Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 13d. 15:30

Juozas Zykus: Prezidentai ir metro

Juozas Zykus Prezidentas – svarbiausias valstybės žmogus. Jo nuomonė vienu ar kitu klausimu labai reikšminga, nes tai – daugumos šalies piliečių nuomonė.

Susisiekimas – didžiausia miestų (taigi – ir šalies)problema. Ir nuo prezidento žodžio priklauso ne tik užsienio politika. Nuo jo priklauso atmosfera, kurią formuoja ne tik, atrodytų, globaliniai sprendimai...Vienoje Lilio, nedidelio Prancūzijos miesto, metropoliteno stotelėje stovi paminklas buvusiam prezidentui Francois Mitterrand'ui. Ginče – reikia ar nereikia miestui metropoliteno – prezidentas užbaigė ilgas diskusijas, ryžtingai pasisakydamas už šią transporto sistemą. Jo sprendimą įvertino ne tik Lilio gyventojai, atsidėkodami paminklu prezidentui, bet ir Lietuvos krepšinio mėgėjai, 2015 metais „sirgę“ Lilyje už Lietuvos krepšinio rinktinę Europos čempionate.

Tačiau palikime F.Mitterrand'ą prancūzams ir pažiūrėkime, kaip šią modernią transporto sistemą vertina mūsų prezidentai ir pretendentai į prezidentus. Juk, požiūris, kaip kažkada šaukė viena reklama, lemia viską.

Kai prieš penkiolika metų ėmė sklandyti mintis, kad Vilniui reikėtų šiuolaikiškesnės transporto sistemos – metro, prezidento Valdo Adamkaus ilgai agituoti pasakojant apie metro naudą šiuolaikiniam augančiam miestui nereikėjo. Po pokalbio jis pareiškė, kad politikai privalo padėti įgyvendinti visuomenėje kilusias idėjas.

Prezidentas Rolandas Paksas teigė: „Naujos idėjos yra amžinasis žmonijos progreso variklis. Metro idėja Vilniuje – viena iš tokių. Žmonija dvidešimtame amžiuje įgyvendino drąsiausias idėjas, kurios atrodė neįgyvendinamos. Linkiu, kad metro idėja virstu kūnu ir požeminis transportas sostinėje tarnautų ateities kartoms“.

Juozo Zykaus nuotr./Prezidentinis Metro
Juozo Zykaus nuotr./Prezidentinis Metro

Prezidentė Dalia Grybauskaitė du kartus vetavo metropoliteno įgyvendinimo įstatymą. Vis dėlto po ketverius metus trukusių atkaklių visuomenės ir Seimo pastangų bei įtikinėjimų Prezidentūros kanceliarija patvirtino, kad būtų naudinga turėti šią pažangią viešojo transporto priemonę. Atsižvelgus į Prezidentės pataisas, 2018 m. lapkričio 8 d. Metropoliteno įgyvendinimo įstatymas buvo priimtas.

Iš „Metro sąjūdžio“ atliktos apklausos galime sužinoti, ką apie Vilniaus metropoliteną galvoja ir būsimi Lietuvos prezidentai.

Tuo metu, kai apie prezidento postą galbūt net nesvajojo, SEB banko vyriausias ekonomistas Gitanas Nausėda tvirtino: „Efektyvi susisiekimo infrastruktūra – svarbus ekonomikos faktorius. Kelionėje sugaištas laikas jokios vertės nesukuria. Kiekvienas papildomas kilometras, kiekviena sugaišta minutė – tai nuostoliai. VGTU mokslininkai suskaičiavo, kad automobilių spūstyse vilniečiai praranda kelis kartus daugiau nei visas miesto biudžetas, skirtas miesto reikmėms tenkinti. Metropoliteno statyba ir jo veikla žymiai pagyvintų miesto ekonominį gyvenimą“.

Seimo narys Vytenis Andriukaitis, pabrėždamas savo ištikimybę socialdemokratinėms idėjoms, kalbėjo: „Kaip socialdemokratas metropoliteno idėjai pritariu dėl šios transporto rūšies populiarumo tarp įvairių socialinių grupių, o kaip sveikatos apsaugos ministras – dėl to, kad tai saugus, ekologiškas transportas, pasižymintis komfortiškomis laukimo ir važiavimo sąlygomis“.

Apie Ingridos Šimonytės nuomonę galime spręsti tik pagal Seime vykusius balsavimus dėl Metro įstatymo. Daugeliu atveju jos nuomonė sutapo su Prezidentės nuomone. Ar tai ženklas? Pamatysime.

Savo tvirtą nuomonę dėl metro visada balsuodamas „už“ išreikšdavo Valentinas Mazuronis, pokalbiuose paremdavo Arvydas Juozaitis.

Saulius Skvernelis taip greitai kilo politinės karjeros laiptais, kad sunku buvo paskui jį suspėti ir išsiaiškinti, ką jis galvoja apie šią transporto rūšį. Vis dėlto kartą visiškai atsitiktinai susidūriau gatvėje. Ir, žinoma, progos nepraleidau. Užtikrinęs, kad metropolitenas Vilniuje tikrai bus pastatytas, paklausiau ar sutiktų atvykti įkalti kuoliuką, žymintį pirmosios Vilniaus metro linijos pradžią. Premjeras atsakė lauksiąs pakvietimo ir mielai tai padarysiąs. Ką gali žinoti: gal iš Premjero lūpų – į Prezidento ausį?

Kad šie esamų ar būsimų prezidentų linkėjimai pradėtų pildytis reikia visai nedaug: kad miesto meras ir jo vadovaujama taryba priimtų sprendimą Bendrajame plane užbrėžti metropoliteno trasas – kad būtų kur kuoliuką įkalti.

Na, ir, žinoma, svarbiausio – Rinkėjo balso.

Juozas Zykus yra „Metro sąjūdžio“ valdybos pirmininkas.

Temos: 1 Metro

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

14:48
01:05
00:43

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min