Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 5d. 19:21

12-metės žūtis Vilniuje preliminariai išaiškinta: byla nepaliko abejingų net visko mačiusių tyrėjų

Asociatyvi iliustracija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Asociatyvi iliustracija: į bylas su nukentėjusiais ar juolab žuvusiais vaikais teisėsauga stengiasi žiūrėti itin rimtai.

Sostinėje, viešoje vietoje, buvo rasta negyva mergaitė. Net nereikėjo laukti ekspertų išvadų – daugybiniai fiziniai vaiko sužalojimai sukrėtė ir visko mačiusius specialiųjų tarnybų darbuotojus. 12-metės žūtis netapo vien nauju įrašu šiurpiosios statistikos metraštyje: patyrę sostinės teisėsaugininkai ėmėsi gilintis į tai, kas atsitiko. Įvykio įkarštyje atverstas mergaitės dienoraštis: beveik viskas tapo aišku.

Dvylikametės vilnietės mirtimi iškart susidomėjo prokuratūra. „Iškart po tokio įvykio rimtai žiūrima į versiją dėl galimo privedimo prie savižudybės“, – sakė Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Julius Rėksnys.

Suprasti akimirksniu

  • Policijos departamentas informavo, kad spalio 1-osios ankstų rytą, 6.52 val., sostinės Ateities gatvėje buvo rastas 2008-aisiais gimusios nepilnametės kūnas su daugybiniais sužalojimais.
  • Iš lakoniško įrašo suvestinėje galima buvo suprasti, kad įvykio aplinkybės buvo nežinomos arba nutylimos. Pranešta tik tiek, kad prie daugiabučio radus negyvą mergaitę, kuri pagal teisinį reglamentavimą dar yra laikoma mažamete, pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

Bylą kuruojančio prokuratūros skyriaus vadovas suskubo patikslinti: ne, jokių konkrečių duomenų apie tai, kad su vaiku galėjo būti elgiamasi nusikalstamai, kad mergaitė galėjo būti tiesiogiai ar netiesiogiai pastūmėta mirties link – nebuvo nuo pat pradžių. Tačiau iš bendro rūpestingumo, tokių situacijų jautrumo ir sudėtingumo patyrę teisėsaugininkai žino: būtina įvykdyti savo pareigą kruopščiai ir atsakingai, jei yra reikšmingų faktų, aplinkybių, įkalčių – juos reikia surasti, ištirti ir įvertinti.

„Tyrimai, susiję su vaikais, įtraukti į mūsų strateginį planą ir visuomet laikomi prioritetiniais“, – užtikrino 15min pašnekovas J.Rėksnys.

Tad šiuo atveju atlikti esminį darbą byloje prokuratūra patikėjo policijai.

Šiuo metu tyrimą dėl 12-metės žūties sostinėje pagal vadinamąjį penkiukų (555) kodą atlieka Vilniaus apskrities kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdyba.

Tyrimui artimas šaltinis 15min atskleidė: beveik nėra abejonių, kad mergaitė nusižudė.

Dėl tokio siužeto ką nors įtarti, kaltinti ar smerkti nėra nei pagrindo, nei prasmės.

Nepilnametės ranka rašyti dienoraščio puslapiai buvo itin iškalbingi ir nepaliko beveik jokių abejonių.

Bylos detektyvai ne iš smalsumo, o iš profesinio būtinumo nepraleido progos pasklaidyti aukos dienoraščio. Keli nepilnametės ranka rašyti puslapiai buvo itin iškalbingi ir nepaliko beveik jokių abejonių: vaiko emocinė būsena buvo sudėtinga.

Tiksli šio vaiko savižudybės vieta ir būdas 15min yra žinoma, tačiau nei įvykio aplinkos nuotraukos, nei detalesnė informacija neskelbtina, nes tai žiniasklaidai draudžia įstatymai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Greitosios pagalbos automobilis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Greitosios pagalbos automobilis

Vienas svarbiausių motyvų – prevencija, siekis nekurstyti, „nemokyti“ kitų žmonių kartoti to paties, užplūdus suicidinėms mintims. Socialiai atsakinga žiniasklaida deda pastangas veikti priešinga kryptimi: tokių įvykių kontekste sistemingai publikuojama speciali lentelė su padėti kritiniais atvejais pasirengusių tarnybų kontaktais.

Kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Jei reikia skubios pagalbos
Skambinkite pagalbos telefonu 112
Jei esate savižudybės krizėje, arba ieškote pagalbos kitam
Jei patyrėte smurtą
Jei reikalinga emocinė (psichologinė) pagalba telefonu, arba internetu
Jei esi vaikas ir tau reikalinga pagalba

Įvykio tyrėjai turi bazinę informaciją ir apie mergaitės šeimą, aplinką, kurioje vaikas augo ir nusižudė.

Nuo 2020-ųjų pradžios Lietuvoje per 6 mėnesius buvo nusižudę 6 nepilnamečiai (jauniausiam paaugliui buvo trylika metų).

Smulkesnis tokių detalių aptarimas, narpliojimas, manoma, būtų tiesiog spekuliavimas jautriame kontekste. Kritiškas požiūris ar pamąstymai pagal principą „kas būtų, jeigu būtų...“ mergaitės gyvybės nesugrąžins ir kitas gyvybes vargu ar padėtų išsaugoti. Juolab, anot specialistų, niekada nėra tik vienos priežasties, dėl kurios asmuo nusižudo – kaskart į krūvą turi sukristi bent keli išbalansuojantys faktoriai.

15min primena, per visus 2019-uosius metus Lietuvoje nusižudė 9 vaikai. Pastaruoju metu Lietuva įvardijama kaip „pirmaujanti“ pasaulyje valstybė pagal nepilnamečių savižudybių skaičių. Išankstiniais Higienos instituto duomenimis, per 2020-ųjų pirmąjį pusmetį (sausio–liepos mėnesiais) šalyje nusižudė 6 nepilnamečiai (0-17 m.)

Pagal Sveikatos informacijos centro Mirties atvejų ir jų priežasčių stebėsenos skyriaus turimą statistika, tai buvo 4 berniukai ir 2 mergaitės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

00:31
03:10
01:04

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min