Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vytautas Gapšys: Pinigų pensijoms atsirastų, jei ant „Sodros“ nebūtų sukarti visi šunys

Šaltinis: 15min
0
A A

Vytautas Gapšys Politologų ir ekonomistų kritika, esą politikai nesugeba atskirti „Sodros“ ir valstybės biudžetų, ieškodami lėšų sumažintoms pensijoms grąžinti, yra nepagrįsta. Darbo partija jau ne kartą yra siūliusi palengvinti „Sodros“ biudžeto naštą, dalį jai priskirtų nebūdingų funkcijų perkeliant į valstybės biudžetą.

Šiuo metu ant „Sodros“ biudžeto yra „sukarti visi šunys“. Pavyzdžiui, užimtumo rėmimo politiką įgyvendinančioms institucijoms išlaikyti, tokioms kaip Darbo birža, kasmet yra skiriama virš 71 mln. Lt, dar 100 mln. Lt — užimtumo rėmimo priemonėms finansuoti.

Be to, ant „Sodros“ pečių yra užkrauta 454 mln. Lt pervedimų į kaupiamuosius pensijų fondus našta, nors tai tikrai nėra „Sodros“ funkcija. Bendrai sudėjus, iš „Sodros“ biudžeto galima būtų sutaupyti 625 mln. Lt kasmet. Šių pinigų tikrai užtektų sumažintoms pensijoms gražinti – pirminiam etapui tam reikia apie 440 mln. Lt, iš jų šiemet reikia tik 88 mln. Lt.

Tinkamai ir logiškai sutvarkius valstybės finansų sistemą bei palikus „Sodrai“ tik jai būdingas funkcijas, šiandien nesvarstytumėm banalių klausimų — dėl ko pinigai, surinkti iš alkoholio akcizo, turi būti skirti pensijų grąžinimui, t.y. „Sodros“ funkcijai finansuoti.

Kodėl tada visi „protingi“ ekonomistai tylėjo, kad pensijoms skirti pinigai yra naudojami kitoms sritims, kurios turėtų būti finansuojamos iš valstybės biudžeto?

Suprantu, kad dėl tam tikrų finansinių rodiklių visada buvo patogu išlaidas perkelti į „Sodrą“, tačiau kodėl tada visi „protingi“ ekonomistai tylėjo, kad pensijoms skirti pinigai yra naudojami kitoms sritims, kurios turėtų būti finansuojamos iš valstybės biudžeto?

Darbo partija jau buvo ėmusis iniciatyvos, kad „Sodra“, atlikdama jai nebūdingą funkciją, rinkdama pinigus už privalomąjį sveikatos draudimą, kurie vėliau buvo perduodami Sveikatos apsaugos ministerijai, gautų už tai atlygį – 13 mln. Lt. 2014 metų valstybės biudžete tam pagaliau numatytos lėšos, nors iki šiol „Sodra“ šią ne savo funkciją atlikdavo už dyką.

„Sodros“ biudžetas turi būti skirtas pensijoms, ligos ir motinystės pašalpoms, nedarbo socialiniam ir nelaimingų atsitikimų darbe draudimui mokėti, todėl visos kitos išlaidos yra perteklinės ir turi būti perkeltos į valstybės biudžetą.

Valstybės biudžetas turi geresnes galimybes skolintis ir yra dinamiškesnis pajamų ir išlaidų prasme. Maža to, toks perskirstymas leistų pagaliau atgaivinti diskusijas dėl „Sodros“ įmokos dydžio ir darbo apmokestinimo sumažinimo. Darbo partija apie tai kalbėjo ne kartą, ir jeigu šios išlaidos jau būtų perskirstytos, šiandien nebūtume priversti karštligiškai diskutuoti, ar alkoholio akcizas turi būti skirtas pensijoms kompensuoti.

Vytautas Gapšys yra Seimo darbo partijos frakcijos seniūnas

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min