Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 25d. 19:07

Vytautas Landsbergis: Gatvių pavadinimų bylos

Prof. Vytautas Landsbergis Turime Vilniaus apygardos administracinio teismo š.m. lapkričio 19 d. sprendimą dėl vienos gatvės vardo naikinimo, ir tai nėra eilinis mažareikšmis dalykas.

Nauja bevardė gatvė, miesto Tarybos sprendimu, nuo 2018 m. buvo pavadinta tragiškai žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kačynskio (Kaczynskio) vardu, o dabar jo neteko. Ar jau rytoj kuris nors kūju ginkluotas veikėjas daužys lentelę su jo nekenčiamu vardu – pamatysime. Naujos elgesio tradicijos yra mūsų kultūros ir papročių raiška. Administracijai nutarus to nuėmimo imtis, netruks atsirasti ir televizija.

Skundėjai bei reikalautojai, kad L Kačynskio vardas būtų pašalintas, remiasi dviem puokštėm argumentų.

1. Miesto Tarybos sprendimo ydingumas procedūros požiūriu. Tai bendri reikalavimai, kurių nesilaikyta skelbiant ir balsuojant, tad jie faktiškai buvo pažeisti. Teismas patvirtino šį požiūrį: sprendimas neteisėtas ir stabdomas.

2. Paties a.a. L.Kačynskio blogumas ir stoka nuopelnų Lietuvai. Garbė Vilniaus apygardos teismui, nesiėmusiam svarstyti žuvusiojo gerumo ar blogumo. Dar to betrūktų praskaidrėjusiems mūsų šalių santykiams, dėl kurių ekspremjeras S. Skvernelis net suspėjo avansu paskelbti, kad jie vėl blogės. Lyg būtų žinojęs apie artėjantį L.Kačynskio prezidentystės vertinimą valstietiškosios Lietuvos teisme.

Byla, regis, dar nebaigta, nors apie ją, suprantama, jau rašo lenkų spauda ( "Gazeta Polska", 2020-11-23). Žinome, kas trečiasis norėtų dvišalių santykių pablogėjimo. Tačiau įdomu šia proga bus prisiminti, kad L.Kačynskio gatvės Vilniuje byla kur kas senesnė. Po Lenkijos prezidento, puoselėjusio asmeninę draugystę su Lietuvos prezidentais V. Adamkum ir D. Grybauskaite, žūties prieš 10 metų (daugelis Lenkijoje ligi šiol tebelaiko tai teroristiniu nužudymu) Vilniaus miesto Taryba tada iškart priėmė sprendimą dėl jo vardo gatvės. Kodėl tai nebuvo realizuota – vienas istorijos detektyvų arba tema drąsiems žurnalistams. Kas nors turėjo įtakingai pasipriešinti pačioje Vilniaus taryboje. Dabar teisingas žingsnis žengtas antruoju ėjimu ir, deja, nemokšiškai, duodant pretekstą skundui.

Nesinorėtų manyti, kad suklysta tyčia. Bet ir šio Tarybos sprendimo procedūra, regis, tikrai formaliai ydinga, yra verta patikrinimo ir atsakymų. Ieškok moters, pataria prancūzai.

Juolab, kad prancūzai stebėtųsi Vilniuje esančia Zebedeno gatve. Tai 11 a. pradžios politikas, kirvio smūgiu į galvą nužudęs misionierių, pirmąjį Lietuvos krikštytoją Bonifacijų – šv.Brunoną. Tiek nuopelnų.

Zebedenas kažkam atrodo vertesnis pagarbos už L. Kačynskį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min