Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 24d. 10:48

Rinkas nuvylė pasaulio ekonomika, JAV – ne išimtis

Kęstutis Celiešius Pirmąjį 2012 metų pusmetį pasaulio ekonomika nuvylė, todėl rinkų dalyviai į ateities perspektyvas šiuo metu žvelgia atsargiai, o dažnai ir pakankamai pesimistiškai. „Danske” banko ekonomistai visiems regionams sumažino ekonomikos augimo prognozes ir sutinka, kad situacija didžiosiose pasaulio ekonomikose kurį laiką bus pakankamai vangi. Vis dėlto manome, kad per ateinančius ketvirčius ekonomikos būklė turėtų stabilizuotis, o metams besibaigiant galima sulaukti optimistiškesnio scenarijaus.

2012 m. JAV planuojamas 2,2 proc. ekonomikos augimas ir 2,0 proc. augimas 2013 m. Mažesnė augimo prognozė nei ankščiau buvo tikėtasi gali paskatinti JAV centrinį banką imtis veiksmų. JAV valdžia taip pat turi atsižvelgti ir į tai, kad 2013 m. JAV ekonomikos augimą slopinti gali griežtesnė mokestinė politika.

Euro zonos ekonomikos nuosmukis didėja, ir, regis, truks ilgiau nei buvo tikėtasi anksčiau. 2012 m. bendros valiutos sąjungos ūkis gali susitraukti 0,4 proc. 2013 m. tikėtinas silpnas 0,5 proc. ekonomikos augimas, palaikomas tik tvaresnio eksporto į besivystančias ekonomikas.

Kinijos augimas 2012 m. pirmąjį pusmetį nuvylė pasaulio rinkas bene labiausiai. Vis dėlto prognozuojama, kad jau metų pabaigoje šalyje pakaks stimulų (bazinės palūkanų normos mažinimo, rezervų normos bankams mažinimo, kitų monetarinių stimulų) ekonomikos augimui, kuris turės įtakos teigiamiems viso pasaulio ekonominiams pokyčiams.

Vis dėlto euro zonos skolų krizė išlieka pagrindiniu rizikos faktoriumi pasaulio ekonomikoms. Nepaisant paskutinių ECB ir pasaulio lyderių iniciatyvų kur daugiau aiškumų turėtume sužinoti jau rugsėjo mėnesį, vidutinio laikotarpio rizika kelia nerimą.

Atsigavimas bus silpnas

Pasaulio ekonomikos augimas išliks silpnas dėl verslo ir vartotojų neužtikrintumo, kurį kelia euro zonos skolų krizė ir JAV fiskalinė politika. Tačiau trečiąjį ir ketvirtąjį metų ketvirtį atsigavimą turėtų paskatinti besivystančių rinkų augimas.

Nors fundamentalūs JAV privataus sektoriaus rodikliai šią vasarą gerėjo, pasaulinio augimo nuosmukis kartu su aukštu neapibrėžtumo laipsniu privertė verslą ir klientus atsisakyti investicijų ir mažinti išlaidas.

Kol kas vis dar neatrastas sprendimas Europos skolų krizei, o JAV mokestiniai iššūkiai (išlaidų karpymas) išlieka neužtikrintumo šaltiniu, nes 2013 m. sausį baigiasi dar JAV prezidento Džordžo Bušo (George Bush) vadovavimo Baltiesiems rūmams laikais patvirtintos mokestinės lengvatos, kurių neatnaujinimas gali kirsti JAV namų ūkiams.

„Danske” banko ekonomistai prognozuoja, jog JAV BVP augimas bus lėtesnis iki 2013 m. antrojo ketvirčio nei tikėtasi. Didžiausia pasaulio ekonomika 2012 m. augs 2,2 proc., o 2013 m. augimas sieks apie 2,0 proc., lyginant su ankstesnėmis prognozėmis, atitinkamai 2,5 proc. ir 2,6 proc.

Pastebimas darbo jėgos prieaugis per paskutinius kelis mėnesius turėtų padėti išvengti šiais metais nedarbo lygio augimo. „Danske” banko ekonomistai teigia, kad 2013 m. pabaigoje bedarbių skaičius sumažės nuo 8,3 proc. dabar iki 7,8 proc., nors balandį buvo prognozuotas 7,2 proc. nedarbo lygis.

JAV centrinio banko įsikišimas tampa realesnis

Infliacija neturėtų būti pagrindinis iššūkis JAV ekonomikai. Problemos darbo rinkoje – tai ta sritis, į kurią bus sutelktas JAV centrinio banko dėmesys. Per paskutiniuosius ketverius metus atlyginimų augimas kasmet nuosekliai mažėjo, o infliacijos lūkesčiai išliko nepakitę. „Danske” bankas prognozuoja, jog infliacija išsilaikys žemiau 2 proc. iki metų pabaigos, o 2013 m. bus 1,5 proc.

Nepaisant to, kad bazinė infliacija JAV iki šiol aukšta, tikimasi lėšų injekcijų ekonomikos skatinimui. Labiausiai tikėtina ekonomikos skatinimo priemonė būsto paskolų rinkoje – papildoma plataus masto paskolų supirkimo programa. Tikėtina, jog šią programą papildys švelnesnis FED vadovų tonas dėl JAV federalinių rezervų bankų bazinės palūkanų normos JAV doleriais padidinimo tik 2015 m., o ne 2014 m. pabaigoje, kaip prognozuota anksčiau.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min