Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Vidmantas Martikonis: Ministras nuspręs, kokio dydžio kepsnį Jums valgyti

Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai sunkiai sekasi spręsti esmines sveikatos apsaugos sistemos problemas. Vaistų kainos nesumažėjo. Nesumažėjo ir eilės patekti pas gydytojus. Sveikatos specialistai dėl mažų atlyginimų ir toliau darbo ieško svetur.
Vidmantas Martikonis
Vidmantas Martikonis / 15min.lt nuotr.

Šį kartą ministras rimtai užsimojo keisti lietuvių ir jų svečių mitybos įpročius. Na čia reikalas rimtas. Nuo senų laikų mūsų protėviai po sunkių darbų mėgo sočiai ir riebiai pavalgyti, neskaičiuodami kalorijų. Kai kuriuos įpročius perėmėme ir mes. Po bulviakasio būtinai laukia garuojantys cepelinai arba vėdarai, po skerdimo – riebus mėsos gabalas.

Pirmiausia ministras prabyla apie naują cukraus mokestį. Nori pasisaldinti savo gyvenimą, mokėk papildomą mokestį. Kaip jau tapo įprasta, niekas iš valdžios nesiteikia paaiškinti, kokio dydžio bus mokestis, kada jis atsiras, kaip jis bus renkamas.

Labiau primena lengvą pasipinigavimą nei realios problemos sprendimą ar rūpinimąsi žmogaus sveikata. Nepateikiami jokie skaičiavimai, kaip naujas mokestis lems kitų maisto produktų kainas. O jau tikrai niekam neįdomu, kaip pabrangęs cukrus paveiks žmones, dirbančius cukraus pramonėje. Tiesiog lietuvio bagažinėje važiuojant iš Lenkijos ar Latvijos atsiras vienas kitas kilogramas pigesnio cukraus.

Lyg to būtų negana, ministras iš rankovės traukia dar vieną pasiūlymą. Maisto pramonės gamintojams siūloma pasirašyti susitarimą su ministerija, kad maisto produktų gamyboje būtų mažiau naudojama cukraus ir druskos. Maisto gamintojai sutrikę. Kai kurie svarsto pasirašyti susitarimą dėl šventos ramybės, kiti jau mąsto, kaip reikės konkuruoti globalioje rinkoje su mažiau saldžiais šakočiais arba su mažiau sūriais sūriais.

Visiškai baugiai ir kvailai demokratinėje šalyje skamba rekomendacija maisto gamintojams ir viešojo maitinimo įstaigoms mažinti porcijas. Tik galiu įsivaizduoti, kokio mąsto skandalas kiltų, jeigu Italijos sveikatos apsaugos ministras rekomenduotų mažinti picų dydį, o Gruzijoje būtų rekomenduota apriboti vaišingų gruzinų vakarienių laiką.

Ką atskleidžia tokia ministro elgsena? Visišką nepasitikėjimą žmogumi ir jo sprendimais. Nejaugi žmonės eina į parduotuves tam, kad prisipirktų nesveikiausių produktų, o į kavines žmonės eina valgyti tik tam, kad persivalgytų, todėl neprošal būtų jiems sumažinti porcijas.

Sveikos gyvensenos klausimai turi rūpėti Sveikatos apsaugos ministerijai. Tačiau pirmiausia to siekti reikėtų šviečiant ir ugdant žmonių elgseną, organizuojant informacines kampanijas, skatinant sveiką gyvenseną ir mitybą.

Primityviai drausdami, ribodami paklausą globalioje rinkoje sukursite tik dar daugiau problemų ir kilnių tikslų siekimas taps tik nesibaigiančiais pasiteisinimais.

Ministre, imkitės spręsti įsisenėjusias Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos problemas, o kokio dydžio kepsnį ir kada valgyti, spręsiu aš pats.

Vidmantas Martikonis yra Vilniaus miesto tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius