Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 30, 18:50

Kęstutis Vaitukaitis: Savivaldybių energetikos ūkis – svarbu pralenkti laiką

Vis dažniau ir plačiau girdimi nuogąstavimai kaip pavyks išgyventi šią žiemą. Skaičiuojama, kad savivaldybių sąskaitos už mokyklų, darželių, poliklinikų ir kitų įstaigų šildymą, elektrą ir karštą vandenį šoktels keleriopai.
Kęstutis Vaitukaitis
Kęstutis Vaitukaitis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Elektrėnų savivaldybė šie skaičiavimai taip pat vyksta, bet mes sprendimus radome. Pats krašto pavadinimas ir istorija įpareigoja nesėdėti rankų sudėjus, o galvoti apie ateitį ir ieškoti sprendimų, kurie kartais galbūt net pralenkia laiką. Inovatyvioms idėjoms ir jų išpildymui turime tinkamą pagrindą – nemaža dalis vietos darbuotojų turi energetiko arba inžinieriaus pakraipos aukštąjį išsilavinimą.

Per pastaruosius dvejus metus pavyko nemažai pasiekti: pastatėme nutolusią saulės elektrinę, iš kurios tekanti elektra visiškai aprūpina 32 savivaldybės įstaigų poreikius. Savivaldybei priklausanti viena moderniausių šalyje saulės elektrinių yra 1,1 mln. kW galios ir per metus pagamina apie 1,4 mln. kWh elektros.

Pastatėme nutolusią saulės elektrinę, iš kurios tekanti elektra visiškai aprūpina 32 savivaldybės įstaigų poreikius. Savivaldybei priklausanti viena moderniausių šalyje saulės elektrinių yra 1,1 mln. kW galios ir per metus pagamina apie 1,4 mln. kWh elektros.

Norą kurti energetikos labui įkvepia ir čia pat matomi tai griaunami, tai vėl kylantys Elektrėnų energetikos bokštai, kurie kiekvienam leido suprasti, kad viskas yra itin trapu. Tai matydami supratome, kad verta kliautis ir kitais energetiniais ištekliais ir kad saulės energija yra amžina.

Dar prieš diegdami saulės jėgainę nedrąsiai prognozavome, kad 0,2 mln. eurų investicija atsipirks per dvejus metus, tačiau mūsų prognozės nepasitvirtino – investicijos atsipirko per metus.

Žaliosios energijos vartojimas Lietuvoje įgauna pagreitį. Iš atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip saulė, vėjas ar biodujos, gaminamą elektros energiją jau seniai vartoja šalies gyventojai, o pastaraisiais metais ir vis daugiau verslo įstaigų. Tai prisideda prie klimato kaitos stabdymo, didina šalies energetinę nepriklausomybę.

Nepaisant to, Lietuvoje kol kas tik dvi šalies savivaldybės – Elektrėnų ir Visagino – pasinaudojo 60 tūkst. eurų parama rengiant energinio efektyvumo investicijų koncepcijas.

Energijos sąnaudas savivaldybėje padeda taupyti ir kitos priemonės. Pavyzdžiui, biodujos iš sąvartyno nukreipiamos Vievio miesto centralizuotam šildymui. Vieną sklypų Elektrėnuose išnuomojome privačiam investuotojui, kuris čia pastatys katilinę, naudojančią atsinaujinančius energijos išteklius. O šioje katilinėje pagaminta energija vėlgi bus naudojama Elektrėnų ir Vievio miestų centralizuotam šildymui.

Grėsmingus energetinius debesis reikia išvaikyti, o savivalda ir viešosios įstaigos gali ir turi tapti kelrodžiu privačiam verslui ir žmonėms, kaip pereiti prie tvarios ir pigesnės energetikos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min