TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Tomas Baranovas: Lietuvai būtinas nacionalinis susitarimas dėl europietiškų vertybių

Šaltinis: 15min
0
A A

Vis labiau aišku, kad Rusijos įvykdyta Krymo aneksija kelia grėsmę viso pasaulio saugumui. Pamynęs tarptautinę teisę ir šventą valstybių sienų neliečiamumo principą, V.Putinas sugriovė tarptautinę saugumo sistemą. Jeigu Kremlius žengė tokį neįtikėtiną žingsnį vardan „didžiosios Rusijos“ atkūrimo, tai niekas negali garantuoti, kad rytoj nebus pradėta dar viena beprotiška avantiūra.

Apie tiesioginę karinę grėsmę Lietuvai jau kalbama daug ir garsiai. NATO demonstruoja pasiryžimą atremti bet kokią grėsmę, jei būtų naudojama karinė jėga prieš NATO nares – Baltijos šalis ar Lenkiją. Lietuvos parlamentinės partijos pasirašė susitarimą dėl krašto gynybos ir užsienio politikos.

Artimiausio laikotarpio tiesioginės karinės grėsmės suvokiamos tinkamai, tačiau pernelyg mažai dėmesio skiriama ilgalaikei nacionalinio saugumo grėsmei – Kremliaus vykdomam manipuliavimui Lietuvos piliečių jausmais ir baimėmis. Tai turėtų būti ir už šalies saugumą atsakingų institucijų rūpestis.

Valstybės saugumo departamento paviešintame grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime pažymima, kad Rusijos vadovybė Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalyse skatina europinės integracijos, europinių vertybių šalininkų diskreditavimą. Aiškus tokių veiksmų tikslas – skleidžiant nuo Sovietų Sąjungos laikų gerai pažįstamą „supuvusių Vakarų“ ir jų „supuvusių vertybių“ pasakėlę įtvirtinti mitą, kad tik Rusija, o tiksliau – V.Putinas, gali nuo jų apsaugoti. Šiai Kremliaus propagandinei linijai Lietuvoje aktyviai talkina grupelė įtakingų politikų, kurių lyderis – Petras Gražulis, laišku dėkojęs V.Putinui už homofobiškų įstatymų Rusijoje priėmimą.

Pernelyg mažai dėmesio skiriama ilgalaikei nacionalinio saugumo grėsmei – Kremliaus vykdomam manipuliavimui Lietuvos piliečių jausmais ir baimėmis.

Į homofobijos keliamą grėsmę nacionaliniam saugumui VSD dėmesį atkreipė Tolerantiško jaunimo asociacija. Ši asociacija teisingai pažymi, kad homofobinė ir kitokia neapykantos propaganda, skleidžiama Lietuvai priešiškų jėgų, yra nukreipta suskaldyti ir supriešinti Lietuvos visuomenę, padidinti socialinę įtampą, diskredituoti Lietuvą tarptautinės bendruomenės akivaizdoje, sutrukdyti Lietuvai glaudžiau bendradarbiauti europinės ir transatlantinės integracijos procesuose.

Rimtiems politikams jau metas baigti kikenti į kumštį dėl Gražulio išsišokimų. Kai Gražulio kenkėjiškos iniciatyvos mobilizuoja net trečdalio Seimo narių paramą, juokauti gana, nes tai jau kelia grėsmę gyvybiniams šalies interesams.

Lietuvai reikalinga ne vertybinė konfrontacija, ne skaldymasis, o platus nacionalinis susitarimas dėl pagrindinių europietiškų vertybių – visų pirma, pagarbos žmogaus teisėms, stiprinant visuomenės solidarumą. Susitarimo esmė būtų deklaruoti pagrindinių politinių jėgų, pilietinės visuomenės paramą europietiškoms vertybėms ir vakarietiškam Lietuvos pasirinkimui. Jei nesieksime sutarimo, jei nevysime iš Lietuvos nepagrįstų baimių ir nesikalbėsime, būsime lengvas Kremliaus propagandinio manipuliavimo taikinys.

Tomas Baranovas yra Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės komiteto pirmininkas, Užsienio reikalų ir nacionalinio saugumo komiteto pirmininko pavaduotojas

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min