Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tomas Petreikis: Ko siekia Artūras Visockas?

Šaltinis: 15min
0
A A

Tomas Petreikis Ketinau šiame straipsnyje paanalizuoti, kodėl Artūras Visockas netaps konservatorių kandidatu į Šiaulių miesto merus. Visgi nusprendžiau, jog svarbiau yra parodyti ne tik A.Visocko kvestionuotiną tinkamumą juo tapti, bet ir jo politinių manevrų esmę, kuomet netyčia lyg iš kažkur pasirodo žinia apie jo laišką prof. Vytautui Landsbergiui.

Pasiklydęs laiškas

Vargu ar būtų galima kitaip pavadinti laišką, kuris turėjo pasiekti prof. V. Landsbergį, bet nukeliavo į visų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narių elektroninius paštus ir lyg tarp kitko rugsėjo 30 d. išvydo platųjį pasaulį naujienų portale.

Kadangi politiniame pasaulyje paklydusių laiškų nebūna, visgi šis laiškas buvo nutaikytas tiesiai į dešinįjį rinkėją, tikintis, kad jis nusigręš nuo TS-LKD partijos ir pasirinks A.Visocką. Tokį politinį manevrą vertinu kaip užslėptą, gal net kiek negarbingą. Taigi būtų taip pat negarbinga, jeigu nepateikčiau atsakymo į šį A. Visocko manevrą.

Kodėl A. Visockas negali būti Šiaulių TS- LKD kandidatu?

Žmonėms gali kilti klausimas, kodėl kandidatas, nieko nedavęs partijai ir vargu ar pasižymintis stipriomis konservatizmo simpatijomis, negali būti TS-LKD kandidatu į Šiaulių miesto mero postą.

A.Visocko simpatizavimas dešiniosioms idėjoms atrodo dirbtinis ir veikiau sietinas su artėjančiais rinkimais, o ne vertybiniais įsitikinimais. Tačiau tikroji priežastis – šis politikas yra žmogus be vizijos ir idėjų, kaip pakeisti Šiaulius.

A.Visocko simpatizavimas dešiniosioms idėjoms atrodo dirbtinis ir veikiau sietinas su artėjančiais rinkimais, o ne vertybiniais įsitikinimais. Tačiau tikroji priežastis – šis politikas yra žmogus be vizijos ir idėjų, kaip pakeisti Šiaulius.

A.Visocko kompetencija ir patirtis kultūros srityje galėjo prisidėti prie jos plėtros Šiaulių mieste, tačiau būdamas miesto tarybos nariu jis nė kiek neprisidėjo prie to, kad miesto kultūrinis gyvenimas pakiltų į aukštesnį lygį, vargiai ką nudirbo tam, kad kultūros žmonių gyvenimas būtų bent šiek tiek geresnis.

Žmonės, atidavę už jį balsą, nusivylę. Taigi kyla klausimas, ar gali politikas, nė kiek nesirūpinęs savo kompetencijų sritimi, kuriose turi didžiausią patirtį, efektyviai valdyti miestą, būti daugelio sričių ekspertų?

Nenaudėlė istorija koketiškai kužda, kad viskas įmanoma. Pavyzdžiui, Ronaldas Reaganas sugebėjo būti ir puikiu aktoriumi, ir nė kiek ne prastesniu politiku, tačiau šis JAV prezidentas, priešingai nei A.Visockas, turėjo viziją ir programą.

Būtent rinkiminės programos stygius šiauliečiams turėtų signalizuoti, kad šis politikas neturi kelio, o be jo miestas anksčiau ar vėliau žlugs. Tuo tarpu mes rinkėjui ketiname pasiūlyti aiškią programą, be nykių abstrakcijų ir su konkrečiais terminais, kurie leistų gerokai padidinti atskaitomybę ir išvengti Artūro Zuoko bei Darbo partijos sindromo, kai į kampą įspraustam rinkėjui žadami didžiuliai pinigai, o realybė ciniškai ignoruojama.

Kompetencijos stokos ar cinizmo klausimas

A.Visocko pareiškimai, tariamai skiriami prof. V.Landsbergiui, o iš tikrųjų dešiniajam rinkėjui prisivilioti, puikus ženklas, kad šis asmuo tik manipuliuoja savo tariamu noru bendradarbiauti su TS-LKD partija.

Tačiau su kuo dirbtų šis politikas, jeigu taptų miesto meru? Egzistuoja dvi alternatyvos. Pirmuoju atveju meras dirbtų nepriklausomai nuo miesto tarybos ir taip stagnacijai pasmerktų visą miesto plėtrą ar bent jau bandymą sustabdyti jo nuosmukį.

A.Visocko pareiškimai, tariamai skiriami prof. V.Landsbergiui, o iš tikrųjų dešiniajam rinkėjui prisivilioti, puikus ženklas, kad šis asmuo tik manipuliuoja savo tariamu noru bendradarbiauti su TS-LKD partija.

Puikus tokio darbo pavyzdys – Izraelis, kuriame dėl tiesiogiai renkamo Ministro Pirmininko nesutarimų su kitais Vyriausybės nariais dažnai kildavo politinės krizės. Jeigu ponas A.Visockas nežino šios istorijos, galime kalbėti apie jo kompetencijos stoką, o jei ji jam ne naujiena, tada tenka rinktis tarp nihilizmo bei antrosios alternatyvos.

Veikiausiai bus pasirinkta antroji, bet tada kyla klausimas, su kuo išvien eina A.Visockas? Kodėl jis, galimai, slepia savo partnerius ir imituoja visiškai nepriklausomą kandidatą? Akivaizdu, kad tokių imitacijų rinkimuose esama daugiau nei reikia, bet tai nereiškia, kad rinkėjus gerbiantis kandidatas turi žengti tokį žingsnį. Jeigu jis jų negerbia ar galime kalbėti apie gerą merą ir stiprų lyderį, kurio dabar reikia miestui? Manau, kad ne.

Vėl rinkiminiai pažadai

Dažnam skaitytojui ir rinkėjui gali atrodyti, kad rinkiminės programos ir kokybiška spręstinų problemų analizė yra nyki pamėklė, klaidžiojanti pažadų ir išdavysčių koridoriais. Deja, neretai toks požiūris tiek Lietuvoje, tiek ir Šiauliuose būdavo retai nutolęs nuo tiesos.

Dabartinių valdančiųjų neištesėtų pažadų sąrašas gausus, bet dera pripažinti, kad jie bent jau buvo. Vienas esminių demokratinės visuomenės principų – valdžios atskaitomybė rinkėjams, tačiau ji įmanoma tik tuomet, jei bus už ką atsiskaityti. Tam ir kuriamos rinkiminės programos.

Patarimas rinkėjui

Rinkimuose reikia rinktis kandidatus klausant širdies ir atsižvelgiant jų programas. Visgi kandidatas, kuris tik kritikuoja ir yra linkęs dangstytis populizmu, užuot kalbėjęs konkrečiai apie darbus, kuriuos reikia nudirbti, bus prastas meras.

Sąžiningas kandidatas į merus aiškiai parodys su kuo ketina dirbti, o tam, kuris tai nutyli, trūksta kompetencijos arba pagarbos rinkėjui. Abiem atvejais atsiduriame akligatvyje, tad rinkdamiesi pagalvokite, ką siūlo kandidatai, per kiek laiko jie ketina tai įvykdyti ir kokiomis lėšomis bus finansuojami projektai. Atsakymai į šiuos klausimus leis pasirinkti ne populizmą, o kokybiškus sprendimus. Vargu ar tarp jų iškils A.Visocko pavardė.

Tomas Petreikis yra Šiaulių miesto TS-LKD partijos skyriaus pirmininkas

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min