Tiesiogiai
15min be reklamos
2019 07 01, 15:43

Vytautas Landsbergis: Škirpa ir Zebedenas, arba Škirpa ir Cvirka

Paminklinių lentų daužymas kaip atsakas, kad kieno nors manymu štai tos lentos neturi būti, grąžina mus į laikotarpį, kuris lyg jau turėjo būti pasibaigęs. Bent jau teismas pasakė, kad taip elgtis – daužyti kūju Generolo Vėtros lentą – nusikalstama. Kodėl Vilniaus miestas paliko chuliganų suniekintą atminimo lentą suklijuotą iš gabalų, o neparūpino naujos – sunku spręsti.Gal kultūros stoka, gal kelių eurų.
Vytautas Landsbergis
Vytautas Landsbergis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Paminklinio tarsi alėjos pavadinimo kaita – panašus atvejis. Kad Kazys Škirpa susijęs su Trispalve – visi žino. Pirmasis iškėlė ją Vilniuje ir taip toliau. Dabar toji pati vėliava R.Vaisbrodo siūlymu nukelia Škirpą žemyn, nutrina jo vardą.

Tai būtų matoma, jei miesto taryba nuspręs trinti, kaip pažeminanti bausmė mirusiam asmeniui, kuris, berods, didžių nusikaltimų nepadarė. Rezistencija buvo nusikaltimas tik okupanto akimis. Vis dėlto yra skirtumas – ar ne(su)teikti vardo, ar suteiktą atimti. Bausmė už pasakytą (jei tikrai taip) nedraugišką žodį, kuris galėjęs ką nors paskatinti žiaurumui.

Nesiūlau Petro į vykdytojų sąrašą, nors ir skundė, ir prisidėjo prie kolegų rašytojų žeminimo bei naikinimo.

O kaip žiūrėsim į tuos, kurie pradėjo žiauriausią karą, kurie artimą savo keikė buožėmis, buržujais, klasiniais priešais ir būtent ragino naikinti „kaip klasę“?

Ar trauksim juos į kvailių, ar į genocido skatintojų sąrašą?

Verta paklibinti pilkąją (smegenų) masę. Nesiūlau Petro į vykdytojų sąrašą, nors ir skundė, ir prisidėjo prie kolegų rašytojų žeminimo bei naikinimo. Dabar pasirodė žinia, kad sovietai jį patį nudobė, nugydė, kad nespėtų balsu suabejoti, ką padaręs.

Tačiau turime Vilniuje pagerbtą tikrą senovės žmogžudį. Tai Zebedenas, kuris prieš 1000 metų kirčiu į galvą nužudė šventą misionierių Bonifacijų – Brunoną. Ne okupantą, o krikštytoją. Viltį.

Zebedenas tiesiog pristigo tolerancijos aktyviam kitaminčiui.

Gal Zebedeno gatvės pervadinimas į kokią nors alėją būtų labiau pagrįstas.

Ir visai netikę yra kuluariniai svaidymaisi jų galvomis.

„Mes jums – Cvirką, jūs mums – Škirpą“. Ne lygis, pasakytų net krasnucha. Ta pati, kuri pasamdyta atėjo daužyti Seimo langų kai nedorėlis Kubilius pajudino energetiką. Ne lygis, čia tenka sutikti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min