Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 13d. 08:30

Mokėkit ir neklausinėkit

Geriau jau valdančioji koalicija būtų pakėlusi Pridėtinės vertės mokestį (PVM) ne iki 19-os, o iki 20 procentų, kaip iš pradžių planavo. Tuo metu mokesčių reforma bet kokiu atveju atrodė nemaloni, nors Gyventojų pajamų mokesčio tarifas ir sumažėjo. Žengę tą žingsnį prieš porą mėnesių, centro dešinieji būtų išvengę bent žmonių pjudymo vis keistesnėmis įvairių naujų mokesčių idėjomis.

Nors sausio mėnesio biudžeto įplaukų duomenimis, PVM kol kas surenkama mažiau nei planuota, iš vieno papildomo procentinio šio mokesčio punkto gautų pajamų valstybės iždui greičiausiai būtų užtekę pažaboti naujų rinkliavų kūrėjų fantazijai.

Tauta dar nespėjo atleisti valdantiesiems už bandymus įteisinti visuotinį mokestį automobiliams, o koalicija jau prabilo apie dar vieną – rinkliavą už naudojimąsi medicinos įstaigų paslaugomis.

Tauta dar nespėjo atleisti valdantiesiems už bandymus įteisinti visuotinį mokestį automobiliams, o koalicija jau prabilo apie dar vieną – rinkliavą už naudojimąsi medicinos įstaigų paslaugomis. Dabar jau nesvarbu, ar toks mokestis atsiras ir kokios sumos bus reikalaujama iš žmonių. Tautosakoje ir anekdotuose šis pėdsakas liks ilgam, o juokingiausia tikrai bus ne pozicijos politikams.

Panašu, kad abiejų minėtų mokesčių šmėklos siutina dėl tos pačios priežasties. Tai, už ką jais esą turėtų būti renkami pinigai, jau apmokestinta. Automobiliai juda varomi kuru, kurio kainos sudedamoji dalis yra akcizas, šiemet, beje, jau padidintas. Medicinos sistemos kuruotojai norėtų rinkti pinigus už apsilankymą poliklinikoje, recepto išrašymą ar gydymąsi ligoninėje, nors visi dirbantieji ir taip reguliariai moka privalomojo sveikatos draudimo mokestį. Automobilių savininkai bent turi pasirinkimo galimybę jų neeksploatuoti, o medicinos rinkliava išskaičiuojama neklausiant. Paskaičiavus, kokia suma susidaro kas mėnesį šiam tikslui atriekiant 6 ar 9 proc. uždarbio, premjero žodžiai, esą naujasis medicinos mokestis skatintų pacientus „suprasti, kad sveikatos apsaugos paslaugos nėra nemokamos”, atsiduoda juoduoju humoru.

Keista klausytis, kaip rinkliavos šalininkų argumentai prieštarauja vienas kitam. Pavyzdžiui, regis, Lietuvos gydymo įstaigų asociacijos atstovai užsiminė, jog poros litų mokestis atbaidytų tuos, kurie ateina pas medikus tik pasižmonėti ir taip ilgina eiles poliklinikose. Logiška būtų manyti, jog tam laiko turi tik nedirbantys, greičiausiai pensinio amžiaus žmonės. Tačiau sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas jau tvirtina, jog mokestis nepalies pensininkų ar socialiai remtinų žmonių.

Kitas teiginys – papildomi mokesčiai už medicinos paslaugas esą padėtų išgyvendinti korupciją. Tačiau tuo pat metu suokiama, kad kainos būtų santykinai nedidelės – siektų vos keletą litų. Vargu ar kas patikės, jog pacientai Lietuvoje bando atsidėkoti gydytojams penkličiu. Abejotina, ar šioje srityje apskritai įmanomos permainos nebandant keisti mentaliteto. Juk gyvename šalyje, kur kai kurie žmonės net privačiai dirbančius medikus siūlosi pamaloninti „į rankas”.

Be to, iš vos kelių litų rinkliavos sunkiai pavyktų sukaupti pakankamai lėšų naujajam mokesčiui administruoti, ką jau kalbėti apie rimtą materialinę pagalbą poliklinikoms ir ligoninėms. Vieninteliai, kas iš šio mokesčio galbūt išloštų, – keli šimtai darbo jau netekusių žmonių, kuriuos būtų galima samdyti jo rinkėjais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie 15min