Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Kazys Starkevičius: Seimas nori uždrausti krepšinį

Gruodžio 6 d. vykusiame Seimo plenariniame posėdyje balsavę Seimo nariai, jų nuomone teisingai, ėmė ir išreiškė ketinimą (pritarė įstatymo projektui po pateikimo) uždrausti Lietuvoje krepšinį. Oficialiai tai vadinasi kitaip. Akcinėms bendrovėms, kurių kontrolinį paketą valdo valstybė, nebus leidžiama remti nieko.
Kazimieras Starkevičius
Kazimieras Starkevičius / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Įsiminkite istorinę datą – 2016-12-06. Tądien Kauno „Žalgiris“, Klaipėdos „Neptūnas“, Vilniaus „Lietuvos rytas“ ir kitos komandos buvo preliminariai pasmerktos bankrotui. Lietuvos krepšinio rinktinė pasiųsta į situaciją, kurioje daryti neaišku ką.

Lietuvos valstiečiai ir žalieji, plojant ir kitiems parlamento nariams, nutarė, kad negali ir nebegalės akcinės bendrovės, kuriose akcijas valdo valstybė ir savivaldybės, ko nors remti. Glumino „už“ balsavusių kolegų vaikiškas entuziazmas, katutės ir strykčiojimai, optimistinių gestų demonstracijos į žurnalistų balkoną. „Mes laimėjome“, girdite! Ką laimėjome? Mano nuomone, dėl vieno vagies negalima vadinti visų vagimis. Reikia pagauti tą vagį.

Visiems smagu, kai ką nors laimi „Žalgiris“ arba Lietuvos rinktinė kyla ant garbės pakylos. Arba Rūta Meilutytė iškovoja auksą. Tada visi politikai lekia, bėga ir skuba, konkuruoja – kuris pirmas nubėgs prie foto sienos. Tada „mes laimėjome“.

Nesigilinsiu į sumas, kurias iš žalgirių, neptūnų, meilutyčių, berankių, daniūčių, bižokų ir kitų asmenų, šalia kurių mielai lėktų fotografuotis kolegos, bus atimta. Tai būtų komiška. Pati situacija absurdiška. Ir kažkuo primena... ūkininkus.

Ar gali valstybė ir jos demokratiškai išrinktas parlamentas keisti žaidimo taisykles? Gali nustatyti kitokią mokesčių tvarką? Be abejo – gali. O ar turi gerbti žmones, kurie juos išrinko? Turi. Ar turi galvoti apie jų lūkesčius? Turbūt irgi taip.

Kiek fantazijos reikės „Žalgirio“ arba „Neptūno“ vadybininkams, idant sumokėtų algas jų komandose žaidžiantiems legionieriams, „saboniukams“, „marčiulioniukams ir kitiems?

Taigi – apie ūkininkus, kuriems mokesčius ketinama padidinti šešis kartus, kai jie turi įsipareigojimus Europos Sąjungos struktūroms, bankams ir lizingų teikėjams, esu pasakęs jau turbūt viską. Tai būtų tyčinis, planingas ir ciniškas varymas į bankrotą, norint (nesinori tuo tikėti) susirinkti visai dar vakar padorius ūkius sau į kišenę – per varžytinių plaktuką.

Bet pasakykite, jei turite idėjų, kiek fantazijos reikės „Žalgirio“ arba „Neptūno“ vadybininkams, idant sumokėtų algas jų komandose žaidžiantiems legionieriams, „saboniukams“, „marčiulioniukams ir kitiems? Jiems reikės daug daugiau fantazijos, nei valdantiesiems. Jei jie bus kvailiai. Bet jie tokie nebus. Komandos nebus be žaidėjų, arenos, jų operatoriai nebus be žiūrovų. O jei bus – už viską sumokės mokesčių mokėtojai. Net tie, kurie krepšinio arenų, teniso kortų bei baseinų nelanko. Galima tvirtinti rėmimo programas Seime. Ir tam reikia logiškai pasiruošti.

Teoriškai gražu žiūrėti, kai JAV krepšinio rinktinė, sudaryta iš brangiai apmokamų, brangiai apdraudžiamų žvaigždžių dėvi marškinėlius ant kurių tik trys raidės „USA“. O praktiškai ar galime už tai sumokėti rytoj? Turbūt ne. Nors, gal ir taip – imsime iš tų pačių, pelningai dirbančių valstybės valdomų įmonių dividendus ir krepšinio rinktinės biudžetą tvirtinsime Seime. Tauta krepšinį turbūt ims mylėti, kaip dabar parlamentą, nes visi ims ir patikės, kad viskas skaidru.

Imsime iš tų pačių, pelningai dirbančių valstybės valdomų įmonių dividendus ir krepšinio rinktinės biudžetą tvirtinsime Seime.

Žmogaus, kuriuo pavardė Dailydka, poste nebėra. Jo draugas nesu, bet komiška girdėti, kas vyksta. „Lietuvos geležinkeliai“ liko. Liko ir sportas, ir nacionaliniai interesai. Ir mokesčių sistema. Ir teismai, ir visi įsipareigojimai. Kas nors atsimena 1999 metų „Žalgirio“ triumfą? Nagi, kuo būtume mes, jei neįvykdytume tąkart įsipareigojimų legionieriams? Aiškinu – žaidėjas ir brangūs advokatai paduoda į teismą. Tada uždarome „Žalgirį“ arba mokame kompensacijas, nors net ir po to niekas nevažiuos čia žaisti.

Valstybei sunku subalansuoti finansus? Ne tik valstybei. Kaip paleidus permainų sistemą turi jaustis „Žalgirio“ arba „Neptūno“ arba plaukikų vadybininkai, kurie suka smegenis, kaip čia įvykdžius sutartis? Juk mokestinę aplinką kaitaliojančios politinės žvaigždės tik ploja idėjai, kad pinigų iš valstybės bei savivaldybės dominuojamų bendrovių nebebus. O kaip bus? Neatsakyta. O turi būti išsiaiškinta. Kol aiškių atsakymų nėra, neturi būti ir pačios reformos. Labai tikiuosi, kad skubiai pradėta populistinė pertvarka bus pristabdyta ir atidžiai apgalvota.

Kazys Starkevičius yra Seimo TS-LKD frakcijos narys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius