Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vytautas Kernagis. Ar turime planą, kaip saugosime Tautos identitetą, jei ateis diena X?

„Rusija sunaikino 40 Ukrainos muziejų ir 1,5 mln. eksponatų“, – sako Vakarų ir Rytų meno muziejaus Odesoje vadovas Ihoris Poronykas. Jų tiesiog nebeliko. Ten esantys muziejininkai kankinami ir niekinami, kad išduotų slėptuves, o okupantai galėtų trinti ukrainiečių identitetą išrinkdami plytą po plytos iš jų atminties.
Vytautas Kernagis
Vytautas Kernagis / Asmeninio archyvo nuotr.

Ar matydami Ukrainos košmarą, mes patys esame pasiruošę dieną X apsaugoti ne tik savo meno ar literatūros, bet ir pačios Tautos bei identiteto šaknis esančias didžiosiose bibliotekose, muziejuose ar valstybiniuose archyvuose?

Praėjusią savaitę susitikau su Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generaliniu direktoriumi dr. Arūnu Gelūnu, kuris iškėlė klausimą dėl mūsų šalies institucijų parengtumo galimo karo atveju, kad be galo svarbios Lietuvos identiteto vertybės – muziejų eksponatai, bibliotekos bei archyvai būtų saugūs kariniame kontekste.

Problema, kurią kelia muziejų, bibliotekų ar archyvų vadovai yra ta, kad jie neturi aiškaus plano bei strategijos šiuo klausimu.

Nors plano dalis apimantis vertybių paruošimą transportavimui yra parengta, tačiau kaip ir kur vežti, kam perduoti, kur saugoti – šio plano dalies nėra.

O tai, matyt, svarbioji plano dalis, tiesa?

Ir čia pavienių iniciatyvų nepakaks, nes kalbame apie didžiulius kiekius, apie ypatingas saugojimo sąlygas bei transportavimo būdus.

Mano nuomone, šiuo metu, yra itin svarbu atlikti namų darbus ir rengtis galimoms grėsmėms.

Gretos Skaraitienės / BNS nuotr./Prakartėlių paroda Bažnytinio paveldo muziejuje
Gretos Skaraitienės / BNS nuotr./Prakartėlių paroda Bažnytinio paveldo muziejuje

Vienas iš siūlymų yra turėti tarpvalstybinius susitarimus su kitomis Europos valstybėmis, o gal net ir su Jungtinėmis Amerikos valstijomis, kurios esant reikalui priglaustų visą mūsų kultūros ir istorijos turtą.

Galima jau dabar numatyti saugojimo vietas ar sandėlius.

Turėti atsakingus žmones, žinoti kokiu transportu tai bus gabenama.

Muziejai, archyvai, bibliotekos, turi būti pasirengusios paruošti savo archyvus transportavimui per trumpiausią įmanomą laiką, nes skirtingai nei prieš 80 metų, rytų kaimynas mums atneš ne naują savo ideologiją, o skerdynes ir visišką mūsų sunaikinimą.

Ką mes darysime tada, tai nebebus dėl ko daryti?

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sugriauta Odesos katedra
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sugriauta Odesos katedra

Reaguodamas į šią situaciją Lietuvoje kartu su Kultūros komiteto nariais gegužės 8 dieną rengsime diskusiją su atsakingomis institucijomis bei kultūros, karybos, užsienio ryšių, logistikos ekspertais su kuriais ieškosime visų galimų geriausių sprendimų, kad atėjus dienai X mūsų meno ir istorinės vertybės būtų apsaugotos kaip įmanoma geriau.

Manau, kad dabar, dar turėdami laiko privalome ruoštis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius