Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 27d. 08:45

Kažkas atsitiko. O kas?

Lietuvoje jau įprasta, kad nutikus kokiam nors įvykiui pradžioje kyla ažiotažas, o paskui tvarkingai nutylama. Ar ne toks pat likimas laukia ir sausio 16-osios įvykių?

Keliems „pacanams“ teismai „išrašys“ baudas, kurias sumokės ašarojantys jų tėveliai, būsime gąsdinami politinėmis pamėklėmis Algirdu Paleckiu, Audriumi Butkevičiumi, Mindaugu Murza, žiniasklaida gręžios pieno baltumo rankutes dėl numalšinto „spontaniško“ liaudies pykčio. Ir viskas – nei kaltų, nei atsakingų.

Šie scenarijai pažįstami. Juk gyvename demokratinėje valstybėje, kur teisėsauga turi dirbti laisvai ir nepriklausomai. Tad visi suskubo išsiplauti mundurus, padejuoti dėl „chuliganiškų veiksmų“, įvertinti Viešojo saugumo tarnybos darbą. Suprantama, kuo toliau į mišką, tuo daugiau malkų, o jas rankioti baugu ir nepatogu. Tik dėmesingas įvykių stebėtojas kai ko tikrai nesupranta.

Štai „Lietuvos žinių“ sausio 15 dienos Ainio Gurevičiaus publikacijos „Vilnius mokosi iš Rygos klaidų“ ištrauka parodo, kokios nuotaikos mūsų teisėsaugoje vyravo riaušių išvakarėse: „Teisėsaugininkai pabrėžia, kad dauguma riaušininkų Rygoje, o anksčiau – Taline buvo rusakalbiai. Lietuvoje jų kur kas mažiau negu Latvijoje ar Estijoje, mūsų šalyje nėra ir bent kiek stipresnių radikalių organizacijų. Kadaise Vilniuje siautėjusi „Jedinstvo“ jau seniai neegzistuoja. Todėl tikimasi, kad rytoj drastiškų protesto akcijų pavyks išvengti.“

Po riaušių sužinojome, jog dauguma siautėjusiųjų – rusakalbiai, jie buvo vadinami „jedinstvininkų vaikais“, o pats Seimo pastato puolimas turi organizuotumo bruožų, nes nukentėjo tik Seimo rūmai ir Sausio 13-osios memorialas. Tuo metu šalia Seimo esanti „Maxima“ tvarkingai išperkama... Skurstantys „chuliganai“ garbingai susimoka už kokosus, kiaušinius, importinius pomidorus, nesubjauroja jokio automobilio, nors šiaip jie būna apdaužomi po skambių nacionalinės krepšinio rinktinės pergalių.

Tačiau grįžkime prie olimpinę teisėsaugininkų ramybę perteikiančios A.Gurevičiaus publikacijos. Vilniaus apskrities policijos viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis samprotavo: „Juk į mitingą susirinks paprasti žmonės, kurie turi teisę išreikšti savo nuomonę. Žinoma, policija atitinkamai ruošiasi. Bet mūsų žmonių mentalitetas kitoks. Manau, jie supranta, kad daužydami langus nieko nepasieks.“ Ko gero, „mūsų žmonių mentaliteto“ žinovui A.Mikulskiui vertėtų visuomenei išsamiau paaiškinti apie šio mentaliteto ypatybes... Kaip ir norėtųsi žinoti, ar galime būti ramūs, kad ateityje nesikartos panašių dalykų, kad įtemptomis dienomis VRM vadovas bus savo vietoje (juk jei ne savalaikis ministrą laikinai pavadavusios R.Juknevičienės įsakymas, situacija galėjo būti ir blogesnė), kad viešosios tvarkos sergėtojams nepristigs reikiamų priemonių riaušininkams tramdyti, nes policininkai neturėjo dujokaukių, buvo nejauku girdėti, kaip vadas nurodinėja pareigūnams taupyti gumines kulkas...

Dar ramesnis buvo Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Povilas Malakauskas. „Lietuvos žinioms“ jis tvirtino neturįs duomenų apie planus sukelti riaušes ir pridūrė, kad jei kokių nors organizacijų atstovai sumanytų jas provokuoti, VSD griebtųsi veiksmų. Vis dėlto kilusios riaušės užduoda klausimą, į kurį būtina atsakyti: ką VSD žinojo apie būsimus neramumus? Iš cituoto dienraščio straipsnio aišku, kad nieko.

Todėl pagrįstai galėtume abejoti, ar VSD deramai dirba savo darbą, jei nedisponuoja informacija apie antpuolį prieš svarbiausią krašto pastatą? Gal saugumo pagrindinis uždavinys yra sėkmingai vykdyti operaciją „Vanagai“, kurios ašis – „neaiškių“ žiniasklaidininkų sekimas? Beje, kažkodėl tuo nė kiek nesipiktina Dainius Radzevičius ir Rita Miliūtė, kurie taip rūpinasi žurnalistiniu solidarumu.

Tačiau paklaustas, ar saugumas kartais „nepramiegojęs“ riaušių, VSD šefas pareiškė: „Saugumas nieko nepramiegojo. Mes vykdome savo funkciją.“ Visuomenei neaišku, kuo tos funkcijos šiuo atveju pasireiškia. Gal abejingu stebėjimu, kaip rengiamas Seimo šturmas? Tokia logika būtų suprantama: juk gauja kvailelių perversmo neįvykdys, o Permainų koalicija gaus įspėjimą, kad permainos bus išsyk, jei valdančiųjų veiksmai neapsiribos vien mokesčiais ir socialine politika.

Tad prisimindami seną „Anties„ dainą „Kažkas atsitiko“ pasidomėkime, ar kada nors sulauksime atsakymo į klausimą: kas?

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min