti Kauno medikai išteisinti

Sportas

15min studijoje apsilankęs V.Urbonas: Lietuvos klubų sėkmė Europoje turi ir neigiamą pusę

Naujienos

Aktualu

15min studijoje – pasakojimas apie „Alfa vyrą“ demaskavusio žurnalistinio tyrimo užkulisius

Aktualu

Iš „Alfa vyro“ bute rastos vaizdinės medžiagos policija sprendžia, kad gali būti daugiau nukentėjusių merginų – kviečia atsiliepti

Aktualu

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai nori atsiprašyti tėvų ir pavalgyti naminio maisto

Aktualu

Marijampolė ūžia: iš pradžių lervos, dabar – fekalijomis smirdintis vanduo

Sportas

Sunkiaatletis Aurimas Didžbalis nustebo išgirdęs palankią žinią iš laboratorijos

Aktualu

Po 15min tyrimo sulaikytas „fotografas“: „Alfa vyras“ įtariamas merginų prievartavimu

Sportas

„Sūduvos“ treneris po istorinio pasiekimo: „Tikėjomės didelio spaudimo“

Vardai

Daina Bosas teisme švenčia pergalę: dukrai dėl skandalingų skiepų – kompensacija, medikei – nelaisvė

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

24sek

Medalių nebus – Lietuvos jaunimo rinktinę Europos čempionate sustabdė ispanai

Aktualu

Į Lietuvą tiektos listerija užkrėstos šaldytos daržovės išimamos iš rinkos

Gazas

Pokyčiai sostinės „pedagoginiame“ žiede: keisis eismo tvarka

24sek

NBA sudrebino mainai: Kawhi Leonardas – į „Raptors“, DeMaras DeRozanas – į „Spurs“

Gyvenimas

Interjero architektės patarimai, kaip įsirengti funkcionalią ir stilingą virtuvę

Vardai

Mantas Katleris – apie sulaikytą „Alfa vyrą“: „Būtume žinoję, šokti viliotinio nebūtume kvietę“

Mokslas.IT

E621: anksčiau didžiausias maisto baubas, o dabar mokslininkai skelbia apie jo naudą

Vardai

Vyro ir žmonos akrobatinis numeris vos nesibaigė tragedija: nepavykusį triuką užfiksavo kameros

Verslas

Apie pinigų plovimą pranešusi „Revolut“ atskleidė, kaip sustabdė bandymą sukčiauti

Pasaulis kišenėje

Mažėja lėktuvų tualetai, kad būtų galima įsprausti dar vieną eilę kėdžių

Aktualu

Latvijoje planuojama sukurti tinklapį melagingoms žinioms tikrinti

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min