Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 23d. 18:30

Petras Auštrevičius: Lietuvos santykiai su kaimynais – tarp solo partijos ir kakofonijos

Petras Auštrevičius Šiomis dienomis daug kalbėta apie Lietuvą ir Lenkiją. Demokratinėje valstybėje, priešingai nei kokioje Rusijoje ar Baltarusijoje, turi vykti pilnavertė diskusija – tarp visų valdžios institucijų, o taip pat su šalies ekspertais ir visuomene. Šis principas privalo galioti visiems esminiams valstybės gyvenimo klausimams, įskaitant ir užsienio ar ES politiką bei, neabejotinai, mūsų santykius su kaimynais.

Deja, Lietuvoje jau daug metų vietoj apgalvotos ir suderintos užsienio politikos matome vienasmenius valstybės vadovės veiksmus. Šalies Seimai ir Vyriausybės keičiasi, tačiau jie vis mažiau ir mažiau dalyvauja formuojant Lietuvos laikyseną ar sprendimus. Ir, reikia pasakyti, nelabai ir besistengia įsitraukti, kuomet Lietuvoje sprendžiama dėl santykių netgi su artimiausiais kaimynais ar ES ateities.

Mano nuomone, toks pasirinktas „suartėjimas“ su Varšuva, pastarajai tolstant nuo liberalios demokratijos, yra klaidingas kelias.

Paskutinis vienasmenio sprendimo priėmimo pavyzdys – Prezidentės pažadėta parama Varšuvai, kuomet netrukus visos ES valstybės turės išsakyti savo poziciją dėl balsavimo teisės Lenkijai suspendavimo.

Kuo grindžiama tokia „parama“? Ar tai bus tikrai parama, žinant didžiulį susipriešinimą Lenkijos visuomenėje, iššauktą dabartinės Vyriausybės veiksmų? Galbūt atvirkščiai: išreikšdami „paramą“, tik prisidedame prie to, kad ši tikrai svarbi Lietuvos partnerė toliau skęstų konfliktuose ir darytų naujas klaidas, kad joje toliau būtų varžomi esminiai demokratiniai institutai, tokie kaip teismai ar žiniasklaida? Ar čia toks ir Lietuvai sektinas pavyzdys? Galbūt dėl to taip lengvai ir be diskusijų stojama greta Vengrijos premjero Orbano, pareiškusio apie savo paramą Lenkijai.

Mano nuomone, toks pasirinktas „suartėjimas“ su Varšuva, pastarajai tolstant nuo liberalios demokratijos, yra klaidingas kelias. Tikrovėje, man regis, vyksta suartėjimas ne su Lenkija, o su prorusiškais euroskeptikais ir populistais.

Kodėl su tokiomis kaimynėmis kaip Lenkija ar Latvija, kurios yra mūsų ilgametės partnerės tiek ES, tiek NATO, Lietuvos santykiai jau ne vienerius metus yra nekokie? Ne kartą įsitikinta, kad tik veikdamos drauge – ar ekonominiais, ar politiniais klausimais – Baltijos valstybės gali pasiekti daugiau, nei pavieniui. Deja, dažniausiai nugali trumpalaike ekonomine nauda grįsti išskaičiavimai.

Kas dėl Latvijos – neabejotinai nuvilia dabartinis Rygos flirtavimas su Baltarusija dėl Astravo. Tačiau turime paklausti: ar padarėme viską, kad Latvija nuo mūsų nenusigręžtų? Deja, manau, kad tokį latvių elgesį patys ir išprovokavome, nes pritrūkome pagarbos ir dėmesio savo kaimynei.

Su Rusija ir Baltarusija kaimynystė buvo ir tebėra sunki, o to priežastys – daugiau nei aiškios. Tvirta vertybėmis grįsta pozicija ir aktyvus veikimas ES ir NATO viduje – vienintelė teisinga Lietuvos laikysena.

Briuselyje, kitose didžiosiose Vakarų sostinėse Lietuvos išsakyti perspėjimai dėl Rusijos, apie kuriuos garsiai kalbėta dar V.Adamkaus prezidentavimo metais, dabar pagaliau yra išgirsti ir įvertinti. Ypač po to, kai hibridines Kremliaus atakas savo kailiu patyrė – ir tebepatiria – Vašingtonas ir Londonas, Paryžius ir Berlynas, Madridas ir Barselona.

Dabar tinkamas laikas Lietuvai veikti. Galėtume padaryti daugiau, jei iš Lietuvos vadovų girdėtume ne solo partijas, kakofonines iniciatyvas ar vienadienius „tvytus“, bet bendrą ir visus buriantį darbą, tvirtą poziciją. Tam reikia nei daug, nei mažai – elementaraus solidumo, dėmesio ir pagarbos kitam, atsakomybės už savo veiksmus. Lietuvos saugumas – aukščiau trumpalaikės naudos.

Petras Auštrevičius yra Europos Parlamento narys, liberalų ALDE frakcijos EP narys.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Bronius Markauskas iš pareigų traukiasi pats

Interviu Sportas

Ledo ritulio rinktinės kovingai sielai ypatingas metas: „Laikas padėti tašką“

Aktualu

Artūro Skardžiaus apkaltos komisija gavo leidimą susipažinti su STT byla

Aktualu

Konservatorius Audronius Ažubalis pažeidė įstatymą nuslėpdamas parlamentinėmis lėšomis nuomotos mašinos pirkimą

Vardai

Dėl vaidmens Charlize Theron paaukojo tobulą figūrą: priaugo 22 kg

Vesternų filmavimo aikštelė Kalifornijoje virto tikru miesteliu su šimtu gyventojų

Aktualu

15min primena: kaip S.Skvernelis anksčiau elgėsi su į kritikos ugnį patekusiais ministrais?

Verslas

Parodos „Resta“ dalyviai: gyventojai būstui ieško vis daugiau išmanių sprendimų

Vardai

Šimtmečius skaičiuojančios karališkų gimdymų tradicijos: kas dar aktualu, o kas jau tapo atgyvena?

Pasaulis kišenėje

5 žvaigždutės Turkijoje: traktoriai paplūdimyje ir „kalėjimo dieta“

Aktualu

Teismas: žiauriai švedų žurnalistę nužudžiusiam danų išradėjui – kalėjimas iki gyvos galvos

Nuostabios pergalės vaizdai: A.White'o dėjimas, A.Toupane'o tolimos bombos ir įspūdingi fanai

Verslas

Aruodas.lt: penki balandį populiariausi būstai Vilniuje – pasižvalgykime po jų vidų

Aktualu

Valdas Adamkus apie Lietuvos ir Lenkijos santykius: „Esame ir visada būsime kaimynai“

Pagaliau. Po tris savaites trukusio gumos tempimo, sugadintų santykių su opozicija bei Prezidente, žemės ūkio ministras Bronius Markauskas traukiasi. Pats. Premjeras Saulius Skvernelis išliko principingas ir nuoseklus – pats nepriėmė jokio sprendimo, o privertė tai padaryti žmogų, kuris dar vakar nematė jokių priežasčių trauktis. Taip buvo ir stumiant iš posto paskirtą, bet dar neprisiekusį teisingumo ministrą Julių Pagojų, ir jo įpėdinę Mildą Vainiutę.

Kodėl B.Markauskas vis dėlto nutarė trauktis? Juk per parą nieko ypatingo neatsitiko, nebent tai, kad 15min žurnalistė Lauryna Vireliūnaitė, dar balandžio 3 d. pranešusi, kad B.Markausko šeima be sutarčių dirba svetimą žemę ir dar ima už tai ES išmokas, trečiadienio rytą paskelbė, kad yra dar viena žemės savininkė, už kurios be leidimo dirbamą žemę B.Markausko šeima irgi gavo ES išmokas. Bet tai, kaip sako R.Karbauskis, tokia smulkmena, kad jam net juokinga, jog apie tai rašom.

Prireikė trijų savaičių, kad ir premjeras, ir žemės ūkio ministras suprastų, jog ministrui taikomi aukštesni reikalavimai nei ūkininkui. Nors turiu įtarimą, kad niekas nieko nesuprato, tiesiog šaltai paskaičiavo, kad su B.Markausku ministro kėdėj daugiau praloš, nei išloš. Nepaisant to, kad B.Markauskas deda ministro portfelį, lieka neatsakytas klausimas, ar nereikėtų jam dėti ir Seimo nario mandato. Juk jis, turėdamas įgaliojimą, iš esmės tvarkė savo mamos ūkį. Vadinasi, dirbo kitą, su Seimo nario veikla nesuderinamą darbą.

Naujienos

Vardai

Grąžinti verta

„Daugiau šypsenos“

Kuriu ir apsaugau

„Susitikime lauke“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min