Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 4d. 15:51

Ruslanas Iržikevičius: Borelio europiečiai, raitokite rankoves – Sputnik AK-47 jus išgelbės!

Ruslanas Iržikevičius Yra sakoma, kad tikrą draugą pažinsi nelaimėje. Nepakartojamas klasikinių frazių kalvis Vinstonas Čerčelis, perfrazavęs Lordą Palmerstoną sakė: „nėra nei amžinų draugų, nei amžinų priešų – tik amžini interesai“. Pasaulį jau metus kankinanti Covid-19 privertė daug ką užsidėti kaukes, bet taip pat ir jas nusiimti. Desperatiška Europos Sąjungos (ES) kova su pandemija šį bloką ir vienija, bet kartu ir jį skaldo. Tos jėgos, kurios nori ES susilpninti, pasinaudos visomis galimomis priemonėmis ir tą darys, tuo abejoti tikrai nereikia. Tiems smūgiams bus pasiriktos silpniausios vietos ir šį kartą tai – vakcinos nuo Covid-19. Kremlius tam puikiai pasiruošęs, o Sputniko pavadinimas šiai misijai yra pasirinktas neatsitiktinai. Kaip sako mūsų „Maxima“ – „Apie viską pagalvota“.

„Sputnik V yra kaip Kalašnikovo automatas, rusiškas automatas – paprastas, patikimas ir efektyvus“, vasario 21 d. sakė Vienos Medicinos Universiteto vyriausiasis užkrečiamų ligų specialistas ir Austrijos infekcinių ligų ir tropinės medicinos (OEGIT) pirmininkas Florian Thalhammer. Šį dažnai Kremliaus propagandiniuose kanaluose palyginimą kaip aidas atkartojo pagrindinis austrų infektologas, o TASS agentūra nepasikuklino paplatinti šią žinią pasauliui.

AK-47 automatai, turbūt, vienas iš labiausiai pavykusių Rusijos technologijų eksportų. Paprasti, patikimi ir efektyvūs automatai simbolizuoja destrukciją, chaosą ir mirtį Afrikoje, Pietų Amerikoje ir Azijoje. Europos žemyne šaunusis AK-47 tiek pasireikšti kaip jau minėtuose žemynuose galimybių neturėjo nors radikalų tarpe – tai vienas iš pasipriešinimo egzistuojančiai liberaliai demokratijai simbolių. Kokiu simboliu Europoje taps Sputnik V vakcina?

Kokiu simboliu Europoje taps Sputnik V vakcina?

Nesugebėjimas susitvarkyti savo kieme labai dažnai duoda mūsų strateginiams varžovams ir priešininkams į rankas instrumentus, kurių pagalba yra silpninamos mūsų visuomenės, valstybės ir ES bendrija apskritai. Reikia pripažinti, kad užklupus Covid-19 pandemijai, Europos Sąjunga nesužibėjo, netgi atvirkščiai. Pirmos pandemijos bangos metu europiečiai elgėsi egoistiškai, nors kritikuojant reikia atsiminti, kas dėjosi prieš metus: daug panikos ir beveik jokių žinių apie šią klastingą pandemiją.

Paskutinis pandemijos etapas taip pat nedžiugina, Europos Komisija nesugebėjo laiku persiorientuoti į „pandemijos režimą“ ir pavėlavo į vakcinacijos traukinį. Žinoma, daug kas nuo Europos Komisijos veiksmų nepriklauso, manau, kad ši situacija greitu laiku pagerės, bet Komisijai, kaip ir Europos Sąjungos prestižui ir patikimumui, smūgis jau suduotas.

Europiečiams blogai, pažadų iš vakcinos gamintojų ir tiekėjų daug daugiau nei pačios vakcinos Europoje.

„Every little helps“ kaip yra sakoma viename iš britų maisto parduotuvių tinklo Tesco šūkių. Europiečiams blogai, pažadų iš vakcinos gamintojų ir tiekėjų daug daugiau nei pačios vakcinos Europoje. Į duris beldžiasi trečioji Covid-19 banga, ekonomikos niekaip negali atsigauti, o piliečiams jau, švelniai tariant, karantinas pabodo. Žmonės irzlūs, taip pat serga ir miršta. Politikai, kurie priklauso nuo tų žmonių nuotaikų, galvoja apie rinkimus, taip pat nori laisvinti karantinus. Visi sutinka, kad tik skiepai padės sugrįžti į normalias vėžias. O pakankamai skiepų kaip nėra taip nėra. O čia ateina draugiškai besišypsantis dėdė Vania ir pasiūlo vakcinų, kurios, kaip ir veiksmingos, kaip ir patikimos, nors dėl to dar nėra visiškai aišku. Bet tokia didelė ir svarbi šalis bet kokio šlamšto juk nesiūlys. O, be to, vengrai, ES nariai, mielai pasiskiepys. Serbai, norintys tapti Europos Sąjungos nare, tame nemato jokių problemų ir Sputnik V, ir kinų Synopharm vakcinų dėka jau vieni iš pirmaujančių pagal vakcinacijos apimtis Europoje.

Rusai taip nuoširdžiai nori padėti visam pasauliui, kad net pamiršo apie savo gyventojus. Rusijoje paskiepyti tik apie trys nuošimčiai gyventojų, tai mažiau nei bet kurioje Europos Sąjungos šalyje. Net Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė: „Turiu pasakyti, kad mums vis dar įdomu, kodėl Rusija teoriškai siūlo milijonus vakcinos dozių, nors nerodo pažangos skiepydama savo pačių žmones. Šis klausimas reikalauja atsakymo.“

Nuoširdus, geranoriškas Kremlius galvoja tik apie kitus, ir turi atsakymą komisarei: jei nenorite pirkti, galite gaminti Sputnik V ir pas save. Vasario 20 d. Austrijos valdžia informavo TASS, kad Austrijos Respublika svarsto Rusijos pasiūlymą gaminti Sputnik V vakciną Austrijoje. Prieš tai Rusijos ambasadorius Austrijoje Dmitry Lyubinsky sakė TASS, kad Rusijos ambasada jau perdavė informaciją Austrijos valdžiai, kad Rusijos Tiesioginis Investicijų Fondas (RDIF) yra pasiruošęs gaminti Sputnik V vakciną.

Sveika logika turėtų sufleruoti, kad jei pasiūlymas tave pasiekia iš tavo strateginio priešininko, kuris bando kastis po Europos Sąjungos pamatais ir ją sugriauti, yra „Per gerai, kad būtų tiesa“. Reikėtų savęs paklausti, kodėl taip yra? „Pastangos siūlyti Europos šalims ir kitoms šalims vakciną, kai pačios Rusijos žmonės dar nėra visi paskiepyti atrodo kaip eilinis geopolitinis žaidimas, man tas abejonių nekelia“, – vasario 9 d. teigė Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė. Su ja sunku nesutikti, bet...

Girdime gal kokį paskutinį dešimtmetį, kad Kremliaus režimo bėdos tik stiprėja, o šalis toliau ritasi bedugnės link. „Rusija yra regioninė galia, kuri grasina kai kuriems savo tiesioginiams kaimynams, bet ne iš stiprybės, o iš silpnumo“, prezidentas Obama paskelbė lankydamasis Olandijoje Kovo 25 d. 2014 metais. Greituoju būdu persukus istorijos juostą iki šių dienų, labai švelniai pasakius, taip jau nebeatrodo. Jau galime vis dažniau išgirsti ir iš gerbiamų vakarų analitikų lūpų, kad modeliuojant būsimų galingiausiųjų žaidimus, Vakarai turės rimtų reikalų ne tik su Kinija, bet ir su Rusija. Rusija tampa dar viena galia, kuri grįžta į galingųjų klubą. Šalies ekonomika yra Italijos dydžio, gyventojai gyvena skurdžiau nei 2008 metais ir jų nuolatos mažėja bet kažkaip jiems pavyksta savo galią primesti galingiausiam pasaulio ekonominiam blokui.

Rusija tampa dar viena galia, kuri grįžta į galingųjų klubą.

Sputnik palydovo paleidimas demonstravo pasauliui, kad Sovietų Sąjunga lenkia Vakarus mokslo ir technikos pasiekimuose, nors tai buvo tik kosmoso technologijos. Tai buvo didžiulė moralinė ir propagandinė sovietų pergalė pasaulyje. Šis istorinis pasiekimas parodė, kad Vakarams yra reali alternatyva ir sovietai bus tie, kurie padės žmonijai įsisavinti kosmoso platybes. Sputnik V parodo, kad ši vakcina svariai prisidės prie Europos išvadavimo nuo Covid-19. Europa jau buvo išvaduota nuo nacių, bet vėl atsidūrė mirtino pavojaus gniaužtuose. Kadangi Amerika nesugeba viena išvaduoti Europos nuo Covid-19, Rusija, kaip ir keturiasdešimtaisiais, padės. Čia aiški žinia europiečiams.

Europa jau buvo išvaduota nuo nacių, bet vėl atsidūrė mirtino pavojaus gniaužtuose.

Dauguma eilinių rusų taip pat išsiilgę mažo karo pergalės jausmo jau senokai tokį turėjo. Siunčiami Sputnik V skiepai labai dažnai lydimi Rusijos propagandistų konvojų. Dėžės su vakcina, papuoštos Rusijos vėliavomis, laimingų vietinių gyventojų padėka didžiajai Rusijai už jų pagalbą. Žinoma, pamirštama pasakyti, kad tai ne už dyką. Šie vaizdai džiugina akis, glosto širdis ne tik mažų ir didelių pergalių išsiilgusiems Rusijos gyventojams. Atvežtieji išmanūs ir išradingi Rusijos propagandistai yra be galo talentingi skleidžiant šią informaciją vietiniams ir pasaulio gyventojams. Jei šių vaizdų nemato Vakarų gyventojai, juos mato likęs pasaulis. O tai Kremliui ir yra svarbiausia.

O vakariečiai ir patys pasimauna. Ką tik po Lancet žurnalo publikacijos Rusijoje dirbantys žurnalistai buvo kviečiami pasiskiepyti. Buvo kviečiami ir diplomatai, netgi su šeimomis. Sputnik V Facebook paskiroje išdidžiai pranešta kad „Ne tik užsienio žurnalistai, bet ir daug ambasadų darbuotojų Maskvoje jau gavę #Sputnik V vakcinaciją“. Netgi Italijos ambasadorius, Pasquale Terracciano. Italijos ambasadorius taip pat nepasikuklino ir savo Twitteryje apie tai kukliai pranešė pasauliui.

Švedijos Nacionalinio Transliuotojo SVT Rusijoje korespondentas mielai pasinaudojo šia proga, greitai užsirašė į eilę, greitai nuėjo, greitai pasiskiepijo ir dar spėjo sukurti TV reportažą, kurį parodė pagrindinė Švedijos TV naujienų programa. Visi taip smarkiai peikė, bet va, žiūrėk, gal tas Sputnik V visai ir neblogas, Europai gali padėti nugalėti pandemiją. Va taip. Netgi „New York Times“ žurnalistas Maskvoje pasinaudojo suteikta proga, nes, „Kodėl gi ne, juk esu Maskvoje“. „Duoda imk, muša bėk, kaip sakoma“. Žinoma, kodėl gi ne, bet kam apie tai rašyti ir pranešti pasauliui? Kremlius juk to ir siekia, ir, deja, naudingų idiotų yra daugiau negu reikia. Ne visi pasimauna ant kabliuko: Lietuvos ambasada Maskvoje atsisakė dalyvauti propagandinėje Kremliaus kompanijoje.

Net Europos Sąjungos diplomatijos vadovas J.Borelis, net nesulaukęs Europos vaistų agentūros patvirtinimo, savo istorinio vizito pas seną bičiulį Lavrovą jau „užsakė“ Europos Sąjungai Sputnik V. Važiavo į Maskvą tikėdamas, kad atsižvelgiant į jo nuolaidžiavimus Lavrovui ir Kremliui praeityje, kai jis dar buvo Ispanijos Užsienio reikalų ministras, bičiulis Lavrovas jo pasigailės ir suteiks jam progą sužibėti. Naivus europiečių vakarinėje Oderio upės pusėje tikėjimas, kad Kremlius atsidėkos už kažkada parodytą palankumą jau tampa net nebejuokingas. Taip pat gyvenančių už Oderio į vakarus įsitikinimas kad su Kremliui daromas verslas ar sandoriai yra tik verslas ir daugiau nieko darosi graudus. Taip nėra ir nebus. Sputnik V taip pat nėra tik geros Kremliaus valios išraiška, nes niekas, kas ateina iš Kremliaus į Vakarus nėra jo gerų intencijų išraiška.

Sputnik V taip pat nėra tik geros Kremliaus valios išraiška, nes niekas, kas ateina iš Kremliaus į Vakarus nėra jo gerų intencijų išraiška.

O gal tai tik Rusijos „minkštoji galia?“ Lygiai prieš tris metus akademikas Mark Galleoti puikiai pastebėjo kad Rusija siekia „tamsiosios galios“ ir Vakarai neturi į tai atsako. Deja, net ir po trijų metų mažai kas pasikeitė. Mūsų broliai ir seserys kitoje Oderio upės pusėje vis dar naiviai tiki Kremliaus valdovų „europietiškumu“. Tas tikėjimas atrodo kaip „šventasis Boreliškas naivumas“ bet ar tikrai? Ar tik to „naivumo ratai„ nėra „patepami“ rusiškais sidabriniais?

Kada pagaliau bus pripažinta, kad jau senokai didžiausias Rusijos eksportas į Europą, ne rusiška nafta ir dujos, o rusiška korupcija. Ar šis vakarų europiečių naivumas nėra tiesioginė Rusijos „tamsiosios galios“ išraiška? Pabaigus Nord Stream II, galutinai įkėlus abi savo kojas į Europos dujų rinką, su Sputnik V bus galima įkelti koją į mokslinius institutus, tyrimų centrus, medicinos įstaigas. O ten, žiūrėk, ir naujos pažintys. O dar koks savo reikalais užsisvajojęs mokslininkas, susirašinėdamas su savo kolega iš Rusijos, paspaus ir atidarys kokį kompiuteriniu virusu užkrėstą dokumentą, kurio atidaryti nereikėtų. Ten taip pat naujos galimybės susikurti ir labai artimų pažinčių su specialistais, kurie atsakingi už įvairiausius duomenis, ir kurie turi prisijungimus prie duomenų bazių apie kurias rusai neturėtų žinoti. Čia tik keli naujų galimybių lobynai kuriais Kremlius puikiai pasinaudos.

Pasinaudos nes jau puikiai naudojasi galimybe ir Covid-19 aplinkybėmis skaldyti, ir taip silpninti Europos Sąjungą. Jau ir dabar, kalbant su savo kolegomis, susidaro įspūdis, kad daug Baltijos šalių rusakalbių mieliau pasiskiepytų Sputnik V nei vakarietiškomis vakcinomis. O ši propagandos kompanija dar tik įsibėgėja. Žinoma, „AstraZenica“ komunikacijos klaidos yra nedovanotinos, bet tendencija rodo, kad vis daugiau europiečių abejoja šios vakcinos patikimumu. O pasitelkus vis daugiau naudingų idiotų, galimai prieisime prie tokio taško, kada europiečiai pradės reikalauti efektyvaus Sputnik V dozės nes tai patikima „alternatyva“.

O jeigu Sputnik V gamintojai net nesikreips į Europos vaistų agentūrą dėl jų vakcinos patvirtinimo? Ar galime įsivaizduoti situaciją, kai tinkamai „tamsiųjų galių“ apšildyti ir paruošti europiečiai pradės masiškai atsisakinėti ir likusių vakarietiškų vakcinų ir pasiraitys savo rankovę tik patikimai ir efektyviai Sputnik V? Ar „Borelio europiečiai“ Briuselyje ir savo sostinėse yra numetę tokį scenarijų? O jei ir bus kreiptasi į Europos vaistų agentūrą, bet dėl nepakankamai pateiktų duomenų Sputnik V nebus patvirtintas, nors Borelio europiečiai jos vis tiek reikalaus. Ar galime įsivaizduoti kokius scenarijus tokiems atvejams jau kuria be galo talentingi Kremliaus propagandistai ir specialių operacijų strategai?

O jeigu Sputnik V gamintojai net nesikreips į Europos vaistų agentūrą dėl jų vakcinos patvirtinimo?

Europos Sąjunga ir vėl vėluoja su atsaku, ir vėl pralaimi informacinę kovą su Kremliui, šį kartą vakcinų kare, kurio priešakyje yra Sputnik V. AK-47 automatinis ginklas dar neturėjo galimybės pasireikšti Europoje, be to, tai kietosios galios ginklas. Sputnik V yra tamsios galios įrankis, ir savo galia prilygsta patikimam ir efektyviam AK-47 automatui. Jaukindami europiečius prie idėjos, kad Sputnik V gali būti puiki alternatyva vakarietiškoms patvirtintoms vakcinoms, mes įduodame į Kremliaus strategų rankas labai pavojingą įrankį. Kremlius mato Europos Sąjungą kaip strateginę priešę ir deda visas pastangas ją sunaikinti. Sputnik V turi galimybę transformuotis į Sputnik AK-47, tik šį kartą Europos Sąjungos medikų rankose. Neimkime obuolio iš velnio rankų, Kremliaus Rusija nėra Europos Sąjungos draugas.

Šis tekstas parengtas projektui #DemocraCE, kurį organizuoja Visergrad/Insight.

Ruslanas Iržikevičius yra en.15min.lt vyr. redaktorius bei The Lithuania Tribune naujienų portalo anglų kalba įkūrėjas ir vyr. redaktorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min