Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 18d. 11:46

Valdas Balčiūnas: Nederlingų žemių ūkininkai – jūs nepriklausote gerovės valstybei

Valdas Balčiūnas Kaip žinia, šią savaitę Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos išmokėjo pirmą ketvirtadalį Europos sąjungos skiriamų tiesioginių išmokų biudžeto už pasėlius Lietuvos ūkininkams. Ne paslaptis yra tai, kad tie pinigai subyrėjo į intensyvaus ūkininkavimo veiklą vykdančių grūdinių ir pieno ūkių sąskaitas. Jiems gerai, nes tuoj visus ūkius pasieks padidėjusios žemės nuomos, žemės mokesčio ir valstybinės žemės nuomos sąskaitos.

Nederlingų žemių ūkiai eilinį kartą liko it musę kandę, nes jų paraiškų duombazėse avansinio išmokų pažadas pavirto įrašu – „jums avansinė išmoka nebus mokama“. Lyg ir nieko naujo, tas pažadėjo ir apgavo modelis vyksta kasmet, tačiau kuo šie metai yra skirtingi nuo kitų? Ogi daug kuo ir, deja, visos naujienos yra blogos nederlingų žemių ūkininkams.

Iš esmės keičiasi valstybės požiūris į tuos ūkius, kurie nevykdo dvidešimto amžiaus penkmečio planų ir neprisideda nei prie chemijos pramonės palaikymo, nei prie pieno perdirbėjų pelnų kėlimo.

Permainų vėją paleido naujai išrinktas prezidentas, pasakęs, kad „gerovės valstybės“ kūrimas prasidės nuo mokesčio žemės ūkio dyzelinui padidinimo. Uoliai šį planą puolė vykdyti ir naujasis žemės ūkio ministras – Palionis, pareiškęs, kad jau išfiltravo tuos, kuriems teks mokėti papildomą akcizą už dyzeliną – tai tie ūkiai, apie 80.000 ha, kurie sutvarkė apleistus krūmynus ir dabar dėl jų mat kenčia visi palankias ūkininkauti žemes tvarkę ūkininkai. Žinutė aiški- kalvotų, nederlingų, aplinkosauginių teritorijų tvarkymui žalio dyzelino nuo sekančių metų nematyti. Priminsiu tik tiek, kad prieš penketą metų ta pati Žemės ūkio ministerija pati pradėjo vajų apleistų žemių savininkams įvedusi dvigubą žemės mokesčio tarifą. Net tie, kas neplanavo užsiimti žemės ūkiu, buvo priversti paleisti savo sklypus į žemės ūkio gamybą, kad nebūtų dvigubai apmokestinti.

Ramūnas Karbauskis metai atgal postringavo, kad cituoju: „danai taip sušiko savo žemės ūkį, kad net gandrų pas juos nebeliko“. Kyla klausimas, kuri yra ta valdančiųjų iniciatyva, skatinanti aplinkos apsaugą ir bioįvairovę?

Jūs auginate kanapes? Eksportuojate pašarus? Rūpinatės aplinkosauga? Gal užsiimate agroturizmu ar kitais smulkiais verslais? Visa tai neatitinka oligarchinės mūsų šalies žemės ūkio politikos koncepcijos. Jūs esate netikėliai, nes neperkate daug trąšų, chemijos ir už dyką netiekiate pieno pieninėms. Tokia yra šių dienų valdžios žinutė jums. Ir nesvarbu, kad šiandien šalį valdo valstiečių ir žaliųjų partija. Nesvarbu, kad naujai Europos sąjungos komisaro postas Lietuvai skirtas saugoti aplinką ir bioįvairovę. Nesvarbu jiems ir tai, kad kiekvieną vasarą nuo trąšų pertekliaus vandenyse žaliai žydi ir dvokia Baltijos paplūdimiai, nesvarbu, kad kasmet mažėja paukščių, nesvarbu, kad mes valgome duoną iš glifosuotų grūdų. Ramūnas Karbauskis metai atgal postringavo, kad cituoju: „danai taip sušiko savo žemės ūkį, kad net gandrų pas juos nebeliko“. Kyla klausimas, kuri yra ta valdančiųjų iniciatyva, skatinanti aplinkos apsaugą ir bioįvairovę?

Regioninių parkų darbuotojai, kurie yra vieninteliai ir paskutiniai bioįvairovės sergėtojai valstybėje gruodį bus išvaryti nemokamų atostogų dėl užmokesčio fondo stokos! Ką tai sako apie mūsų valstybės požiūrį į aplinkosaugą? Ar tai nėra visiška gėda, kai valstybės vidaus produkto ir biudžeto rodikliai aukščiausi per visą nepriklausomybės istoriją? Ar nėra keista, kad Aplinkos ministerija apskritai nedalyvauja žemės ūkio politikos formavime?

Kaip pavyzdį pasakysiu, kad Kanada kasmet paruošia naują vadovėlį savo ūkininkams apie pasaulio rinkas ir produktus, ką ir kaip ir kur galima eksportuoti. Metodiškai, aiškiai kreipia ūkius kaip įvairinti savo produkciją ir nebūti vien tik žaliavų gamintojais, kaip sukurti produktą galutiniam vartotojui. Detaliai yra aprašoma kokia pasaulio šalis kokius produktus importuoja. Pateikiami produktų eksporto reikalavimai, standartai, kainų gairės. Kiekvienas eksportuojantis ūkininkas suprantamas kaip šalies vertybė, kaip garantas, kad jis pats vystysis užsiims ir susikurs gamybos nišą. Tačiau atrodo Lietuvai alternatyvos nereikalingos. Nereikia kitokių ūkininkų. Lietuvai reikia ūkininkų tyliai purškiančių glifosatus ir kas rytą pusdykiai užpildančių pienines gamybine žaliava. Ir jeigu jūs neatitinkate šių XX amžiaus kolūkių gamybos vertybių, nevaikštote ištiesę ranką papildomų išmokų, jūs nepriklausote gerovės valstybei.

Valdas Balčiūnas yra Lietuvos aplinkosauginių ūkių asociacijos pirmininkas.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Kviečiame anties

Video

02:04
01:11
03:17

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min