Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 gruodžio 11d. 16:28

Vidmantas Martikonis: Dešiniųjų Vyriausybės gimimas su įjungtu kairiniu posūkiu

Vidmantas Martikonis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Vidmantas Martikonis
Premjerės Ingridos Šimonytės aštuonioliktoji Vyriausybė pradeda darbą. Įveikęs Prezidento patikros filtrus, Ministrų kabinetas pristatė Lietuvai savo veiklos keturių metų darbų planą. Apie kabineto sudėtį tikrai bus progų pakalbėti ateityje. Juolab, kad susidaro įspūdis, jog ne visi ministrai tokiam darbui tinkamai pasiruošę.

Tačiau šiandien dėmesio centre Vyriausybės programa. Kitaip tariant pažadai, kaip gyvensime ateinančius keturis metus.

Labai svarbu yra tai, kad Lietuvoje baigiasi tarpuvaldis ir ima veikti nauja Vyriausybė su visais įgaliojimais ir atsakomybe. Nes pastaruoju metu COVID- 19 viruso valdymas Lietuvoje buvo tapęs tikra betvarke.

Iš konservatorių ir save liberalais laikančių partijų sudaryta Vyriausybė vadinama dešiniųjų jėgų Vyriausybe. Tačiau atidžiau panagrinėjus mokestinę programos dalį, ryškiai matosi kairiosios politikos akcentai.

Labai svarbu yra tai, kad Lietuvoje baigiasi tarpuvaldis ir ima veikti nauja Vyriausybė su visais įgaliojimais ir atsakomybe.

Naujoji Vyriausybė „sieks mažinti biudžeto priklausomybę nuo netiesioginių mokesčių, tokių kaip PVM ir akcizai“ ir „ekonomikai mažiausiai žalingi mokestinių pajamų šaltiniai, tokie, kaip turto mokesčiai, aplinkosaugos mokesčiai, Lietuvoje kol kas yra vieni kukliausių, todėl prioritetas bus teikiamas būtent jiems“.

Tarp eilučių labai aiškiai pasakyta, kad bus didinami turto mokesčiai bei keliami arba įvedami nauji aplinkosaugos mokesčiai.

Pirmiausiai, kiekvienas mokestis yra kažkiek žalingas ekonomikai ir trukdo žmogaus veiklai. Todėl juos skirstyti į žalingus ar nežalingus yra nekorektiška.

Antra, turto apmokestinimas yra nesąžiningas veiksmas piliečių atžvilgiu, nes žmogus jau prieš įsigydamas turtą, sumoka mokesčius nuo savo pajamų.

Liberalios dešinės ekonomikos pamatas yra maži mokesčiai visiems.

Apmokestinti turėjimą, tam tikra prasme, reiškia bausti žmogų už tai, kad jis turi. Toks noras visus sulyginti ir apmokestinti daugiau turinčius yra būdingas socialistinės ekonomikos simpatikams. Kova prieš skurdą suvokiama taip pat primityviai, atimti iš daugiau turinčių ir atiduoti tiems, kas turi mažiau.

Liberalios dešinės ekonomikos pamatas yra maži mokesčiai visiems. Valstybės gerovė pirmiausiai kuriama ne per paskirstymą, bet per siekį, kad didesnė visuomenės dalis galėtų dirbti ir užsidirbti. O teisingiausi ir sąžiningiausi mokesčiai yra žmonių pajamų ir vartojimo apmokestinimas.

Trumpai apie aplinkosauginius mokesčius. Žalioji ekonomika ir aukšti standartai yra gerai, tačiau jie turi atitikti visuomenės pragyvenimo lygį. Vyriausybės programoje esantys įsipareigojimai per trumpą laiką panaikinti visas mokestines lengvatas iškastiniam kurui ar įvesti naujus ekologinius mokesčius, gali neadekvačiai padidinti prekių ir paslaugų kainas žmonėms.

Žalioji ekonomika ir aukšti standartai yra gerai, tačiau jie turi atitikti visuomenės pragyvenimo lygį.

Turime Vyriausybės programą, kuri nėra nuosekli politinių pažiūrų prasme. Kažkokios ausys kyšo iš kepurės, bet nebūtinai tai triušis.

Vyriausybė numačiusi ir pozityvių darbų ekonominėje srityje. Labai gerai būtų, jeigu pavyktų pagaliau priimti sprendimą dėl reinvestuojamo pelno neapmokestinimo. Tai paskatintų didesnes investicijas. Vilčių teikiantis pažadas yra nustatyti mažesnę reguliacinę naštą mikroverslui, taikyti mokestines paskatas bei sumažinti pelno mokesčio tarifą.

Programoje taip pat planuojama ilgainiui pereiti prie šeimos ( namų ūkio), kaip pajamų mokesčio mokėtojo, tokiu būdu užtikrinant, kad apmokestinant pajamas būtų atsižvelgta ne tik į pajamų dydį, bet ir turimus išlaikytinius.

Gerai yra ir tai, kad ketinama atsisakyti perteklinio verslo reguliavimo ir besidubliuojančių valstybinių institucijų reikalavimų įmonėms. Tiesa, tą patį žadėjo ir ankstesnės Vyriausybės, gal nors vienai pavyks bent dalį to pažado įvykdyti.

Dažnai politikoje bet koks startas būna daug žadantis ir įkvepiantis. Tačiau, gyvenimas daug dalykų sustato į savo vietas.

Konsoliduoti verslo priežiūros institucijas, lengvinti galimybes pradėti ir administruoti naują verslą, taikant mokestines priemones, stiprinant mažųjų akcininkų teises ir įmonių restruktūrizavimo ar bankroto procedūras.

Dažnai politikoje bet koks startas būna daug žadantis ir įkvepiantis. Tačiau, gyvenimas daug dalykų sustato į savo vietas.

Naujai Vyriausybei norisi palinkėti turėti savo jauną veidą, atkakliai siekti tikslų ir grįžti į dešinę. Negriauti tai, kas jau sukurta ir gerai veikia. Ir būti nuosekliais savo įsitikinimuose.

Vidmantas Martikonis yra buvęs Vilniaus miesto tarybos narys

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

15:11
00:12
18:38

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie 15min