Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 1d. 13:24

Liutauras Ulevičius: Kodėl „Google Maps Street View“ yra gerai?!

Lietuvoje įprasta matyti tik juoda ir balta. Mes privalome pradėti skirti pustonius ir atspalvius, todėl „Google Maps Street View“ tam yra puiki proga ir galimybė tuo pat metu. Tai proga kiekvienam „bambalio“ gerbėjui suprantamai paaiškinti, jog kiekviena technologija, kiekviena naujovė – tai ne tik automobilis „su navigacija“, bet ir pareiga už tą paslaugą susimokėti. Tai proga spirti į užpakalį valstybinėms institucijoms ir kartu puikus pavyzdys, rodantis, kokios turėtų būti lietuviškos e. Vyriausybės paslaugos.

Taip, praėjusių metų birželį sąmoningai lenkiau lazdą ir reikalavau atsakymų į labai techninius paslaugos teikimo niuansus bei teisines aplinkybes, kurių galbūt (!) neprisireiks nagrinėjant ne vieną teisinį ginčą. Neabejoju, kad kai kurie klausimai leido ir patiems „Google“ darbuotojams dar kartą naujai peržiūrėti paslaugos savybes bei geriau pasiruošti galimiems nesklandumams. Ar ne dėl to žadėtas spalis virto sausio 31-ąja?

Lietuvoje įprasta matyti tik juoda ir balta. Galiu tik pagirti „Google“ komandą, kuri nepasidavė kai kurių lietuviškų interneto lyderių kuriamai tradicijai ir nenužengė į ad hominem lauką – ir tai pavyzdys mums visiems, kad su oponentais reikia (ir galima) kalbėtis, girdėti jų argumentus ir juos nagrinėti, ginčyti ar nutylėti.

Lietuvoje įprasta matyti tik juoda ir balta. Ta vaizdinės informacijos įvairovė, akimirksniu užplūdusi socialinius tinklus ir interneto portalus, leis mums visiems dar kartą grįžti į tikrąją Lietuvą, kurioje Tabore narkotikus „stumdo“ romai, autobusų stotelėse (ir prie jų) miega alkoholio padauginę, o privačių namų kvartaluose stovi automobiliai su valstybinių įstaigų pavadinimais.

Naujoji paslauga yra ne kas kita, o tikrasis „Google“ atėjimas į Lietuvą.

Naujoji paslauga yra ne kas kita, o tikrasis „Google“ atėjimas į Lietuvą. Tai, kad daugeliui mūsų Google.lt yra pirmasis interneto naršyklės puslapis, visai nereiškia, jog ir JAV įmonei mes esame svarbūs. O štai „Google Maps Street View“ iš tiesų yra pirmoji interneto lyderės paslauga, kuri pradedama teikti Lietuvoje ir joje pristatoma. Tai paslauga Lietuvos žmonėms – mums!

Žinoma, tai nėra tik juoda ir balta. „Google“ siekia pelno, tačiau tą pelną uždirba teikdama mums visiems (ir įvairiausiems tarpininkams, esamiems ir naujiems verslams etc.) pridėtinę vertę – naują technologiją, kurios iki šiol neturėjome ir dar ilgai nebūtume turėję.

Tuo pat metu naujoji „Google“ paslauga – tai pirmasis realiai nacionalinis virtualus muziejus. Būtent JAV bendrovės tarnybinėse stotyse sukauptas pirmas tikras ir nepakartojamas 2012 metų birželio–liepos mėnesių Lietuvos grožis. Sakysite, matėme mes tą grožį? Tada labai laukčiau nuorodos, kuri veiktų 24 valandas per parą, 364 paras per metus ir pasiūlytų tiek terabaitų informacijos. Galiu tik priminti, kad mūsų muziejai reguliariai dega, nyksta ir jų eksponatai, o ES lėšų eksponatų visuotiniam skaitmeninimui patys kažkaip vis dar nesurandame.

Akivaizdu, kad naujoji paslauga – tik pradžia. Ją galima panaudoti naujoms paslaugoms kurti. Lietuvoje įprasta matyti tik juoda ir balta. Tokių spalvų paslaugų bus ir dabar – vieni džiaugsis didesnėmis kovos prieš korupciją ar virtualių kelionių galimybėmis, kiti sudarinės viešus pedofilų sąrašus ar kvies į kovą prieš žemgrobius. Žymiai svarbiau, kad galimybė daryti ir viena, ir kita, ir (o, Dieve) visa tai maišant dabar bus.

Žinoma, „Street View“ yra vienpusio eismo gatvė. Tai prasta žinia visiems pramiegojusiems ir skaitmeninio skaidrumo bijantiesiems. Mums, kurie patys gyvena socialiniuose tinkluose ir kurių vaikai čia beveik gimsta, tai jokia grėsmė. Tiesiog nauja erdvė su savais privalumais ir trūkumais. Dar čia nesantieji bus priversti susipažinti ir susitaikyti. Galėčiau tik piktdžiugiškai konstatuoti, kad to proceso metu teisininkams darbo bus abiejose barikadų pusėse.

Taip, Lietuvoje įprasta matyti tik juoda ir balta. Buvo įprasta. Mano atsakymą visiems niurzgliams „Google“ kol kas dar rodo viename Vilniaus priemiestyje. Šypsokitės, nes kito kelio nebėra!

- - -

Liutauras Ulevičius yra MRU Elektroninio verslo katedros lektorius. Autoriaus tinklaraštį rasite čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min