Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Ramūnas Karbauskis: Kiek kainuoja politikų sąžinė? O gal jos jau nebėra?

Prieš dvi savaites Seimas priėmė sprendimą nepritarti siūlymui atidėti alkoholio prekybos draudimo terminą degalinėse. Lietuvos visuomenė su palengvėjimu priėmė žinią, jog nuo 2016 m. sausio 1 d. alkoholis degalinėse nebus parduodamas.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Deja, reikia pripažinti, jog tam sprendimui didesnę įtaką turėjo ne daugumos Seimo narių supratimas, jog alkoholio prieinamumo mažinimas yra svarbus žingsnis mažinant girtų vairuotojų, smurto šeimose, nusikaltimų skaičių, bet tragiški įvykiai Kražiuose.

Praėjo dvi savaitės ir Seimo sveikatos reikalų komitetas pritarė pataisai kitame įstatyme, kuria siūlo alkoholio prekybos draudimą degalinėse atidėti, tik šiuo atveju, prisidengiama siūlymu, jog bus leidžiama prekiauti tik tam tikro stiprumo alkoholiu.

Šią valdančią daugumą, kaip ir kai kuriuos opozicijos politikus, matomai, kamuoja atminties ir logikos problemos. Net pradinių klasių moksleiviai pasakytų, jog alkoholio kiekis kraujyje priklauso ne tik nuo išgerto alkoholio stiprumo, bet ir nuo jo išgerto kiekio. Draudimas prekiauti alkoholiu degalinėse turi tikslą panaikinti alkoholio įsigijimo galimybę, o ne sumažinti jo pasirinkimo galimybes. Mokslas jau seniai įrodė, kad draudimai šioje srityje yra veiksmingi.

Kiek šimtų, ar tūkstančių žmonių turi būti nužudyta, pražūti avarijose, kad prabustų sąžinė tų, kurie šiandien Seime teikia alkoholio vartojimą skatinančius įstatymus? 

Visgi didžiausią nuostabą sukelia faktas, kad per tas kelias savaites yra pamiršti ketinimai kovoti su Kražių įvykių priežastimis, su tuo, kas vyksta keliuose, masiniuose renginiuose...

Esu tikras, kad šią valdančios daugumos politikų atminties problemą skatina nauda, kuri gali būti gauta iš alkoholio ir prekybos naftos produktais įmonių. Kiek šimtų, ar tūkstančių žmonių turi būti nužudyta, pražūti avarijose, kad prabustų sąžinė tų, kurie šiandien Seime teikia alkoholio vartojimą skatinančius įstatymus? 

Kokio naivumo reikia būti politikams, kad patikėtų, jog dėl prekybos alkoholiu uždraudimo degalinėse bus atleistas trečdalis jų darbuotojų? Galiu lažintis, jog po tokio draudimo, degalinėse padidės gaivinančių gėrimų pardavimai ir nė kiek nesumažės prekybos maisto produktais apimtys.

Manau, jog mes turime pradėti rimtai diskutuoti apie prekybos alkoholiu valstybinį monopolį ir tam pavyzdžių galime rasti kitoje Baltijos jūros pusėje. Demokratija dovanoja pasirinkimo laisvę, bet tai nereiškia, jog mokesčių mokėtojai privalo padengti valstybės išlaidas dėl neigiamo alkoholio poveikio visuomenei, kuris daug kartų viršija naudą, gaunamą iš alkoholio akcizo.

Gaila vaikų, šeimų, bendruomenių, gaila mūsų valstybės, kuri pasaulyje pirmauja savižudybių ir alkoholio suvartojimo srityse. Atsikvošėkime, esame nykstanti tauta, todėl nebegalime abejingai stebėti kaip alkoholis žudo mūsų vaikus, tėvus, senelius, kaip šeimos, tautos vertybės naikinamos vardan naudos ir valdžios. 

Ramūnas Karbauskis yra kultūros mecenatas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais