Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Julita Varanauskienė: Tėvų kišenėje sėdintys jaunuoliai – dar ne savarankiški

Šaltinis: 15min
0
A A

Julita Varanauskienė Tėvai finansiškai remia du iš penkių jaunų žmonių. Penktadaliui 18-25 metų amžiaus jaunuolių tėvų duodami pinigai – ir vienintelis pajamų šaltinis. Tie, kas labiausiai priklauso nuo tėvų paramos, dažniau pripažįsta, kad jų išlaidas tėvai vienu ar kitu būdu kontroliuoja, o patiems sudaryti ar laikytis finansinio plano sekasi sunkiau, rodo SEB banko atliktas jaunimo finansų tyrimas.

Tėvų parama svarbiausia jauniausiems

SEB banko tyrimo duomenimis, labiausiai nuo tėvų duodamų pinigų priklausomi jauniausi – 18-19 metų respondentai: beveik visiems jiems (85 proc.) finansiškai padeda tėvai. Didėjant amžiui, gaunančiųjų pinigų iš tėvų dalis sparčiai mažėja: jei tarp 21 metų respondentų tokių jaunuolių pusė, tai sulaukus 25 metų tokių lieka tik 14 procentų.

Didelė dalis jaunų žmonių studijuoja, pirmuose studijų kursuose dar dirba nedaugelis. Vėliau, apsipratus su studijomis, jauni žmonės pradeda ieškoti darbo – ir kad įgytų vertės darbo rinkoje suteikiančios praktikos, ir kad užsidirbtų pajamų, nes vieniems tėvų duodamų pinigų nepakanka, kiti nebenori būti tėvams našta, treti nori greičiau tapti finansiškai savarankiški.

Jei duoda pinigų, labiau ir kontroliuoja

Kas septintas (15 proc.) 18-25 metų tyrimo dalyvis teigia, kad tėvai vienaip ar kitaip kontroliuoja jo išlaidas. Dažniau su tėvų kontrole susiduria tie jaunuoliai, kurie yra labiau priklausomi nuo tėvų pinigų.

Tie, kas yra labiau priklausomos nuo tėvų pinigų ir labiau jų kontroliuojami, nurodė, kad dažniau neplanuoja išlaidų arba tokie planai nepadeda išlaidų suvaldyti.

Tarp jauniausio amžiaus (18-19 metų) respondentų jau kas antras (47 proc.) pripažįsta, kad tėvai kontroliuoja jų išlaidas, o tarp tų, kurie gyvena su tėvais, patiriančių tėvų išlaidų kontrolę – 22 procentai. Rečiausiai tėvai išlaidas kontroliuoja tų jaunuolių, kurie dirba ir nestudijuoja arba nebestudijuoja arba yra sukūrę savo šeimas ir gyvena atskirai.

Viena vertus, svarbus veiksnys yra amžius bei jauno žmogaus nepatyrimas savarankiškai tvarkyti pinigus. Kita vertus, kaip sakoma, kas moka pinigus, tas ir muziką užsako: matyt, ir tėvai jaučia turį teisę, o gal ir pareigą pasirūpinti, kad jų pinigai būtų tinkamai išleisti. Išlaikomiems vaikams belieka tik su tuo susitaikyti.

Tie, kurių išlaidas kontroliuoja tėvai, rečiau patys sėkmingai planuoja savo išlaidas

Tie, kas yra labiau priklausomos nuo tėvų pinigų ir labiau jų kontroliuojami, nurodė, kad dažniau neplanuoja išlaidų arba tokie planai nepadeda išlaidų suvaldyti. Kad neplanuoja savo išlaidų arba kad nesiseka laikytis išlaidų plano, nurodė ketvirtadalis (26 proc.) respondentų. Maždaug pusė iš jų nurodo, kad bando išlaidas kontroliuoti, bet jiems nesiseka.

Kai jaunas žmogus gyvena iš pinigų, kuriuos duoda tėvai, jis tikriausiai jaučiasi pakankamai saugiai – juk jei pinigų pritrūks, vėl bus galima paprašyti iš tėvų. O tiems, kas nusprendė ir pradėjo gyventi savarankiškai, iš savarankiškai uždirbtų pinigų, vėl prašyti tėvų pagalbos gali būti sunku. Kita vertus, kai pajamos labai nedidelės ar nereguliarios, suderinti jas su išlaidomis yra sunkiau.

Julita Varanauskienė yra SEB banko šeimos finansų ekspertė

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min