Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti

Markas Adamas Haroldas: Škirpos alėjos pavadinimo pakeitimas – 16 negaliojančių argumentų prieš

Nuo pat pirmos dienos, kai pranešiau, kad siūlau Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisijai svarstyti Kazio Škirpos alėjos pavadinimo keitimą, sulaukiau įvairių kontrargumentų, replikų ir šiaip grasinimų.
Markas Adamas Haroldas
Markas Adamas Haroldas

Suprantu, kodėl. Škirpa visur yra pristatomas kaip švarus ir vienareikšmiškai lojalus Lietuvos herojus, o čia ateina kažkoks užsienietis ir reikalauja naikinti jo gatvės pavadinimą. Man buvo nuo pat pradžių aišku, kad mano prašymas yra kontroversiškas, o tema skausminga. Žmonės jautriai reaguos ir procesas bus nelengvas.

Tas nelengvumas tikrai manęs negąsdino. Juk nėjau į politiką sėdėti ant šiltos kėdės, imti vokelius, tyliai balsuoti arba gyventi patogiai, be iššūkių. Atvirkščiai – ėjau į politiką kelti klausimus, kurių niekas iki šiol nekėlė. Drįsau tai daryti, nes šiaip esu toks. Dėl to gavau 2788 vilniečių pasitikėjimą ir patekau į miesto Tarybą.

Manęs neerzina, kad turiu daug kartų kiekvieną dieną paaiškinti vilniečiams, ką darau ir kodėl. Tai yra mano darbas: komunikuoti gyventojams apie mano veiklą, tikslus ir sprendimų pagrįstumą. Tik kad į kiekvieną komentarą Facebook negaliu atsakyti, nes fiziškai nėra laiko. Dėl to mielai čia, vienoje vietoje, paaiškinsiu visiems oponentams, kodėl jų kontrargumentai yra tiesiog nelogiški ir šituose debatuose visiškai negalioja. Sunumeruosiu punktus, kad jums būtų lengviau cituoti mane socialiniuose tinkluose, pvz., į ilgą paragrafą pseudopatrioto vėmalų galėsite tiesiog atsakyti „žr 5 punktą“, su URL nuorodą į šitą straipsnį.

Pradėkime nuo mano argumento, kuris yra labai paprastas ir prieš ką oponentai turi kontrargumentuoti. Viename trumpame paragrafe:

Kazys Škirpa vadovavo LAF. Dabartinės Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos pripažino, kad LAF – antisemitinė organizacija. Dėl to, Europos Sąjungoje, 2016 m., Vilniuje, kur Holokaustas buvo ypatingai žiaurus, tokios organizacijos vadovo vardas netinkamas kaip gatvės pavadinimas.

Dabar kuo lakoniškiau analizuosiu kiekvieną bandymą kontrargumentuoti, kurį esu matęs pastarosiomis dienomis, ir paaiškinsiu, kodėl kontrargumentas negalioja. Pradėkime.

1. Kazys Škirpa nebuvo tiesioginis Holokausto vykdytojas, jis herojus ir pirmas, kuris kėlė trispalvę ant Gedimino bokšto.

Žinau. O mano argumentas, į kurį šitas teiginys net nėra kontrargumentas, yra toks: nepaisant jo kitų veiksmų kitais laikais ir kituose kontekstuose ir net jeigu jis pats savo rankomis nenužudė žydų ir neįsakė niekam žudyti žydų, LAF antisemitizmo faktas jau yra pakankamai stipri priežastis pervadinti gatvę, pavadintą tos organizacijos vadovo vardu.

Kaip galite Jūs, nuo diktatūros nukentėję žmonės, nesuprasti kitų nukentėjusiųjų vaikų ir anūkų skausmo ir nenoro matyti gatvės pavadinimo, šlovinančio LAF vadovą Vilniuje?

Net jeigu nėra įrodymų, kad jis pats buvo antisemitas, net jeigu jis nebuvo teistas dėl genocido vykdymo. Organizacija – antisemitinė, didelė dalis Lietuvos piliečių – žydai. Vadovas atsakingas už savo organizaciją, kuri siekė atkurti laisvą Respubliką, apribojant vienos etninės grupės laisvę. Tai tiesiog nepateisinama.

2. Kazys Škirpa buvo naivus ir nieko nežinojo apie nieką.

Čia jūs apie herojų, nusipelniusį šlovinimo gatvės pavadinime? Ar jūs tiesiog norite pasakyti, kad jis buvo naivus, nieko nesuprato, ir Hitleris jį išnaudojo savo tikslams? Ar nežinojimas atleidžia nuo atsakomybės?

3. Kazys Škirpa nebuvo Kaune.

Tarsi 1941 m. nebuvo tokių dalykų, kaip rašomoji mašinėlė ir pasiuntiniai. Nebuvimas Kaune gal būtų patikimas kontrargumentas prieš kaltinimus antisemitizmu, jeigu Škirpa nebūtų buvęs Berlyne su Hitleriu.

4. Kokią teisę turi čia, mūsų šalyje, nurodinėti, kaip mes turime vadinti savo gatves?

Ačiū už klausimą. Aš Vilniaus gyventojas, kuris gyvena čia 12 metų pagal jūsų leidimo gyventi Lietuvoje tvarką. Tai patvirtino Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Tą tvarką Jūs patvirtinote referendumo dėl stojimo į Europos Sąjungą metu. Gatvės pavadinimai yra savivaldos reikalas. Visi gyventojai turi teisę dalyvauti savivaldoje. Aš esu išrinktas per rinkimus ir dauguma rinkėjų – lietuviai. Kitas klausimas.

5. „Brexit“ įvyko.

Kad dar neįvyko. Šitas „kontrargumentas“ vertas tiek, kiek šitas: „O kaip su Britų imperijos priespauda Indijoje??!!!“. Ta prasme, nieko nevertas. Visiškai ne į temą. Atstovauju lietuviams, kurie nenori tos gatvės pavadinimo Vilniaus mieste. Dėl to kontrargumentas „Jūs esate britas“ tiesiog negalioja, nes tai yra grynas ad hominem, jame nėra logikos. Beje, su tokiais „O kaip su…“ argumentais, taikote klasikinę KGB propagandos taktiką, kuri vadinasi „whataboutism“.

6. Žydai – Lietuvos priešai.

Palaukite: teigiate, kad nebuvo antisemitizmo, ir dabar pakartojate tuometinę Hitlerio ir LAF antisemitinę propagandą kaip antisemitizmo pateisinimą? Man truputį keista. Ir net jeigu daug priešų būtų tarp vienos etninės grupės atstovų ir reikėtų su jais kovoti, ar dėl to būtina aklai stebėti, kol psichopatai daužo visų tos grupės vaikų galvas į medžius? Ar tai yra tinkama kovos taktika?

7. Nieko nesuprantate, Markai, nes jūsų tėvai nebuvo tremiami į Sibirą.

Tiesa, kad mano tėvai dirbo ramiai laisvoje Britanijoje ir didžiausia jiems kilusi grėsmė buvo keletas Airijos teroristų bombų ir Folklando karas, kuomet Argentina užpuolė mažas Britanijai priklausančias salas 8000 km atstumu nuo Anglijos, kur žmonės toliau ramiai gėrė savo arbatą.

O pasakykite – kaip tiksliai tas faktas pateisina antisemitinės organizacijos vadovo gatvės pavadinimą Vilniuje? Ar tas faktas išvis yra susijęs su mano argumentu? Jei rimtai – niekada negalėsiu visiškai suprasti to jūsų milžiniško skausmo dėl tos okupacijos, nes pas mane tos okupacijos nebuvo.

Čia tikrai nesiekiu ignoruoti Stalino nusikaltimų. Mokykloje girdėjome apie Molotovą ir Ribbentropą ir mano istorijos mokytojas besikeikdamas sakė, kad Stalinas – ne pati geriausia figūra. Nekenčiu Stalino ir man yra šlykštu, ką jis padarė Lietuvos gyventojams. Jei būtų įmanoma, norėčiau įdėti visą surūdijusį Vilniaus vamzdį į tą Stalino skylę, kur saulė nešviečia. Bet vis tiek, kalbėkime logiškai – ar tai, kad nesu tremtinių vaikas, paneigia LAF antisemitizmo faktą? Kaip galite Jūs, nuo diktatūros nukentėję žmonės, nesuprasti kitų nukentėjusiųjų vaikų ir anūkų skausmo ir nenoro matyti gatvės pavadinimo, šlovinančio LAF vadovą Vilniuje?

O jeigu tikrai norite kalbėti apie šeimą – mano senelis, a.a. Ernestas, britų armijos inžinierius, taisė greitosios medicinos pagalbos automobilius Normandijoje 1944 m., kai vyko invazija prieš nacius.

Nežinau tiksliai, ką jis ten patyrė ir pamatė, nes atsisakė kalbėti apie karą iki pat mirties. Įtariu, kad tiesiog per baisus buvo tas vaizdas paplūdimyje. Mama kažkada pasakė, kad jis gavo užduotį traukti pilotus iš nukritusių lėktuvų. Po karo senelis dirbo vienoje pirmųjų atominių elektrinių. Kaip ir Černobylio atveju, kažkas kažką blogai padarė toje atominėje, ir viskas pradėjo kaisti. Senelis, tuomet dirbęs tenai, skubiai organizavo komandą, kuri nuėmė iš asbesto padarytą izoliaciją nuo vamzdžių plikomis rankomis ir atvėsino viską vandeniu iš gaisrinės šlangų. Tokiu būdu jis išgelbėjo visą atominę. Senelis mirė neseniai nuo vėžio, kurį sukėlė asbesto dulkės plaučiuose.

Tai, be abejo, yra labai įdomi istorija ir mano senelis man tikrai yra herojus. BET TAI VISIŠKAI NE PRIE KO. Suprantate? Grįžkime prie temos.

8. Čia Jūs teisiate žmogų, bet jūs neturite kompetencijos tai daryti.

Kalboje Rotušėje sakiau, pačioje diskusijos pradžioje:

„Noriu pabrėžti, kad čia nėra teismas, kuris turi kompetencijos nuspręsti, kas yra „kaltas“, o kas ne. Keisti gatvės pavadinimą – visiškai kitas reikalas, nei teisti ar išteisinti žmogų dėl padarytų karo nusikaltimų. Čia mes susirinkome tik dėl gatvės pavadinimo.“

Tai kad neteisiu žmogaus, teisiu gatvės pavadinimo tinkamumą. Ir turiu kompetencijos tai daryti, kaip bet koks Vilniaus gyventojas. Rotušėje daug kartų pakartojau tai, o kai kuriems tiesiog per sunku suprasti, ką reiškia „čia nėra teismas“.

9. Kodėl norite ištrinti Škirpą iš Lietuvos istorijos?

Kad aš to nenoriu. Sakiau daug kartų, kad mano tikslas yra, kad visa jo labai įdomi istorija būtų pristatyta teisingai, tinkamoje vietoje, t.y. muziejuje. Gatvės pavadinimo lentelė yra per maža tam, kad joje tilptų visa informacija apie tą žmogų.

Jeigu gatvės pavadinimas būtų kitoks, pats Škirpa niekur nedingtų. Ar norite pasakyti, kad jo atminties egzistavimas priklauso nuo mažos alėjos pavadinimo? Jeigu būtų naujas eksponatas kažkuriame muziejuje, atsirastų daug daugiau prieinamos informacijos apie jūsų herojų. Ar suprantate?

Siekiu, kad būtų daugiau informacijos apie jį, ant didesnių lentelių, tinkamesnėje vietoje. Taip pat nesuprantu kaltinimų iš serijos „Jūs nenorite, kad Škirpos gyvenimas būtų tyrinėtas arba diskutuotinas!“. Juk pats inicijavau didelę diskusiją, kurios dalyvis esate. Būtent dėl šios viešos diskusijos visi dabar reikalauja daugiau tyrimų. Valio! Kas jums nepatinka tame?

10. Škirpa tik norėjo įspėti žydus apie nacius, jis iš tikrųjų yra žydų gelbėtojas.

Vau. OK. O gal Stalinas buvo tik naivus žemės ūkio klerkas, kuris norėjo tobulinti Ukrainos grūdų pramonę?

11. Jūs esate nelojalus Lietuvai.

Ta prasme, Jūsų „kontrargumentas“ yra grynas ad hominem ir vertas nulio. Ir, beje, man keista, kad dėl vieno keiksmažodžio Feisbuke, aš iškart nurašytas ir pasmerktas kaip „blogas tipas“, kurį reikėtų paduoti į teismą arba net deportuoti. O Škirpa siūlė atimti bendrapiliečių turtą ir varyti vyrus, moteris ir vaikus iš šalies, ir jo elgesys vis dar „diskutuotinas klausimas“?

Keista, kad visi tie, kurie labai stipriai nori, kad Cvirkos parko pavadinimas būtų pakeistas, kažkaip neranda laiko to paprašyti.

12. Čia ne tik vienam žmogui spręsti.

Žinau! Aš inicijavau procesą Savivaldybėje, kuriame dalyvauja daugiau žmonių, atstovaujančių visiems gyventojams. O Jūs, vienas žmogus, sakėte „čia ne tik vienam žmogui spręst“. Lėti plojimai. Gal tiesiog paklauskime, kokios yra Škirpos organizacijos propagandos pasekmės nukentėjusiems? Lietuvos žydų bendruomenės nuomone, gatvės pavadinimas yra netinkamas.

13. Dirbate Maskvai! Esate FST agentas ir profesionalus trolis!!!!

Ačiū! Mano teisininkui patinka, kai žmonės šmeižia mane. LOL. Jūs sakote, kad aš neturiu įrodymų dėl Škirpos organizacijos antisemitizmo ir tuomet teigiate be jokių įrodymų, kad aš – FST agentas. O jei rimtai, jeigu norite pakalbėti apie Putino propagandistų grėsmę, gal nepamirškite, kad dabar jie turi puikią progą skleisti neigiamą informaciją apie Lietuvą su tokia antrašte: LIETUVOS SOSTINĖJE – FAŠISTŲ HEROJAUS GATVĖ. Pagalvokite apie tai. Ir mano kolegoms Taryboje siūlau pagalvoti apie tokios antraštės pasekmę: LIETUVOS SOSTINĖS TARYBA PRITARĖ FAŠISTŲ HEROJAUS GATVĖS PAVADINIMUI.

14. Pradėkim nuo Cvirkos.

Girdžiu labai dažnai, kad kol vis dar turime Cvirkos parką, Škirpos alėja – neliečiama. Tarsi visi mano oponentai pritartų Škirpos alėjos pavadinimo pakeitimui, jeigu kažkaip kažkas pakeistų pirmiausiai Cvirkos parko pavadinimą. Na, apskritai tuo netikiu net pusę sekundės. Jeigu pritartų vėliau – reiškia, kad jau šiandien sutinka su manim iš principo? Abejoju. Keista, kad visi tie, kurie labai stipriai nori, kad Cvirkos parko pavadinimas būtų pakeistas, kažkaip neranda laiko to paprašyti. Užtektų parašyti el.paštu laišką, kad Pavadinimų komisija svarstytų šią idėją. Jei ką – tos komisijos sekretorės el. pašto adresas: lina.matulaite@vilnius.lt.

15. Istorikai! Istorikai! Mums reikia istorikų klausyti!!!

Kaip pasakė daug žmonių, įskaitant Pavadinimų komisijos narius Darių Kuolį ir pirmininką Audronį Imbrasą, istoriniai faktai čia yra svarbūs. Sutinku.

Pavyzdžiui, faktas, kad yra Lietuvos istorikų, kurie sutinka su manimi ir taip pat mano, kad gatvės pavadinimas yra netinkamas. Taip pat yra istorikų, kurie rašė išvadą apie Škirpos organizacijos antisemitizmą ir tą išvadą patvirtino Lietuvos Respublikos Seimas. Tai visiškai pagrindžia mano pagrindinį argumentą už tos alėjos pavadinimo keitimą.

Vis dar norite kažkaip kontrargumentuoti? Pasakysite, kad visi tie istorikai – netikri istorikai, pvz. jie leftistai, slapti agentai ir beraščiai. Jūsų loginė klaida vadinasi „no true Scotsman“. Jeigu kalbame apie faktus, Škirpa vadovavo antisemitinei organizacijai. Istorikai nepaneigia šio fakto.

16. Eik atgal į savo Angliją.

Tikrai nejuokinga, kad sėdite ten toli nuo manęs, saugiai prie savo klaviatūros, paneigiate antisemitizmo svarbą ir net buvimą Lietuvoje ir tuomet kaip Škirpa Jūs siūlote man iškart išvaryti iš Lietuvos, nes mano tautybė – kitokia. Jeigu nejaučiate tame ironijos, neturiu, ką jums daugiau pasakyti.

Autoriaus prašymu kalba neredaguota.

Markas Adamas Haroldas yra Vilniaus miesto tarybos narys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius