Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 6d. 14:10

Vilija Blinkevičiūtė: Skurdui mažinti – vis dar per skurdus biudžetas

Vilija Blinkevičiūtė Jei po kiekvienų viešai ištartų žodžių „skurdas“ ar „skurdo mažinimas“ į valstybės biudžetą įkristų euras, turėtumėme papildomus milijonus eurų socialiniam saugumui didinti. O tų kelių, keliolikos ar keliasdešimties milijonų reikia verkiant.

Papildomi 618 milijonų eurų socialinei sričiai, numatyti Vyriausybės parengtame ir Seimui pristatytame valstybės biudžeto projekte, – svarbus, kylant kainoms ir siaučiant infliacijai – neišvengiamas, bet tik vienas žingsnis skurdo mažinimo link. Net ir su šiais papildomais milijonais Lietuva atsiliks nuo ES valstybių vidurkio, pagal skiriamas lėšas socialinei apsaugai.

Trauktis jau nebėra kur: Eurostato duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje skurdo ir socialinės atskirties rizikos grupei buvo priskiriami net 30,1 procento Lietuvos gyventojų (871 tūkstantis). Iš jų net 168 tūkstančiai vaikų iki 18 metų.

Skurdas – ne vien tik asmeninės atsakomybės klausimas

Praėjusį mėnesį Europos Parlamentas balsavo už rezoliuciją dėl politikos, kuria užtikrinamos minimalios pajamos kaip kovos su skurdu priemonė.

ES valstybės raginamos kurti tokias minimalių pajamų sistemas, skirti tokią finansinę (ir ne tik) paramą, kuri leistų kiekvienam gyventojui pabėgti iš skurdo spąstų. Tai lyg toks socialinės apsaugos tinklas, pro kurį neprasprūstų nė vienas žmogus, kuriam reikalinga parama. Pirmiausia – vaikai, moterys, bedarbiai, nepilnos šeimos, vienišieji ir neįgalieji. Atlikti tyrimai rodo, kad daug žmonių ES negauna socialinių išmokų, į kurias turi teisę, dėl procedūrų sudėtingumo ar nežinojimo apie savo teises.

Ar rezoliucija reiškia, kad Europos Parlamentas siūlo visoje ES nustatyti vieningus minimalių pajamų dydžius? Ne. Bet kiekvienai valstybei nusistatyti savo minimalių pajamų rodiklį – taip. Ir išlaikyti jį net per ekonomines krizes – netaupyti mažiausias pajamas gaunančiųjų sąskaita.

Atlikti tyrimai rodo, kad daug žmonių ES negauna socialinių išmokų, į kurias turi teisę, dėl procedūrų sudėtingumo ar nežinojimo apie savo teises.

Europos Parlamento rezoliucijoje konstatuojama (priešingai, nei dažnai teigiama Lietuvoje), kad skurdas ir socialinė atskirtis yra ne vien tik žmogaus asmeninės atsakomybės klausimas, šias problemas būtina spręsti bendrai.

O dabar – svarbiausia: rezoliucijoje nedviprasmiškai pažymima, kad skurdas susijęs ne tik su materialiniais ištekliais, bet ir su galimybe įsitvirtinti darbo rinkoje ir užsidirbti, bei su visuotinių, nemokamų ir aukštos kokybės viešųjų sveikatos, socialinės apsaugos ir švietimo paslaugų prieinamumu.

Valstybės narės tiesiogiai raginamos pradėti taikyti pakankamų minimalių pajamų priemones, kurios padeda sugrįžti į darbo rinką dirbti galintiems asmenims. Taip pat – švietimo ir mokymo programas, pritaikytas atsižvelgiant į paramos gavėjo asmeninę ir šeimos padėtį, kad būtų remiami nepakankamai pajamų turintys namų ūkiai.

Tad norint Vyriausybės pateiktą biudžeto projektą vadinti skurdo mažinimo biudžetu, reikėtų įvertinti ne tik pajamų didinimą, bet ir kaip numatoma spręsti kitas su skurdo mažinimu susijusias problemas – kaip keisis integracija į darbo rinką bei viešųjų paslaugų prieinamumas.

Kokios turėtų būti minimalios pajamos?

Europa laukia Suomijos eksperimento rezultatų. Suomijoje atsitiktinai atrinkta 2000 bedarbių grupė gauna jokiomis sąlygomis nesusaistytą 560 eurų sumą per mėnesį. Manoma, kad tai turėtų būti pakankama paskata sutikti dirbti laikiną darbą arba darbą ne visą dieną.

Eurostato duomenimis, 2016 metais Lietuvoje skurdo riba buvo 282 eurai vienam asmeniui ir 593 eurai 4 asmenų šeimai.

Praėjusiais metais Lietuvos mokslininkai apskaičiavo, kad minimalių asmens poreikių suma 2017 metais sudaro 238,35 euro. Šis skaičius turėtų būti dar didesnis, nes skaičiuojant buvo prognozuojama, kad infliacija sieks vos 1,8 procento. Deja, prekės ir paslaugos šiemet brango daugiau.

Vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija šiuo metu siekia apie 280 eurų. Kitų metų biudžete numatyta senatvės pensijas vidutiniškai kilstelti dar 30 eurų.

Tokie galėtų būti orientaciniai skaičiai pradedant diskusiją dėl minimalių pajamų ribos. Ir ji tikrai turėtų būti didesnė nei 150 ar 200 eurų.

Tačiau net ir padidintos pensijos reikš liūdną faktą, kad šimtai tūkstančių pensininkų, kurių pensija nesiekia vidutinės, ir kitais metais gyvens žemiau skurdo ribos. Priminsiu, kad 2015 m. spalį Europos Taryba priėmė išvadas dėl pensijų adekvatumo. Išvadose pažymima, kad socialinės apsaugos priemonės visų pirma būtų taikomos minimalių pensijų arba kitų minimalių pajamų vyresnio amžiaus žmonėms.

Biudžetas perteklinis? Deja

O kaip bus su našlių pensijomis? Jas būtina didinti. Nuo 2007-ųjų pradžios našlių pensijos vertė nesikeičia: buvo 70 litų, dabar – 21 euras.

Panaši situacija ir su našlaičių pensijomis, kurių vidurkis – vos per 30 eurų.

Yra ir kitų rekordų: devynerius metus nedidinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai. Vyriausybė siūlo bazinio atlyginimo dydį biudžetininkams didinti vos 1,5 euro – nuo 130,5 iki 132 eurų. Iki krizės šis dydis buvo 141,9 euro. Krizė baigėsi jau seniai. Laikas didinti atlyginimus. Ir ne keliais eurais.

Siekis didinti valstybės remiamas pajamas nuo 102 iki 122 eurų – sveikintinas (nedidėjo nuo 2008 m.), vis dėlto jis turėtų kilti dar aukščiau – proporcingai su minimalaus mėnesio atlyginimo didinimu.

Mažiau skiriama ir paramos lėšų. Pavyzdžiui, 2015 metais iš 230 milijonų, skirtų socialinei paramai, savivaldybės paskirstė tik 103 milijonus eurų.

Visi šie sprendimai, jei kalbame apie skurdo mažinimą, būtini. Visa tai reikalauja milžiniškų lėšų, kurios nenukris iš dangaus be esminės mokesčių reformos. Todėl sakyti, kad valstybės biudžetas perteklinis – pernelyg drąsu. Skurdui ir socialinei atskirčiai mažinti – vis dar per skurdus biudžetas.

Jau minėtoje Europos Parlamento rezoliucijoje pažymima, kad valstybės turėtų padidinti minimalių pajamų sistemomis besinaudojančių asmenų, kuriems reikia paramos, skaičių.

Lietuvoje vyksta priešingas procesas: po įvykdytos piniginės socialinės paramos reformos, kai socialinės paramos teikimo funkcijos buvo perduotos savivaldybėms, paramos gavėjų nuolat mažėja. Mažiau skiriama ir paramos lėšų. Pavyzdžiui, 2015 metais iš 230 milijonų, skirtų socialinei paramai, savivaldybės paskirstė tik 103 milijonus eurų.

Reforma įvyko, bet skurstančiųjų nesumažėjo. Gal per daug jėgų skirta ir skiriama gaudant nepagrįstai gaunančius socialinę paramą, bet per mažai – ieškant nepagrįstai negaunančių socialinės paramos?

Akivaizdu, kad minimalių pajamų sistema Lietuvoje šlubuoja. Ir todėl tikslas turi būti ne tik kasmet, bent jau iki ES vidurkio, didinti valstybės išlaidas socialiniam saugumui, bet ir kurti efektyviai veikiančią minimalių pajamų sistemą.

Vilija Blinkevičiūtė yra Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkė, socialdemokratė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

Pasaulis kišenėje

10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų žiemos savaitgaliams

Aktualu

Teismo verdiktą išgirdo dvigubą žmogžudystę Kaune įvykdę budeliai: salėje nesėdėjo kartu

Aktualu

A.Monkevičius žada imtis mokyklų tinklo pertvarkos: ar kokybė įmanoma, jeigu mokytojų daugiau nei vaikų?

Gyvenimas

Marius Jundulas laidoje „Atvirai su vadovu“: „Vadovas negali prarasti ryšio su realybe“

24sek

Šaras prieš R.Pitino: 0:1. Po 24 metų laikas revanšui

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Gyvenimas

15min studijoje – S.Dailidė, siūlantis ledinį iššūkį: 30 dienų maudytis eketėje

Aktualu

Skandalas, sudrebinęs Panevėžį: ilgalaikis korupcijos tyrimas ar politinių žaidimų dalis?

N-18 Aktualu

90-metę užpuolęs, išžaginti kėsinęsis ir pasmaugęs recidyvistas laisvės veikiausiai nebeįkvėps

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

15min iš Berlyno Verslas

Lietuva šiemet pasauliui prisistato be kiaulienos gaminių

Aktualu

Kauno autobusų stoties aikštelėje užsidegė automobilis, buvo evakuota šimtai keleivių

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

Theresa May atsisako atmesti „Brexit“ be sutarties galimybę

Sportas

Airinės Palšytės varžovė: po dopingo bylos grįžusi 36 metų rusė šoka įspūdingai

24sek

LKL teisėjai paaiškino, kodėl nubaustas Simas Jasaitis, pats susižeidęs labiau

Gazas

Rygos gatvėse nebus barstoma druska, ar tokiu pačiu keliu žengs ir Vilnius?

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

15min iš Berlyno Verslas

G.Surplys tikisi, kad jau kitą savaitę atsinaujins lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją

Sportas

Tekvondo kovotoja bando atsigauti po bendražygio netekties

Aktualu

Didžiausia užsieniečių bendruomenė Lietuvoje – ukrainiečiai

Naujienos

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

24sek

Atėnų padangių herojus: netikėta Luko Skywalkerio Lekavičiaus transformacija

Pasaulis kišenėje

10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų žiemos savaitgaliams

Aktualu

Teismo verdiktą išgirdo dvigubą žmogžudystę Kaune įvykdę budeliai: salėje nesėdėjo kartu

Aktualu

A.Monkevičius žada imtis mokyklų tinklo pertvarkos: ar kokybė įmanoma, jeigu mokytojų daugiau nei vaikų?

Gyvenimas

Marius Jundulas laidoje „Atvirai su vadovu“: „Vadovas negali prarasti ryšio su realybe“

24sek

Šaras prieš R.Pitino: 0:1. Po 24 metų laikas revanšui

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Gyvenimas

15min studijoje – S.Dailidė, siūlantis ledinį iššūkį: 30 dienų maudytis eketėje

Aktualu

Skandalas, sudrebinęs Panevėžį: ilgalaikis korupcijos tyrimas ar politinių žaidimų dalis?

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

N-18 Aktualu

90-metę užpuolęs, išžaginti kėsinęsis ir pasmaugęs recidyvistas laisvės veikiausiai nebeįkvėps

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

Maistas

Skaniau nebūna: nuostabus sūrio pyragas su figomis ir apelsinais

15min iš Berlyno Verslas

Lietuva šiemet pasauliui prisistato be kiaulienos gaminių

Aktualu

Kauno autobusų stoties aikštelėje užsidegė automobilis, buvo evakuota šimtai keleivių

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

Theresa May atsisako atmesti „Brexit“ be sutarties galimybę

Sportas

Airinės Palšytės varžovė: po dopingo bylos grįžusi 36 metų rusė šoka įspūdingai

24sek

LKL teisėjai paaiškino, kodėl nubaustas Simas Jasaitis, pats susižeidęs labiau

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Gazas

Rygos gatvėse nebus barstoma druska, ar tokiu pačiu keliu žengs ir Vilnius?

15min iš Berlyno Verslas

G.Surplys tikisi, kad jau kitą savaitę atsinaujins lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:15
01:52
01:07

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min