Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

Petras Auštrevičius: „Nord Stream 2“ ir atviras laiškas A.Merkel – pakeiskite kryptį!

Tiesiai šviesiai – įsivardinkim dujotiekio „Nord Stream 2“ perspektyvą bei pasekmes Lietuvai, Baltijos jūros regionui, o kartu ir visai Europai.
Petras Auštrevičius
Petras Auštrevičius / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Prieš kelerius metus Briuselyje perspėjau, kad nauji rusiškų dujų vamzdynai Baltijos jūroj yra skirti iš pagrindų griauti Europos solidarumą, o prieš kelias savaites priminiau, kad Rusijos tikslas akivaizdus – „pakabinti“ visą Europos Sąjungą ant „Gazpromo“ dujų. Akivaizdu, kad tai ne vien Kremliaus projektas – Vokietijos Vyriausybė tai puikiai supranta ir tame dalyvauja.

Taip pat akivaizdu, kad „Nord Stream 2“ atšakos Baltijos dugnu statybos nėra rinkos poreikio nulemtas ekonominis projektas, jis savo turiniu ir esme kur kas labiau – politinis.

Neatsitiktinai raginau Lietuvos prezidentę dvišaliame susitikime su Vokietijos kanclere Angela Merkel atvirai klausti, ar kanclerė yra pasirengusi prisiimti asmeninę atsakomybę už projekto „Nord Stream 2“ ilgalaikes pasekmes – tiek politines, tiek ekonomines, tiek saugumo – Europos Sąjungai, Baltijos šalių regionui ir pačiai Vokietijai? Deja, konkrečių atsakymų vizitas nepateikė.

Todėl nematau kito kelio, kaip kreiptis tiesiogiai į Vokietijos kanclerę atviru laišku ir taip paprašyti atsakymų į mums visiems rūpimus klausimus dėl „Nord Stream 2“ statybų.

Šis mano kartu su vienu Vokietijos Žaliųjų lyderių Reinhardu Bütikoferiu inicijuotas atviras laiškas šiomis dienomis buvo pasirašytas ne tik 67-ių Europos Parlamento narių iš visų pagrindinių frakcijų, bet ir Lietuvos, Vokietijos, kitų ES šalių politikų. Iš viso laišką pasirašė atstovai iš 22 valstybių.

Atvirą kreipimąsi į kanclerę A.Merkel pateikiu Jūsų dėmesiui. Siūlau pradėti platesnę diskusiją, ne vien tarp politikų. Man svarbu, ką šiuo klausimu galvojate Jūs?

***

Ponia Kanclere,

Kreipiamės į Jus ir Jūsų vadovaujamą Vyriausybę dėl „Nord Stream 2“ dujotiekio – projekto, kuris ir toliau sparčiai vykdomas, nepaisant daugelio Vokietijos kaimyninių šalių ir Europos institucijų reiškiamo susirūpinimo.

Kokios priežastys besislėptų už Rusijos pastangų siekiant „Nord Stream 2“ dujotiekio statybos, aišku viena: Rusija nestato dujotiekio viena. Dėl šio projekto su „Gazpromu“ bendradarbiauja keletas Europos kompanijų.

Tačiau svarbiausia yra tai, kad „Nord Stream 2“ dujotiekis nebūtų statomas be Jūsų, gerbiama Kanclere, vadovautų vyriausybių daugelį metų jam reikštos paramos. Visiškai akivaizdu, kad „Nord Stream 2“ būtų pasmerktas žlugti, jeigu ne Vokietijos Vyriausybės sprendimas ignoruoti visus, oponuojančius šiam ekonominiam sandoriui, turėsiančiam rimtų politinių implikacijų. Kai kam šis projektas gal ir bus pelningas, tačiau plačiąja prasme jis atneš skaudžius ekonominius nuostolius bei itin pražūtingas korupcinio pobūdžio politines pasekmes.

Atėjo laikas vadinti daiktus tikraisiais vardais. Vokietijos pozicija dėl „Nord Stream 2“ prieštarauja Europos Energetikos sąjungos tikslams. Tai nuteikia priešiškai daugelį Vokietijos partnerių, kadangi jų interesai yra paliekami nuošalyje. Taip pat tai suteikia Rusijai papildomą strateginį pranašumą prieš ES, kadangi didina pastarosios priklausomybę nuo Rusijos.

Šiuo metu, kuomet labiau nei bet kada yra reikalingas Europos Sąjungos susitelkimas, Jūsų Vyriausybė, Ponia Kanclere, kuria terpę nesantaikai tarp ES valstybių narių. Europa negali sau to leisti, Vokietija – taip pat.

Patikėdama iki 80 proc. dujų tiekimo vien „Gazpromui“, Vokietija automatiškai sumažintų savo energetinę nepriklausomybę. Poveikis ES energetiniam saugumui taip pat būtų neigiamas, su rimtomis pasekmėmis, peržengiančiomis energetikos politikos ribas. Vokietija ignoruoja saugumo problemas, apie kurias įspėja Baltijos šalys, NATO ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

Akivaizdu, kad pačios Vokietijos saugumas yra glaudžiai susijęs su jos kaimynių ir partnerių saugumu. Pritardama „Nord Stream 2“, Vokietija elgtųsi kaip skaldytoja. Ji elgtųsi prieš Europos Komisijos, Europos Parlamento ir daugumos Europos Sąjungos Taryboje valią.

Mes prašome Jūsų, Ponia Kanclere, kad Jūsų vadovaujama Vyriausybė persvarstytų ir pakeistų savo politiką dėl „Nord Stream 2“. Nustokite stabdyti darbus, susijusius su Dujų direktyva. Pritarkite Europos Komisijos ir Europos Parlamento priimtai pozicijai. Leiskite Rusijos Prezidentui suprasti, kad Vokietija rems savo ES partneres ir Ukrainą. Rinkitės europietišką kelią, o ne „Vokietija – svarbiausia“ kelią. Visiškai neseniai karti Didžiosios Britanijos patirtis, iššaukta Rusijos kišimosi, akivaizdžiai pademonstravo, kaip yra svarbu, kad paveiktos šalys turėtų galimybę pasikliauti savo partnerių solidarumu.

„Nord Stream 2“ duotų naudos Kremliui, „Gazpromui“ ir, galbūt, keletui Vakarų kompanijų. Tačiau, užbaigus „Nord Stream 2“, sunki politinė našta kristų ant Vokietijos pečių. Ar tai yra naudinga Vokietijai? Ar Vokietija vykdo savo įsipareigojimą Europai, iškeldama tam tikrus labai specifinius interesus virš mūsų bendro Europos intereso? Jūs žinote, Ponia Kanclere, kad atsakymas į šiuos du klausimus yra neigiamas.

Trumparegiškai besielgdama, Vokietija nusižengtų ES solidarumo principui. O tai yra esminis principas, kuriuo remiasi Europos Sąjunga tam, kad užtikrintų sėkmingą savo veikimą. Jūsų Vyriausybė, Ponia Kanclere, vadovaujasi klaidingais prioritetais. Prašome Jūsų, pakeiskite kryptį!

Petras Auštrevičius yra Europos Parlamento narys, liberalų ALDE frakcijos EP narys, EP Užsienio reikalų komiteto narys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas