Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 17, 09:41

Vytautas Landsbergis: Sausio 13-osios aidai

1991-ieji. Nugriaudėjo baisioji Sausio 13-osios naktis. Jau kitą dieną, sausio keturioliktąją, „Demrosijos“ koordinacinis komitetas Maskvoje siūlo sušaukti nedelsiamą Rusijos Aukščiausiosios Tarybos posėdį Lietuvos klausimu.
Vytautas Landsbergis
Vytautas Landsbergis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Darbotvarkėje:

Arba M.Gorbačiovas atšaukia kariuomenę iš Lietuvos, arba Rusija atšaukia sutartį su SSRS ir atsiima lėšas SSRS kariuomenei išlaikyti; priedo atšaukia iš jos karius, mobilizuotus Rusijos Federacijos teritorijoje.

B.Jelcinas jau turėjo išsikovojęs Rusijai teisę spręsti dėl SSRS biudžeto.

Tai bent būtų buvę!

Bičiuliai pakilo ir kitur. Čekoslovakų parlamentarai pareikalavo tuoj pat išstoti iš „Varšuvos sutarties“ pakto. Lenkijoje įsteigtas, berods Lomžoje, Pagalbos Lietuvai fondas, kuris nedelsė nė akimirkos. Jau sausio 13-osios vakare, 22 val., sunkvežimiai su humanitarine pagalba pajudėjo į Lietuvą ir sausio 14 d. kirto sieną Lazdijuose.

Maskvoje telkėsi milžiniškas mitingas, keliašimtatūkstantinis, neregėtas nei ligi tol, nei po to. Šūkiai: „Šalin rankas nuo Lietuvos!“ „Šiandien – Lietuva, rytoj Rusija!“

Galina Starovoitova pareiškė kolegoms demokratams: „jei vyrai būgštauja, tai boba vadovaus!“ baba poviediot!

Po septynerių metų politinės veiklos ją nušovė.

Akademikas Andrejus Sacharovas, galimas kandidatas į prezidentus – konkurentas M.Gorbačiovui, nesirgęs staiga mirė prieš pat mūsų Sausį. Vykau į jo laidotuves.

Bet nepamirškim ir šviesaus mokslininko, aktyvaus demokrato Jurijaus Afanasjevo. Dalyvaudavo mūsų laisvės mitinguose, grūmėsi Liaudies deputatų suvažiavime dėl Hitlerio-Stalino pakto pasmerkimo.

Tegul ir jam atsiranda Vilniuje atminimo ženklas. Taip kaip A.Sacharovui, Dž.Dudajevui, B.Nemcovui.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min