TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vytautas Gapšys: K.Starkevičiaus kaltinimai griūna kaip kortų namelis

Šaltinis: 15min
0
A A

Vytautas Gapšys Praėjusią savaitę, po žemės ūkio ministro prof. Vigilijaus Juknos atsistatydinimo, jo pirmtaką Kazį Starkevičių pagavo įkvėpimas, pasitelkus viešąją erdvę, ieškoti kaltų dėl tokio Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovo sprendimo. Toli neieškojo, o kaip įprasta konservatoriams nusitaikė į Darbo partiją. Sėdo jis ir viską juodu ant balto surašė, tik daug sau nepatogių faktų nutylėjo. Juk tuomet visi kaltinimai sugriūtų lyg kruopščiai statytas kortų namelis.

Štai pareiškė jisai, kad be jokios priežasties buvo pakeistas vienos iš svarbiausių ministerijai pavaldžių institucijų Augalininkystės tarnybos vadovas, siekiant Darbo partijos vadovybei į šią vietą pasodinti savą. Gerb. Kazy, ar tikrai be priežasties?

Jums, kaip Seimo nariui tikrai turėtų būti prieinama LR ŽŪM Vidaus audito departamento vidaus veiklos audito skyriaus pateikta Valstybinės augalininkystės tarnybos finansinio ir veiklos audito ataskaita už 2012 ir 2013 metus. Čia esama keleto ne tik dėmesio, bet ir griežtos šios institucijos vadovo atskaitomybės reikalaujančių faktų.

Pavyzdžiui, auditas konstatavo akivaizdžius viešųjų pirkimų nusižengimus. Valstybinė augalininkystės tarnyba supaprastinto atviro konkurso būdu 2012 m. vykdė trąšų bei augalų apsaugos produktų pirkimą. Ignoruodama skaidrumo, lygiateisiškumo, nediskriminavimo ir proporcingumo principus, trąšas ir augalų apsaugos priemones ji pirko pirkimo sąlygose dirbtinai apribojusi konkurenciją tarp tiekėjų, o sutarties vykdymo metu pirko tiekėjo pasiūlyme ir sutartyje nenurodytas prekes ne viešojo pirkimo metu nustatytomis kainomis.

Pareiškė jis, kad be jokios priežasties buvo pakeistas vienos iš svarbiausių ministerijai pavaldžių institucijų Augalininkystės tarnybos vadovas, siekiant Darbo partijos vadovybei į šią vietą pasodinti savą. Gerb. Kazy, ar tikrai be priežasties?

Pasiklydo minėtoji tarnyba ir rinkliavose. LR rinkliavų 2000-06-13 įstatymo Nr. VIII-1725 5 str. 4 dalis nustato, kad valstybės rinkliava mokama litais iki institucijų teikiamų paslaugų suteikimo ir yra mokėjimo dieną galiojančio dydžio. Auditas gi konstatavo, kad tarnyba, nevykdydama LR rinkliavų įstatymo bei Valstybės rinkliavos mokėjimo ir grąžinimo taisyklių reikalavimo, neužtikrino suteiktoms paslaugoms tinkamų kontrolės apmokėjimo procedūrų, mat ūkio subjektams paslaugos buvo suteiktos avansu.

Užkliuvo auditui ir fitosanitarinių sertifikatų, tarnybos pripažintų negaliojančiais, apskaita. Lyg ir nekaltas pažeidimas, bet neabejotinai vertas specialiųjų tarnybų dėmesio. Kyla pagrįstų įtarimų, kad ne šiaip sau buvo delsiama tiek laiko ją tvarkyti... Matyt kažkam buvo naudinga. O jūs, gerb. eksministre, turbūt visiškai nuoširdžiai ir netyčia nepastebėjote šios problemos?

Drąsiai papiktnaudžiauta ir privilegijomis. Įvertinus tarnybinių automobilių kelionės lapus bei darbo laiko apskaitą, nustatyta, kad Vilniaus regioninio skyriaus 2012 m. vasario, balandžio, gegužės, birželio, rugpjūčio, rugsėjo mėn. darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose atskiriems darbuotojams pažymėtos poilsio arba atostogų dienos, o to paties laikotarpio kelionės lapuose pažymėti važiavimo maršrutai.

Manyčiau, to daugiau nei pakanka atsisveikinti su Valstybinės augalininkystės tarnybos vadovu ir darbiečių deleguotas žemės ūkio ministras atsakingai ėmėsi spręsti šį klausimą.

Visgi, norom nenorom kyla klausimas, kodėl čia K.Starkevičius taip mušasi į krūtinę už atleistąjį minėtosios tarnybos vadovą. Pasirodo, esama svarių asmeninių-partinių nuoskaudų. Ogi iš pareigų nušalintas gerb. Evaldas Zigmas Čijauskas – nūnai didžiai gerbiamo, lyg Pilypo iš kanapių į didžiosios politikos areną iššokusio, konservatorių deleguoto europarlamentaro Gabrieliaus Landsbergio uošvis. Kas ten ką kalbėjo apie savų protegavimą?

Kitas atvejis, be galo įskaudinęs eksministrą – UAB „Vilniaus žirgynas“ direktoriaus Edgaro Jenino atleidimas. Aišku, labai patogu savo klaidas viešojoje erdvėje pridengti darbietės viceministrės Živilės Pinskuvienės „moteriškais kaprizais“ ar „kėslais“, tačiau ir šiuo atveju gerb. K.Starkevičiui turėjo būti prieinama LR ŽŪM Vidaus audito departamento pažyma dėl atlikto patikrinimo minėtame žirgyne ir čia rastus nusižengimus.

O pažymoje nurodyta, kad vadovaujantis 2014 m. vasario 3 d. žemės ūkio ministro pavedimu Vidaus audito departamentas atliko UAB „Lietuvos žirgynas“ finansinės veiklos auditą. Štai keletas klausimų keliančių faktų.

2003 m. UAB „Lietuvos žirgynas“ pirko gardų nuomos paslaugas iš A.Kondrotavičiaus. Sutartyje nurodyta, kad už suteiktas paslaugas žirgynas už kiekvieną kalendorinį mėnesį ūkininkui turi sumokėti 2800 Lt (Beje, 2012 m. pabaigoje sudarytoje paslaugų pirkimo sutartyje įkainis dvigubai mažesnis – 1400 Lt už vieną mėnesį). Peržiūrėjus teiktų paslaugų sąskaitas-faktūras, rasta grubių neatitikimų, kai vieno mėnesio nuomos paslaugos kaina šoktelėjo net kelis kartus, kad ir iki – 8400 Lt!

Be to, toje pačioje paslaugų pirkimo sutartyje nustatyta, kad sutartis galioja iki 2013 m. ganiavos pabaigos. Tačiau pagal pateiktas sąskaitas-faktūras A.Kondrotavičiui buvo vykdomi mokėjimai ir gruodžio mėnesį. Sutartyje nenumatytas nei įsipareigojamų prižiūrėti arklių kiekis, nei numatytas apmokėjimas už arklių priežiūros paslaugas žiemos periodu.

UAB „Lietuvos žirgynas“ vadovybė leido sau „improvizuoti“ ir nuomos bei atlygintinų paslaugų įkainiais. Nors bendrovės direktorius 2012 m. birželio 18 d. įsakymu patvirtino gardo nuomos ir arklio priežiūros įkainį klientams – 750 Lt už vieną mėnesį – audito metu nustatyta, kad bendrovės ir paslaugos gavėjų sudaromose Nuomos ir atlygintinų paslaugų sutartyse už gardo nuomą ir arklio priežiūrą nurodytos skirtingos mokėjimo sumos ir arklio šėrimo vienos dienos racione koncentruotųjų pašarų svoris.

Galbūt eksministrui tokie nusižengimai atrodo išties smulkūs ir neverti dėmesio, juk jo paties kadencija pažymėta kur kas spalvingesniais skandalais ir intrigomis.

O UAB „Lietuvos žirgynas“ darbuotojai gardo nuomos ir arklio priežiūros paslaugas apskritai pirko mažesne kaina, nei numatyta bendrovės direktoriaus įsakyme. Tiesą sakant, akivaizdu, kad bendrovė tiesiog neturėjo patvirtintos gardo nuomos ir arklio priežiūros paskaičiuoto įkainio metodikos.

Ir tai dar ne viskas. Manau, reikėtų išsamiau pasidomėti ir, tikiu, tai bus padaryta, kur ir už kiek po visų Lietuvos žirgynų priedanga iškeliauja veisliniai kumeliukai.

Galbūt eksministrui tokie nusižengimai atrodo išties smulkūs ir neverti dėmesio, juk jo paties kadencija pažymėta kur kas spalvingesniais skandalais ir intrigomis.

Kaip žinia, K.Starkevičius A.Kubiliaus Vyriausybėje žemės ūkio ministru buvo nuo 2008 iki 2012 m. Nuo 2008 m. jo komandos viceministru buvo konservatorių deleguotas Aušrys Macijauskas. 2011 m. pradėto ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad A.Macijauskas nurodė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo pareigas ėjusiam A.Bagotyriui laikinai įdarbinti konservatorių Vigimantą Kisielių Kauno VMVT, kad vėliau pastarasis būtų perkeltas į pareigas Nacionalinės žemės tarnybos padalinyje Kėdainiuose.

2013 m. liepos 18 d. Vilniaus miesto apylinkės teismas nustatė, kad A.Macijauskas, būdamas viceministru, ir Saulius Silickas, būdamas valstybės tarnautoju — Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos direktoriumi, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, siekdami turtinės ir kitokios asmeninės naudos, dėl ko buvo padaryta didelė žala valstybės interesams. A.Macijauską ir S.Silicką teismas pripažino kaltais ir paskyrė jiems 1 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmes, jų vykdymą atidedant.

Žemės ūkio ministras K.Starkevičius, net nesibaigus nei vidiniam, nei STT pradėtam ikiteisminiam tyrimui prieš viceministrą, pranešė, kad šio pavaldinio neatleis iš darbo. A.Macijauskas iš žemės ūkio viceministro pareigų atsistatydino esą dėl šeimyninių aplinkybių ir tapo tuomečio premjero A.Kubiliaus visuomeniniu patarėju.

2010 m. FNTT pradėjo vadinamosios mailiaus bylos tyrimą, kurioje fiktyvių įmonių įkūrę sukčiai kėsinosi apgaule pasisavinti 22,5 mln. litų Europos Sąjungos lėšų. K.Starkevičius tuomet byloje turėjo specialiojo liudytojo statusą. Paaiškėjo, kad, kilus skandalui dėl mailiaus bylos, Žemės ūkio ministerija per savaitę ir ne konkurso būdu su žiniasklaida sudarė sutarčių už maždaug 2 mln. litų.

Graudus tas K.Starkevičiaus kaltinimų kortų namelis, ypač – kai nupūstas neginčijamų faktų vėjo. Ką čia bepridėsi. Gal tik tai, kad darbiečių deleguotas prof. V.Jukna per savo dviejų metų kadenciją žemės ūkio ministro poste ištaisė daug ir gerb. eksministro „darbelių“. O naujajai ministrei Virginijai Baltraitienei linkiu nesustoti ir imtis atsakomybės, kad minėtųjų audito ataskaitų „kabliukai“ neliktų tik popieriuje, o pasiektų atitinkamas tarnybas išsamesniam tyrimui.

Vytautas Gapšys yra Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min