TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Šarūnas Gustainis: Neramumai kalėjimuose - puikiai surežisuotas spektaklis? (atviras laiškas V.Mazuroniui)

Šaltinis: 15min
0
A A

Pone V. Mazuroni, kaip žmogus, pilietis ir atsakingas politikas, visada jaučiu pareigą ir būtinybę kalbėti tiesą, nes tik kalbėdami apie pasaulį tokį, koks jis yra, galime užtikrinti valstybės bei visuomenės pažangą. Deja, stebėdamas ir vertindamas politinę realybę Lietuvoje neretai pastebiu, kad tiesa ne visiems vienodai brangi.

 

Mane pasiekė anoniminis vienos šalies įkalinimo įstaigos darbuotojo laiškas, kuris ir tapo pagrindiniu šio viešo kreipimosi „įkvėpimo“ šaltiniu. Reaguodamas į man siųsto laiško autoriaus nuogąstavimus rašau šį viešą laišką, norėdamas pasidalinti kai kuriais savo asmeniniais svarstymais, nes manęs niekaip neapleidžia mintys, kad esate varginamas priešrinkiminės karštinės, kuri dažnai pasireiškia ūmiais populizmo spazmais. Galima būtų tik spėlioti, kad jūsų elgesyje esama ne tik priešrinkiminio viduriavimo (čia nuo žodžio „vidutinybė“), bet galbūt esate paistomas ir verslo interesų.

Žinoma, neseniai vos kilus protestų, bado akcijų, žalojimųsi bangai šalies įkalinimo įstaigose man nė minutei nekilo kitų minčių, kaip kad žmogiškas nusistebėjimas tokia sklandžia šių akcijų organizacija: net neprofesionalui aišku, kad tokio masto neramumai turi būti koordinuojami, kažkas turi užtikrinti informacijos sklaidą, derinti akcijos laiką, o įkalinimo įstaigos kontekstuose tas nėra taip paprasta.

Nejučia peršasi mintis, kad pompastiški neramumai įkalinimo įstaigose tėra iš šalies „paskatintos“ ir puikiai surežisuotos akcijos. Kažin kodėl kelios dienos iki kylant neramumams apyvartos įkalinimo įstaigose įsikūrusiose parduotuvėse staiga dramatiškai šoktelėjo? Galbūt buvo planingai ruošiamasi šioms „bado“ akcijoms?

Man asmeniškai peršasi nepatogi mintis, taigi aš retoriškai klausiu – galbūt tikrasis šio surežisuoto spektaklio užsakovas yra koks stambus parduotuvių tinklo įkalinimo įstaigose savininkas, kurio interesus atstovauja ne tik brangiai apmokamų profesionalių teisininkų grupė, bet ir jo nupirkti politikai? Galbūt kaip tik šie suinteresuoti asmenys ir yra labiausiai nepatenkinti tuo, kad Teisingumo ministerija apribojo įkalinimo įstaigose įsigyjamų maisto produktų svorį?

Galbūt naujai įvesti apribojimai ir užtikrina tai, kad kartu su pavyzdžiui bulvėmis į nuteistųjų rankas nekeliautų mobilieji telefonai ar kvaišalai, bet tokie apribojimai juk tiesiogiai kenkia įkalinimo įstaigose įsikūrusių monopolinių grupių pelnui?

Esu ekonomistas, tad man nesunku suskaičiuoti, kokius pelnus gali generuoti verslo grupuotės, kontroliuojančios įkalinimo įstaigų parduotuves.

Kyla mažai abejonių, kad nuteistieji tiesiog tapo šio surežisuoto spektaklio statistais, kai siekiant prastumti savo verslo interesus ir toliau užsitikrinti monopolį skaidrumui labai jautriame kalinių aprūpinimo segmente, buvo pasinaudota nuteistųjų nepasitenkinimu, kilusiu dėl naujos tvarkos ir apribojimų įkalinimo įstaigose įvedimo. Reikia pažymėti, kad įkalinimo įstaigose naujai įvedama tvarka kaip tik ir yra reikalinga tikros tvarkos ir tikro teisingumo pasiilgusiai visuomenei.

Esu ekonomistas, tad man nesunku suskaičiuoti, kokius pelnus gali generuoti verslo grupuotės, kontroliuojančios įkalinimo įstaigų parduotuves, o versle, kaip ir politikoje (bent jau kai kurių politinių jėgų kontekstuose), veikia tie patys dėsniai – dideli pinigai reiškia ir didelius interesus. Vis dėl to reikia apsimesti aklu ir kurčiu, kad nematytum, kad neramumai įkalinimo įstaigose atsiduoda korupciniu ir protekcionistiniu „kvapeliu“. Būtų ypač liūdna, jei paaiškėtų, kad mano svarstymai yra gryniausia tiesa ir visi esame liudytojai to, kaip aukščiausius teisėtvarkos bei politikos sluoksnius pajungia interesų grupės.

Šioje vietoje abejotina vieno atskiro politiko ar politinės partijos moralė yra vienas reikalas, visai kas kita yra valstybės, kuri yra valdoma tokių žmonių ateities perspektyvos.

Galiausiai, matyt, bus tikrų tikriausias atsitiktinumas, kad incidentus įkalinimo įstaigose tirianti komisija yra vadovaujama jūsų, pone V. Mazuroni, partijos kolegų.

Esu visiškai tikras, kad partijos „Tvarka ir teisingumas“ rengiama teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus interpeliacija, skirtingai nei yra teigiama, absoliučiai neturi nieko bendra su įvykiais Garliavoje. Priešingu atveju populistinių konvulsijų kamuojama jūsų partija turėtų inicijuoti apkaltą Prezidentei Daliai Grybauskaitei, kuri viešai pareiškė, kad teismo sprendimas garsiojoje Kauno pedofilijos byloje yra vykdomas.

Kad ir kaip būtų, man asmeniškai šis pigus jūsų, pone V. Mazuroni, triukas kvepia ne tikruoju, o užsakomuoju tiek tvarka, tiek teisingumu.

Šį laišką rašau visiškai negalvodamas apie siiūlomą apkaltą. Esu visiškai tikras, kad ji pasibaigs dar nė neprasidėjus. Seime pakaks sveiko proto žmonių ir bus atsispirta nuolankaus tarnavimo verslo grupėms. Man, kaip piliečiui, koktu iki negalėjimo skaityti bei klausytis tokio pobūdžio pranešimų ir iniciatyvų, kaip ši. Negi vardan reitingų bei perrinkimo Seiman galima aukoti savo garbę ir sąžinę? Negi nebėra bent kokios padorumo ribos?

Ne tik Lietuva, ne tik Europa, bet ir visas pasaulis neseniai matė, koks pavojus kyla valstybei ir strateginiams jos planams, kai prezidento rinkimai laimimi panašiais metodais – su nežinia iš kur byrančiais milijonais, bet galime neabejoti – užtat su milijardiniais įsipareigojimais.

Š.Gustainis yra Liberalų sąjūdžio valdybos narys.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min