Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 5d. 16:04

Vaidotas Norkus: MOSTA karjeros įrankis: VIP bilietas sėkmės dar negarantuoja

Vaidotas Norkus Likus porai savaičių iki pagrindinio priėmimo į aukštąsias mokyklas pabaigos Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) pristatė absolventų karjeros stebėsenos įrankį, kuris sulaukė santūraus žiniasklaidos dėmesio ir atviro daugumos universitetų ignoravimo.

Žiniasklaidos atstovus galima suprasti. Šis karjeros stebėsenos įrankis neatskleidė jokių kraują stingdančių sensacijų, kurios prilygtų apokaliptiniams Palangos paplūdimių, kuriuose jūra plauna prašmatnius tualetus, vaizdams. Galbūt naujienų portalų žurnalistai su skambiomis antraštėmis apie bankrutuojančius universitetus ir emigruojančią Lietuvą tradiciškai galės atsigriebti jau po poros savaičių paskelbus pirmuosius šių metų priėmimo į aukštąsias mokyklas rezultatus.

Didieji Lietuvos universitetai MOSTA karjeros statistikoje irgi nerado nieko, kas būtų svarbiau už, tarkim, tarptautinę triukšmų ir fliuktuacijų konferenciją.

Kita vertus, didžiųjų universitetų rinkodaros skyriai už mokesčių mokėtojų pinigus savo pagrindinius darbus jau nudirbo: bilietai į VIP skrydžius pažadėti? Pažadėti. Kelias į žvaigždes parodytas? Parodytas. Plakatai su užrašu „University“ prie kitų universitetų pakabinti? Pakabinti. Galvos 360° apsuktos? Apsuktos. Nemažai energijos ir, nebijokim šito žodžio, finansų iš universitetų išsiurbė ir viešųjų ryšių agentūros, pasitelktos į dvikovas dėl aukštojo mokslo reformos ir išlikimo.

Tačiau abiturientams, jų tėvams šis karjeros įrankis gali būti naudingas. MOSTA analitikas Gintautas Jakštas sako, kad vos pusei moksleivių pakanka objektyvios informacijos apie stojimą į aukštąsias mokyklas. Ir vietoj to, kad vadovautųsi faktais jie dažniausiai pasitiki sėkmės ar nesėkmės istorijomis, giminaičių, artimųjų, draugų pasakojimais ir, be jokios abejonės, stereotipais. Tad nieko keisto, kad ir Nemenčinės Aplinkos Saugotojų Asociacijos pirmųjų raidžių trupinį abiturientai universitetų reklamose gali perskaityti kaip National Aeronautics and Space Administration.

Tačiau sausa statistika, kurią šiame karjeros įrankyje pateikė MOSTA ekspertai, ne tik suteikia naudingos informacijos apie perspektyvias specialybes, gaunamus atlyginimus ir įsidarbinamumą, bet ir griauna įvairius stereotipus. Tarkim, kad pagal atlyginimų vidurkius su taip visų liaupsinamos inžinerinės ir informatikos specialybėmis sėkmingai konkuruoti gali ir skandinavų filologija ar slauga. Bene įdomiausia informacija šiame įrankyje yra apie įsidarbinusius absolventų dalį pagal baigtą aukštąją mokyklą. Pasak G.Jakšto, būtent įsidarbinamumo rodikliai išlieka vienu svarbiausių kriterijų moksleiviams renkantis specialybę ir aukštąją mokyklą. O MOSTA surinkta statistika atviru tekstu sako, jog nereikia nuvertinti visų pagrindinių aukštųjų mokyklų, nes bent jau tarp universitetų pagal absolventų įsidarbinamumo rodiklius pirmauja ne tie, kurie siūlo VIP bilietus. Ir net 77 procentai universitetus baigusių absolventų dirba aukštos kvalifikacijos reikalaujančius darbus, o ne kasininkais prekybos centruose.

Pagal visas žanro taisykles tekstą reiktų pabaigti su kokia nors bloga naujiena. O bloga naujiena yra ta, kad abiturientams universitetų rinkodaros skyriai sėkmingos ateities negarantuos. Teks patiems būti drąsiems, atsakingiems, darbštiems ir klausyti savo širdies. To visiems ir norisi palinkėti.

Vaidotas Norkus yra Mykolo Romerio universiteto (MRU) Komunikacijos skyriaus vedėjas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min