Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Tarptautinio fondo vadovas: pagalba migrantams visų pirma yra pagalba Lietuvai

Pasaulio lyderiai kalba apie tai, kad gyvename naujojoje realybėje, pasikeitusiomis klimato ir verslo sąlygomis. Keičiasi ir socialinė problematika. 2014–2015 metais Europos Sąjunga turėjo ieškoti sprendimų, kaip priglausti ir suteikti būtinąją pagalbą prie pietinės bendrijos sienos išsilaipinusiems pabėgėliams iš Irako, Sirijos, kitų karų ir nepriteklių kamuojamų Azijos, Afrikos šalių. Šiemet toks išbandymas teko ir Lietuvai.
Migrantai Druskininkų užkardoje
Migrantai Druskininkų užkardoje / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Šią situaciją dalis politikų ir žiniasklaidos vadino migrantų krize, visuomenė aktyviai įsitraukė vertindama situaciją, priimamus sprendimus ir mėgindama ieškoti atsakymų, kaip tai paveiks jų pačių gyvenimą. Viešojoje erdvėje teko išgirsti nemažai diskusijų, kas turėtų prisiimti atsakomybę suvaldant šią neeilinę situaciją.

 „The Western Union Foundation Lithuania“ nuotr./Sergej Sidorov
„The Western Union Foundation Lithuania“ nuotr./Sergej Sidorov

Lietuvos padėtis yra palankesnė tuo, kad mes turėjome galimybę stebėti ir išmokti kitų šalių pamokas, todėl dabar galime padėti pabėgėliams sklandžiau integruotis Lietuvoje ir Europoje.

Lietuva šiems žmonėms stengiasi pagelbėti tuo, ką turi – suteikia gyvenamąją vietą, parūpina maisto, užtikrina saugumą. Tačiau to neužtenka. Susidariusią krizinę situaciją turėtume padėti spręsti visi, kas galime – piliečiai, įmonės ir organizacijos. Mano nuomone, bet kokia pagalba lėšomis, daiktais ar darbais padeda ne vien migrantams, pagalbos centrams, savivaldybėms, bet ir pačiai valstybei.

Kad pagalba labai reikalinga, mačiau savo akimis, kai su kolegomis iš „Western Union Lietuva“ apsilankėme Pabradės pabėgėlių centre, kuriame glaudžiasi keli šimtai migrantų iš Sirijos, Irako ir kitų šalių. Su komanda dirbome paprastus, ūkinius darbus, pvz., suruošėme patalynę naujai atvykstantiems žmonėms.

Jiems galima pagelbėti ir dalinant maistą ar ruošiant sutikimo paketus. Norint prisidėti asmeniškai, jokių didelių išteklių ar ypatingų gebėjimų nereikia – svarbiausia noras pagelbėti.

Sunkiausia atvykusiems migrantams būna pirmąsias dvi savaites, kol pradedami tvarkyti dokumentai. Šiuo laikotarpiu daugiausia pagalbos ir būtinųjų priemonių jie sulaukia iš Raudonojo Kryžiaus ir šios organizacijos partnerių.

Kai dokumentai sutvarkomi, pabėgėliais pradeda rūpintis valstybė, tuomet migrantai gauna viską, kas reikalingiausia – nuo dantų šepetėlio ar muilo, iki drabužių ir interneto ryšio, kad jie galėtų susiekti su gimtojoje šalyje likusia šeima.

Vis dėlto, pačiai Lietuvai labai reikia „rankų“, kurios sutiktų padėti: pagalbininkų, kurie atliktų kasdienius darbus, vertėjų ir teisininkų paslaugų.

Savanoriavimo metu mes bendravome su šeimomis, daugiausia - moterims ir vaikais, kurie gyvena atskirame, bendrabučio tipo pastate. Jie visi labai draugiški, domėjosi, kas mes, kodėl atvykome, tačiau jų anglų kalbos žinios – gana ribotos, todėl nei jiems daugiau papasakoti apie save, nei išgirsti jų istorijų nepavyko.

Jei atsirastų vertėjų, kurie galėtų pabendrauti su šiais žmonėmis, ar savanoriauti pasiryžusių žmonių, siūlyčiau kreiptis į Raudonąjį Kryžių ar labdaros organizaciją „Caritas“ – jos patartų, kaip galima užsiregistruoti, nuvykti ir neatlygintinai pasiūlyti savo paslaugas.

Svarbu suprasti, kad per mažų pastangų nebūna - prisidėdami geru darbu mes padedame savo šaliai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius