Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 1d. 10:29

Naujųjų metų vilties ženklai

Naujųjų metų išvakarės senokai nebuvo sutiktos tokios nerimastingos kaip šiemet. Sunkėjanti ekonomikos padėtis ir skubus vyriausybės atliepas į jos pokyčius, prastos naujienos iš įvairių pasaulio kraštų daugelį privertė susirūpinti dėl ateities.

Ne be pagrindo – 2009-aisiais Lietuva patirs ekonomikos nuosmukį, t.y. bus pagaminta mažiau prekių ir suteikta mažiau paslaugų nei 2008 metais. Pramonės ir mažmeninės prekybos apyvarta jau praėjusių metų pabaigoje buvo maždaug dešimtadaliu menkesnė nei paskutiniais 2007 m. mėnesiais. Įkandin silpstančiai šalies įmonių produkcijos paklausai, ims didėti nedarbas, o atlyginimai kils tik išimtiniais atvejais.

Vis dėlto, nedrumsčiant metų pradžios niūriomis nuotaikomis, verta prisiminti ir geras žinias, kurias atneš ekonomikos nuosmukis. Bene svarbiausia iš jų – smarkiai sumažėsianti infliacija. Kainos ateinančiais metais didės iš esmės tik dėl didėjančių PVM ir akcizų. Taigi smarkiausias brangimas „gresia“ žuviai, šaldytai mėsai, vaistams, keleivių vežimo paslaugoms, spaudiniams ir knygoms, tačiau jis bus mažesnis nei pastaraisiais metais. Jei pasaulinės naftos ir dujų kainos išliks tokios mažos, kaip dabar, įmones ir gyventojus toliau džiugins pigus kuras, o ateinantį šildymo sezoną galima tikėtis ir šiluminės energijos bei karšto vandens kainų mažėjimo. Be kita ko, sulėtės valstybės įsiskolinimo užsieniui didėjimas, o tai sumažins išorinį Lietuvos ekonomikos pažeidžiamumą.

Šiokių tokių pragiedrulių šalies ekonomikos padangėje galima laukti jau 2009 m. pabaigoje, jei sumažėtų energetinių išteklių kainos, o pasitikėjimas finansų rinkose palengva atsistatytų, todėl bankai pradėtų drąsiau skolinti. Vis tik ženklesnio ūkio pagyvėjimo tikėtis neverta bent iki antrojo 2010 m. pusmečio, kuomet iš duobės imtų „bristi“ bent jau Vakarų eksporto rinkos.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:34
00:16
00:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min