Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 gegužės 2d. 18:50

Vytautas Landsbergis: Atmintis iš tikrųjų

Vytautas Landsbergis Artėja istoriškai svarbi Abiejų Tautų Respublikos konstitucijos diena. 1791 m. gegužės trečiąją ATR seimas priėmė „Valdžios įstatymą“ – dvilypės valstybės sąrangą ir principus, – o spalio 20-ąją užbaigė konstitucinę statybą Abiejų Tautų Įžadu arba tarpusavio įsipareigojimu. Taip gimė pirmoji konstitucija Europoje ir antroji pasaulyje – po užjūrio Jungtinių Valstijų.

Kaimynystėje, vienoje iš Abiejų Tautų, gerbiama ir minima tik „Valdžios įstatymo“ diena, ligi šiol interpretuojama bei žymima tenykštėje istoriografijoje kaip Lenkijos gegužės 3-ios konstitucija. Toks nežymiai uzurpuojąs pokrypis, aišku, neįpareigoja Abiejų tautų; mes pagrįstai matome ir prisimename aktų visumą (dar yra papildomų aktų) kaip Abiejų Tautų konstituciją.

Jos data dvilypė: kada konstitucinis vyksmas (virsmas) buvo pradėtas ir kada užbaigtas. Gegužės trečioji – spalio dvidešimtoji, taip mes minime. Esame ūkininkų tauta, vertiname pabaigtą darbą ir mūsų protėvių, Didžiosios Kunigaikštystės aukštuomenės įnašą.

Deja, dėl minėtosios istoriografinės uzurpacijos kažkodėl vis dar būnam sutrikę ir kažko varžomės. Laikas subręsti ir be išlygų valstybiškai minėti garbingas datas. Spalio 20 surenkim, pavyzdžiui, bendrą iškilmingą minėjimą Varšuvoje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min