Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Televizijos galia: pasitarkite su gydytoju ar vaistininku

Šaltinis: 15min
0
A A

Televizorius Kas galėtų paneigti galimybę, kad atėjus rudeniui ir televizijoms pradėjus naujuosius sezonus gyventi tapo įdomiau.

Pagaliau baigėsi tas iki gyvo kaulo įgrisęs senų filmų ir senstelėjusių TV laidų (netgi apie Kedį) kartojimas. Baigėsi vasaros štilis, o TV laidų kūrėjai ėmė rimtai varžytis dėl reitingų, užuot tik užkišinėję eterį senienomis.

Duoda peno kalboms

Kosmetiškai atsinaujinusios ar tik pavadinimus (kartais net kanalus) pakeitusios laidos vėl padarė mūsų gyvenimą įdomesnį. Yra kuo vakare užmušti laiką. Žurnalistams yra ką gaudyti (pokštus ir nusikalbėjimus, aštresnius pasisakymus ar akivaizdžius nutylėjimus). Be to, smagu lyginti analogiškus, vienas kitą dubliuojančius šokių ir talentų projektus dviejose konkuruojančiose televizijose. Ir nors širdyje daugelis stebisi tokia kūrėjų fantazijos stoka ir vienas kito beždžioniavimu, „rungtyniavimo“ momentas žiūrovams sukelia azartą. Todėl peno kalboms – per akis.

Be to, prasidėjus naujam sezonui pagaliau turime apie ką padiskutuoti: kodėl laidos vedėja Rūta vieną sezoną gieda ditirambus vienam kanalui, o kitą – jau kitam. Ar tik dėl pinigų? Ir ar Živilė gali gyventi be televizijos? Daugybė klausimų aptariama anapus ekrano startavus naujoms laidoms: kodėl į kitus kanalus migruoja Mindaugas Stasiulis, Rimas Valeikis, Vytautas Juozapaitis ir daugelis kitų.

Televizijos galia Lietuvoje – fenomenali. Jei ne ji, turbūt nediskutuotume, kodėl Marijonas nedainavo „Trijų milijonų“ per krepšininkų sutiktuves. Geriausiu atveju apie tai pasikalbėtume „Facebooke“....smagu lyginti analogiškus, vienas kitą dubliuojančius šokių ir talentų projektus dviejose konkuruojančiose televizijose...

Reklamos ir viešųjų ryšių variklis

Kodėl į šios kadencijos Seimą pateko daugybė „šoumenų“ ir ką tai mums davė – jau išdiskutuota tema. Tačiau žaidimo taisyklės nesikeičia. Pagalvokite, kuo paremta, tarkime, politiko A.Šedžiaus savireklama? Gerais darbais Lietuvai, apie kuriuos pasakoja TV žinios? Ar turtų bei meilės peripetijų vardijimu TV „gyvenimo būdo“ laidose?

Jis elgiasi protingai, nes žino, kad norint tapti žvaigžde reikia dirbti ne Seime, o televizijoje. Ir visai nesvarbu, kaip tu šoki. Svarbu tiesiog būti eteryje, nes TV ekranas uždeda išskirtinumo aureolę ir (žiūrovų akyse) žvaigždžių dulkėmis nuspalvina net ir paprasto žmogelio sielą.

Pagalvokite, jei ne televizija, kas žinotų, kad Marius Gelažnikas yra ne tik verslininkas, bet ir „vakarėlių liūtas“?  Ir ar kas nors daugiau, be Vytenio Pauliukaičio kolegų, juoktųsi iš jo subtilių užuominų ir taktiškų pastebėjimų? Kas dar, be Druskininkų gyventojų, žinotų apie įžymųjį Cololo?

Jei ne televizija, kas apskritai pažinotų Vitalijų, kaip ir daugelį kitų, turinčių talentą: Radži, Merūną... Ką ten Radži, jei apie Jurijų Smoriginą ir jo „Vilniaus baletą“ daugelis pirmiausiai išgirdo būtent per LTV transliacijas (ten pirmiausiai prasidėjo šokių projektai).

Komplimentai maestro – jis blogiuko vaidmenį sukūrė idealiai, o įgimtas noras kandžiotis (juk balete didelė konkurencija) ponui Jurijui labai padėjo. Net ir nematę jo spektaklių pagarbiai kreipiasi „maestro“. O aš pridėčiau dar ir  – „puikus artistas“, net ir TV ekrane.Kino filmą mes paprastai žiūrime sėdėdami, o TV laidas galime žiūrėti ir vaikščiodami po kambarį, kalbėdami telefonu ar net plaudami indus.

Dar prisiminkime, kokį žaibišką poveikį Rūtos Ščiogolevaitės karjerai padarė aistringas pasirodymas šokių projekte su dabar jau buvusiu mylimuoju Deividu Meškausku. Dabar ji – eterio karalienė. O anksčiau buvo talentinga atlikėja ir graži moteris, kuriai trūko geros reklamos. Televizija yra puikus tramplinas ir Irūnai, apdovanojusiai bučiniu ne tik Marių Jampolskį, bet ir milijoninę auditoriją. Būkime teisingi: TV reklamos poveikio Irūnai neatstos ir tūkstantis „nuogų“ fotosesijų ar kitų chrestomatinių pigių triukų.

Bet yra ir daugiau televizijos magijos apraiškų. Trumpai apie jas.

Nukonkuravo net leidybos įmones

Prisimenate, kadaise bet koks pradedantis dainininkas, norėdamas išgarsėti ir dar pinigų iš to užsidirbti, turėdavo atlikti tris darbus: įrašyti gerą dainą, rasti gerą leidybos įmonę („Bomba“, „Koja Records“ brolių Bendžių „Cactus“ ir t. t.) ir patekti į „Radiocentro“ TOP 10. Viskas, sėkmė garantuota. Kartais sėkmei pakakdavo net ir „Pūko“ radijo eterio.

Dabar – kiti laikai. Leidybos įmonės kažkodėl vis mini A.Valinską ir jo erą LNK. Taip, šis žmogus su „Keliu į žvaigždes“ daugeliui sumaišė visas kortas. Dabar televizija yra ir leidėjas, ir transliuotojas, ir reklamuotojas, ir daugiafunkcis žvaigždžių kūrėjas. Niekas negali konkuruoti! Nebent žiūrovams nepatiktų masinė produkcija ir nusispjautų per petį. Bet kol kas karavanas eina.

Kuo TV skiriasi nuo kino

Pastebite keistas disproporcijas? Televizija mūsų vaikams kartais pakeičia mamą ir tėtį. O mums, suaugusiesiems, atstoja realybę ir tikras žinias.

Šią TV pusę puikiai atskleidė D.Kedžio skandalas. TV projektai nukonkuravo tikroviškas TV žinias. Kristupas Krivickas tapo didesniu „žinių bei aktualijų“ autoritetu nei Rokas Petkevičius ar Rita Miliūtė. Ar todėl, kad jis viską žino? Nebūkime naivūs – todėl, kad rado tinkamą raktą manipuliuoti mūsų tikėjimu tuo, ką matome ekrane. Nes ne visi TV žiūrovai suvokia žaidimo taisykles ir TV magiją kurti iliuziją.

Todėl tarsi norėdamas šliūkštelėti šalto vandens kibirą ant galvos aklai tikintiems ir organiškai priimantiems kiekvieną per televiziją pasakytą žodį priminsiu dvi chrestomatines tiesas.

Pirmoji, kuria dažniausiai vadovaujasi politikai: „Svarbu ne tai, ką kalbi, bet ar gerai atrodai, žiūrovai prisimins būtent tai.“ TV kuria iliuziją ir įspūdį: gero arba blogo, protingo arba kvailo. Viešųjų ryšių specialistai tą žino ir nuolat primena kalbančioms TV galvoms.

Kitas dar svarbesnis dalykas, nusakantis TV esmę, yra atsakymas į klausimą, kuo televizija skiriasi nuo kino. Kino filmą mes paprastai žiūrime sėdėdami, o TV laidas galime žiūrėti ir vaikščiodami po kambarį, kalbėdami telefonu ar net plaudami indus (stovėdami nugara į televizorių).

Ką tai pasako? Kad TV yra įaugusi mums į kraują, bet... turėtume mėgautis ja sveikai, suvokdami žaidimo taisykles ir nepervertindami televizinės tikrovės. Tas stovėjimas nugara į TV aparatą viską pasako: nematau, bet girdžiu ir tikiu tuo, ką įsivaizduoju, kad sužinojau.

Džiaukitės naujuoju sezonu, bet su saiku. Antraip teks pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kad grįžtumėte į realybę. Nes, kaip ne kartą sakė ne vienas „šoumenas“, „ir karvę nuolat rodant per TV, ji taps žvaigžde“ ar svarbia persona. 

Neapsigaukite, nes karvių ant ledo šį sezoną jau matėme, ir ne vieną.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Televìzija
Parašykite atsiliepimą apie 15min