Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 18d. 08:07

Kęstutis Masiulis: Išvarykim „Hitachi“ ir elektra kainuos 1,50 Lt

Kęstutis Masiulis Praėjusią savaitę mūsų Vyriausybės ir Seimo daugumos veiklą įvertino viena didžiausių pasaulio kompanijų – „Chevron“. Amerikiečiai pasitraukė iš Lietuvos per daug nesielvartaudami. Jie čia nepageidaujami? No problem, jų išskėstomis rankomis laukia Ukrainoje, Rusijoje, Lenkijoje, Australijoje ir daugybėje kitų šalių.

Kasmet ši kompanija investuoja 25-30 mlrd. dolerių (Lietuvos biudžetas su visom pensijom, sveikatos apsauga, kariuomene ir kt. siekia 14 mlrd. litų).

Dujos brangs

Ką Lietuva laimėjo išvarydama „Chevron“? Amerikiečiai tą jau pamiršo, o Lietuva dar daugybę metų mokės dideles kainas už dujas. Turėjome langą, pro kurį matėsi šviesesnis rytojus, tačiau socialdemokratai jį užkalė storiausiomis lentomis.

Brangios dujos ne tik nepatinka gyventojams, bet tai yra peilis mūsų verslui. Didžiausia dujų vartotoja „Achema“ jau nebegali išsilaikyti konkurencinėje kovoje dėl ypač brangių dujų. Tuo tarpu Amerikos pramonė mėgaujasi 4 kartus pigesnėmis skalūnų dujomis nei Europoje. Amerika pakilime, nes jos verslininkams tapo nebepatrauklu iškelti gamybą į Kiniją, kurioje tos pačios brangios „Gazprom“ dujos panašiomis kainomis kaip pas mus, Lietuvoje. Ką pasakys A. Butkevičius paprastiems žmonėms Jonavoje, kai „Achema“ iškeliaus paskui „Chevron“ ir paskui pigias dujas? Gal net į JAV?

O kaip naujasis dujų terminalas? Deja, pasaulinės tendencijos susiklostė ne mūsų naudai. Po garsiosios Fukušimos AE nelaimės visą pasaulį apėmė žalioji manija, kuri tik dabar sklaidosi. Japonija nutarė laikinai sustabdyti savo atomines elektrines, taigi iškart išaugo suskystintų dujų ir jas galinčių gabenti laivų poreikis. O kadangi Japonija trečia didžiausia pasaulio ekonomika, tai dujų kainos šoktelėjo visame pasaulyje. Japonai jau atsipeikėjo, kad šalis be atomo – labai gražu, bet jeigu taip ir toliau, tai į gatves išeis tūkstančiai bedarbių. Vėl svarstoma paleisti atomines jėgaines. Kol tas neatsitiko, Lietuvai pigiai atsigabenti dujų iš terminalo nebus jokių galimybių.

Ką pasakys A.Butkevičius paprastiems žmonėms Jonavoje, kai „Achema“ iškeliaus paskui „Chevron“ ir paskui pigias dujas? Gal net į JAV?

Suskystintų dujų terminalas gali atpiginti kainas dujų sektoriuje tik ilgesnėje perspektyvoje ir tik tuo atveju, jeigu neleisime šio projekto sugadinti, ką aktyviai stengiasi padaryti ne tik „Gazprom“, bet ir kai kurie socdemai. Visgi terminalas reikalingas, nes tai garantija, kad dujų galėsime nusipirkti visada, net rusams užsukus vamzdį, kaip atsitiko su nafta.

Elektra brangs

Japonijos planai vėl veidu atsisukti į atominę energetiką labai patinka kompanijai „Hitachi“, kuri gautų naujų užsakymų ir naujų kontraktų gimtinėje. Tai gali labai sumažinti šios bendrovės planus ir norus investuoti užsienyje. Juolab Lietuvoje, kurios Vyriausybė iš draugiškos pasikeitė į veidmainišką.

Ankstesnė Vyriausybė sugebėjo per keturis metus panaikinti neskaidrų LEO LT, sukurti Energetikos ministeriją, paskelbti konkursą AE statybai, atrasti Korėjos investuotojus, o po to „Hitachi“. Ši Vyriausybė priešingai, pasižymi tiesiog tobulu vilkinimu ir neveiklumu. Jau metai, kaip mėnuo po mėnesio nukėlinėjamos apsisprendimo datos, sudarinėjamos darbo grupės, o sprendimo kaip nėra, taip nėra. O čia dar kolegų iš „Chevron“ pareiškimas...

„Hitachi“ atsitraukti iš Lietuvos nebūtų didelis nuostolis, nes visgi tai milžiniška kompanija, tačiau Lietuvai tai būtų dar vienas skaudus smūgis. Nėra abejonės, kad tuo pasinaudotų Rusija, kuri kaip tik dabar testuoja, kokią žalą galima padaryti Lietuvai. Neatsitiktinai Rusijai nebepatinka lietuviška varškė, sudaromos eilės prie sienos, o kaip tik ir elektra nustojo tekėti. Aiškėja, kad vartotojams mokėti po 1,5 Lt už kilovatvalandę būtų įprasta kasdienybė.

Iki šiol Lietuva savo 70 proc. elektros deficitą kompensuodavo pigia elektra iš Rytų, tačiau spalio 1 dieną elektra nustojo tekėti iš Kaliningrado. Kaip visada tokiais atvejais, – „remontas“. Iškart Lietuvos rinkoje elektros kainos šoko į viršų į iki šiol nematytas aukštumas. Piko metu elektros kaina biržoje pasiekė 78 ct už kilovatvalandę. Tai dukart brangiau nei Danijoje.

Vyriausybei trūksta ryžto

Kol Lietuva siuntė aiškų signalą: planuojame statyti VAE, tol elektrinėse „remontas“ nevyko. Pigios elektros tiekimu buvo norima atbaidyti potencialius investuotojus, siunčiant apgaulingą iliuzinę žinią, kad elektra Lietuvoje sąlyginai pigi ir investicijos niekada neatsipirks. Tačiau, kai rusai pajautė pergalės skonį, kad A.Butkevičius baigia atbaidyti ir šį investuotoją, ėmėsi „remonto“.

Štai į ką išvirto strateginis Vyriausybės aklumas ir neveiklumas. Kuriant darbo grupes veikla tik imituojama, nes apsisprendimą vis tiek turi padaryti politikai. A.Kubiliaus vyriausybės strateginis kursas buvo siųsti aiškius ir suprantamus signalus potencialiems investuotojams. Šiandien ši politika susmego kaip pernykštis sniegas. Pradžioje premjeras A.Butkevičius painiojosi tarp rytinių ir vakarinių pasakymų, po to ėmė nukėlinėti datas, kada jis išvis turės nuomonę šiuo klausimu, o dabar nebeturi nuomonės nei dėl datų, nei dėl paties projekto. O laikas eina ir ne mūsų naudai.

Lietuvos žmonės dar nesupranta, kaip tai pavojinga. Gyventojams elektros kainos reguliuojamos ir jie kol kas nejaučia išaugusių tarifų. Bet tai tik laiko klausimas. Po kito Valstybinės kainų ir energetikos komisijos posėdžio galime sulaukti naujų tarifų.

A.Kubiliaus vyriausybės strateginis kursas buvo siųsti aiškius ir suprantamus signalus potencialiems investuotojams. Šiandien ši politika susmego kaip pernykštis sniegas.

Lietuvai reikia proveržio

Kaip visad tokiais atvejais, girdisi balsų, kad su Maskva reikia gražiuoju, nusiųskim kokį vinkų, gal suminkštės Ivano širdis. Socialdemokratai prieš rinkimus ta tema sakė, kad konservatoriai su Rusija nesišneka ir reikia „perkrovimo“. Tai kolegos, kairieji, kodėl dabar jūs nesišnekate? Pasirodo, Rusijai netinka ne konservatoriškas ir ne socdemiškas pienas, jiems netinka lietuviškas pienas. Rusai ekonomiką naudoja kaip politinę priemonę. Šiandien Maskvai nepatinka mūsų politika draugauti su Ukraina, rytoj nepatiks kas nors kita.

Jeigu Lietuva gebės pati savimi pasirūpinti, turės savo skalūnų pramonę, savo atominę elektrinę, tik tada su mumis kas nors šnekėsis. Kai būsime laisvi nuo rusiškų „remontų“, tada jau pati Rusija su mumis šnekės kaip su lygiais partneriais.

Per šiuos metus valdančioji koalicija sugebėjo tik išsidalinti postus ir pasikelti algas, o strateginiai projektai buksuoja. Pralaimėjom skalūnų klausimą, ar dabar atėjo atominės elektrinės eilė? Jeigu nepavyks padaryti proveržio energetikoje, pasiruoškim mokėti už elektrą po 1,50 Lt, kad rusai turėtų pinigų iš ko sukti naujas laidas apie Sausio 13-ąją.

Kęstutis Masiulis yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime narys

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min