TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuomonė. Iškelkime ministerijas iš Vilniaus

Šaltinis: 15min
0
A A

Valdiškas požiūris Lietuvoje vyksta milžiniško mąsto valdžios galių koncentracija Vilniuje. Puikiai sekasi vykdyti programą „centralizuosim valdžią, kaip prie komunistų“. O tai jau niekaip neprisideda prie regionų atskirties mažinimo. Lietuvoje centralizuoto valdymo modelis – „visa šalis tai sostinė Maskva“, buvo sėkmingai pradėtas įgyvendinti socdemų valdymo laikais. Bet kodėl šį projektą palaiko ir toliau tęsia ši pažangi vyriausybė?

Vilniuje yra visos valdžios institucijos, o jose dirba brangiai apmokami valdininkai, kurie išlaikomi iš visos Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigų. Sostinėje taip pat yra  įsikūrusios korporacijų centrinės būstinės ir užsienio atstovybių centrai,  mokslo ir kultūros centrai, užsienio bankų centrinės būstinės.

Tai gal ženkim realų žingsnį valdžios decentralizavimo link ir pradėkim tai nuo ministerijų iškėlimo iš Vilniaus? Paskirstykim jas tolygiai po Lietuvą. Tai bus geriausias paskatinimas tolygiai vystytis visiems Lietuvos regionams.

Virtualus ministrų kabinetas

Paskirsčius ministerijas po atskirus regionų miestus, ministrų kabinetas taptų vienas iš pirmųjų pasaulyje, kurio Vyriausybės posėdžiai galėtų vykti virtualiai, o mes gautume maksimumą pasaulio dėmesio,  nei  jo gavo Lietuva prieš tai, su visomis savo nenusisekusiomis įvaizdžio strategijomis. Mūsų šalis tam turi visas galimybes, nes pagal duomenų siuntimo internetu spartą yra pirmoje vietoje pasaulyje.

Lietuva pritrauktų daugiau pasaulinio mąsto paslaugų sektoriaus investicijų, nes ji įrodytų visam pasauliui, kad turime didelę kompetenciją, o mūsų valdžios institucijos pirmosios pasaulyje sėkmingai dirba virtualiai būdamos skirtinguose miestuose.

Jaunimas dabar juokauja, kad ieškant darbo dabar yra tik du pasirinkimai –Vilnius arba Londonas

BFL nuotr./Ona Balžekienė
BFL nuotr./Ona Balžekienė

Naujos investicijos ir darbo vietos pastaruoju metu kuriamos beveik tik sostinėje, todėl jaunų, darbingų, išsimokslinusių žmonių potencialas iš kitų Lietuvos regionų, o ypatingai iš Kauno, Kaišiadorių, Elektrėnų, Ukmergės ir kitų miestų, stabiliai plaukia į Vilnių.

Norint  tuo įsitikinti, užtektų padaryti reidą prie traukinio Kaunas – Vilnius ir autostradoje prie įvažiavimo į Laikinąją sostinę – įsitikintumėte, koks vyksta jaunų žmonių judėjimas pirmyn atgal į darbą Vilniuje. Tačiau jie svajoja apie darbo vietas savame mieste, bet galimybių dirbti ten neturi.

Paskatintų miestų plėtrą

Taip pat tuose miestuose, kur įskurtų ministerijos, pagyvėtų tų miestų visuomeninis gyvenimas, suklestėtų smulkusis verslas,  teikiantis paslaugas, nes atsirastų institucija, kuri dirbtų ne vienam miestui, kaip pvz. savivaldybės,  bet visai Lietuvai. O tai reiškia, kad tame mieste padidėtų žmonių judėjimas iš visos Lietuvos. Be to, žmonių srautus padidintų ir tradiciškai prie ministerijų įsikūrusios ar persikėlusios paskui jas įvairios agentūros, viešos įstaigos.

Ne šiaip sau  rašau apie tai, kad ministerijų iškėlimas iš Vilniaus – karo pradžia. Tai  parodo pažadėtasis vieno ministro pažadas iškelti Žemės ūkio ministeriją į Kauną.

Per artimiausius 5-10 metų, jei nieko nedarysime, į Vilnių atsikels dar daugiau žmonių. Beje, iškėlus ministerijas iš sostinės, sumažėtų ir transporto spūstys, pagerėtų oras.
Ir dar: valdžios galių sankaupa viename mieste tikrai neprisideda prie korupcijos mažinimo, o ministerijų paskirstymas po regionus tikrai gerokai sumažintų korupciją. Prisiminkime, kad Lietuvoje aukščiausiu lygiu paskelbta kova su korupcija.

Europietiškos tendencijos

ES tikrai rūpinasi Lietuvos regionų socialinių, ekonominių skirtumų mažinimu. Jei tų skirtumų nemažės, turėsime dar didesnę ekonominę, socialinę ir kultūrinę atskirtį tarp Lietuvos regionų.
Tam tikslui yra skirtos ES struktūrinių fondų regioninės dimensijos lėšos 2007-2013 laikotarpiui, kurių suma per visą Lietuvą yra 2,46 mlrd Lt, tai yra apie 12,5proc. visos ES struktūrinių fondų lėšų.

Už tuos pinigus ir per įvairias programas yra įgyvendinami projektai, kurie tikrai prisideda prie regionų atskirties mažinimo, bet prie jo turėtų daugiau prisidėti ir centrinė Lietuvos valdžia.
Kaip pavyzdys, ES būstinė ir visa centrinė valdžia yra įsikūrę Briuselyje, o ne kokioje nors kitoje didžiojoje Europos sostinėje (pvz. Paryžiuje, Berlyne). Galima tik įsivaizduoti, kokią įtaką Briuselio regionui padarė šis valdžios buvimas šiame regione.

Kaip išjudinti ministerijas?

Ne šiaip sau  rašau apie tai, kad ministerijų iškėlimas iš Vilniaus – karo pradžia. Tai puikiausiai parodo pažadėtasis vieno ministro pažadas iškelti Žemės ūkio ministeriją į Kauną. Kaip jis baigėsi?  Ogi – piš.

Užteko ministerijos klerkams painkšti, kad jie nenori, nes jiems bus nepatogu važinėti,  ir dingo visas valstybinis požiūris. O  Vyriausybė irgi sprendimus atidėjo tolimesniam laikui ir visu greičiu pirmyn toliau vykdo valdymo centralizavimą.

Vyriausybės ir politikų požiūris į ministerijų iškėlimą reikš požiūrį į valdžios decentralizavimą ir demokratiją.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min