Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 sausio 2d. 11:34

Kristina Miškinienė: Lengva dalinti pažadus, kai nesi atsakingas už jų įgyvendinimą

Kristina Miškinienė
Asmeninio albumo nuotr. / Kristina Miškinienė
A. Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės parengtas 2013 metų valstybės ir savivaldybių bei SODROS biudžetai Seime buvo patvirtinti greitai ir konstruktyviai. Ekspremjeras paspaudė ministrui pirmininkui A.Butkevičiui ranką sveikindamas naują koaliciją už supratimą. Svarstant 2014 metų biudžetą opozicijos politikavimas, kaltinant valdančiuosius, kad jie nejautrūs, neatsakingi, neturi jokio gailesčio ir žmoniškumo, truko ilgai ir nuobodžiai. Dėl ko gi taip buvome plakami?

Labiausiai kliuvo nuo visų, kad įgyvendinome Konstitucinio teismo antikonstituciniais pripažintus sprendimus ir atstatėme krizės metu neteisėtai sumažintas klases ir pareiginius koeficientus teisėjams, tarnautojams, pareigūnams, politikams, panaudojant šiems tikslams apie 250 mln. Lt. Valdančioji koalicija jokiuose savo dokumentuose – 2013 m. biudžete, patvirtintoje Vyriausybės programoje tokių priemonių neplanavo. Galima dabar atvirai sakyti, kad ir dauguma valdančiųjų reiškia nepasitenkinimą dėl minėto sprendimo, bet gyvename teisinėje valstybėje ir kvestionuoti šiuos sprendimus ne mūsų galiai. Negalime skatinti teisinio nihilizmo.

Pensijos kursto aistras

Dėl ko dar piktinosi opozicija, kurstydama visą tautą? Labiausiai dėl sumažintų pensijų, pamiršdama, kad jai būnant valdžioje buvo imtasi tokių gėdingų veiksmų, kai krizės metu buvo sumažintos vienos mažiausių pensijų Europoje. Dabar reikalaujama tuoj pat kompensuoti sumažintas pensijas ir dar jas padidinti. Kaip kitaip, jei tik neatsakingu populizmu galima pavadinti tokius veiksmus? Nors pagaliau Lietuvos ekonomika pamažu atsigauna, negalime vėl išbalansuoti viešųjų finansų.

Dėl ko dar piktinosi opozicija, kurstydama visą tautą? Labiausiai dėl sumažintų pensijų, pamiršdama, kad jai būnant valdžioje buvo imtasi tokių gėdingų veiksmų, kai krizės metu buvo sumažintos vienos mažiausių pensijų Europoje.

Patyrę politikai puikiai žino, to reikalauja ir Europos Komisija, kad ir toliau privalome laikytis fiskalinės drausmės, rūpintis atsakingu ūkininkavimu, nes 2014 metais planuojama surinkti vos milijardu litų daugiau pajamų, kai viešojo sektoriaus poreikiai didžiuliai. Pensijoms kompensuoti reikia virš milijardo litų, mažiausiems atlyginimams viešojo sektoriaus darbuotojams padidinti reikia dar apie 0,5 mlrd. Lt. Dėl krizės metu sumažintų asignavimų sunkioje finansinėje situacijoje atsidūrė savivaldybės, sveikatos, kultūros, socialinės įstaigos, trūksta lėšų policijai, gaisrininkams ir t.t.

SODROS problemos

Labiausiai keista, kad pagaliau opozicija suprato, jog reikia gelbėti SODRĄ, kurios skola jau siekia metinį biudžetą. Buvo siūloma perkelti skolos administravimo (virš 0,5 mln. Lt), Darbo biržos ir jos padalinių išlaikymo (virš 70 mln.lt) lėšas į valstybės biudžetą, nors patys konservatoriai darė tai daug metų.

Visi suprantame, kad esant dabartinei demografinei situacijai pati socialinio draudimo sistema be valstybės pagalbos nepadengs skolos, kuri siekia daugiau kaip 10 milijardų Lt. Didelės diskusijos kilo ir dėl dotacijos pensijų fondams (virš 450 mln. Lt) iš SODROS biudžeto. Kai prasidėjo svarstymai – gal reikia jų atsisakyti ir pradėti pensijų kompensavimą, vėl buvo girdimi kaltinamai.

Turime pasidžiaugti, kad nuo 2014 metų bus atstatytos ir visos valstybinės pensijos, neįgaliųjų slaugos (priežiūros) išmoka, nors ligos, nedarbo socialinio draudimo išmokos vis dar lieka sumažintos. Vyriausybė, 2014 metais siekdama stabilizuoti SODROS finansus, planuoja sistemiškai ir kompleksiškai spręsti visus šiuos klausimus.

Kompleksiniai sprendimai

Turbūt, nereikia ypatingos kompetencijos, kad suprastume, jog neįmanoma per metus atstatyti ir kompensuoti viską, kas buvo drastiškai mažinama ketverius metus?

Jei norime būti atsakingi, tai negalime dalinti nepamatuotų pažadų, kad ir kaip norėtųsi skirti šimtą milijonų vienai ar kitai problemai išspręsti. Kitos išeities neturime, kaip ir toliau laikytis finansinės drausmės, mažinti valstybės skolą, sistemiškai spręsti opias problemas, ieškant efektyvių spredimų, skatinančių ekonomikos augimą, naujų darbo vietų kūrimą, šešėlinės ekonomikos mažinimą, mokesčių subalansavimą. Tik tokie kompleksiniai sprendimai padės stabilizuoti mūsų valstybės ekonominę ir socialinę situaciją, palaipsniui tenkins žmonių lūkesčius, kurie visiems gerai žinomi. Esame pasiruošę ieškoti būdų juos spręsti.

Kristina Miškinienė yra Seimo narė, LSDP atstovė

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

23:28
00:46
00:40

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min