Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 1d. 08:39 , atnaujinta: 2012 kovo 1d. 11:43

12 metų nelaisvės Vilniaus teismo nuteistas airis Michaelas Campbellas kaltina britus provokacija ir prašo išteisinimo, o prokuroras siūlo pridėti dar 4 metus

Michaelas Campbellas
„Scanpix“ nuotr. / Michaelas Campbellas su antrąja gynėja

Dėl rengimosi iš Lietuvos tiekti ginklus sukarintai grupuotei „Tikroji Airijos respublikonų armija“ nuteistas Airijos pilietis Michaelas Campbellas teigia, kad nusikaltimus „sukūrė“ britų saugumo tarnyba MI-5, ir prašo Apeliacinio teismo jį išteisinti. Prokuratūra savo ruožtu reikalauja griežtinti bausmę iki 16 metų nelaisvės. Gynyba užvertė teismą prašymais. Teisėjų kolegija paskelbė byloje 2 savaičių pertrauką, kad apsispręstų dėl jų pagrįstumo.

12 metų laisvės atėmimo bausme nuteisto Michaelo Campbello bylą Lietuvos apeliacinis teismas turėtų pradėti nagrinėti ketvirtadienį.

Nuosprendį apskundė ne tik airis, bet ir prokuroras, kuris už paramą teroristinei grupei, ginklų laikymą ir rengimąsi vykdyti ginklų kontrabandą prašo griežtesnės bausmės.

Apeliaciniame skunde airis teigia, kad Vilniaus apygardos teismas tinkamai neįvertino, jog jis buvęs išprovokuotas, be to, nekritiškai vertino slaptųjų tarnybų pareigūnų liudijimus.

„Nusikaltimai, dėl kurių Vilniaus apygardos teismas pripažino mane kaltu ir nuteisė, yra pačios JK Saugumo tarnybos Mi5 „sukurti“ ir šios tarnybos kartu su LR VSD realizuoti“, – rašoma apeliaciniame skunde.

M.Campbellas Vilniuje suimtas 2008 metų sausį, kai įsigijo ginkluotę iš ginklų prekeiviu apsimetusio slaptojo agento.

Prokuroras M.Campbellą prašė įkalinti 16 metų. Tačiau teismas bausmę sušvelnino, motyvuodamas tuo, kad airio veiksmai buvo kontroliuojami saugumo pareigūnų, reali žala nepadaryta.

Rugpjūčio mėnesio teismo posėdyje prokuroras citavo įslaptintus liudytojus, kurie sakė, kad M.Campbellas domėjosi, kiek reikėtų sprogmenų susprogdinti vyriausybinį automobilį, ir aiškino, kad ginklus ketina panaudoti prieš žmones.

„Tikroji Airijos respublikonų armija“ priešinasi britų valdymui Šiaurės Airijoje ir nepritaria pasiektiems taikos susitarimams. Europos Taryba šią grupuotę laiko teroristine organizacija.

Papildyta 10.23 val. Ketvirtadienio rytą pradėti nagrinėti nuteistojo ir prokuroro skundų teisme nekilo jokių kliūčių. Proceso pradžia sukėlė nemažą žiniasklaidos susidomėjimą. Tiesa, ažiotažas nė iš tolo neprilygo tai žurnalistų apgulčiai, kuri buvo pernai skelbiant M.Campbellui nuosprendį.

Prokuroras paskelbė, kad reikalauja nuteistąjį laikyti nelaisvėje ne 12, o net 16 metų.

M.Campbellas ir jo gynėjos savo ruožtu kartojo, kad airis tapo provokacijos auka ir turėtų būti išteisintas.

Papildyta 11.40 val. „Nuteistasis nurodo, kad jam inkriminuotas veikas jis padarė ne savo noru, o išprovokuotas Jungtinės Karalystės saugumo tarnybos agentų“, – pristatydamas apeliacinį skundą sakė teisėjų kolegijos pirmininkas.

Bylos nagrinėjimo metu pirmojoje instancijoje 12 metų laisvės atėmimo M.Campbellas teigė, kad jį užsiimti ginklų kontrabanda įkalbėjo britų saugumo agentu Robertu Jardine teisme įvardytas liudytojas.

Apeliacinis teismas ketvirtadienį teiravosi nuteistojo apie jų ryšius, o šis tvirtino, kad susipažino per cigarečių kontrabandą.

„Mes susipažinome per cigarečių verslą“, – sakė M.Campbellas.

Teisėjui perklausus, ar tas verslas buvo teisėtas, airis atsakė: „Kontrabanda“.

M.Campbello advokatė Ingrida Botyrienė savo ruožtu teismo paprašė iš Jungtinės Karalystės išsireikalauti papildomų duomenų apie R.Jardine veiklą.

„Bylos medžiagoje nėra jokio šio asmens įgaliojimų ribas nusakančio dokumento“, – sakė ji.

Prokuroras Gedgaudas Norkūnas teigė, kad pakanka byloje esančio Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos patvirtinimo, jog R.Jardine veikla buvo teisėta. Sprendimą dėl gynybos prašymų apeliacinis teismas paskelbs po dviejų savaičių.

Prokuroras už paramą teroristinei grupei, ginklų laikymą ir rengimąsi vykdyti ginklų kontrabandą prašo griežtesnės bausmės.

„Prokuroro nuomone, M.Campbell yra paskirtos per švelnios bausmės“, – pristatydamas kaltinamojo argumentus sakė teisėjas. Prokuroras prašo nuteistajam skirti 16 metų laisvės atėmimo bausmą, ją atliekant pataisos namuose.

Apeliaciniame skunde M.Campbellas teigia, kad Vilniaus apygardos teismas tinkamai neįvertino, jog jis buvęs išprovokuotas, be to, nekritiškai vertino slaptųjų tarnybų pareigūnų liudijimus.

„Nusikaltimai, dėl kurių Vilniaus apygardos teismas pripažino mane kaltu ir nuteisė, yra pačios JK Saugumo tarnybos Mi5 “sukurti„ ir šios tarnybos kartu su LR VSD realizuoti“, – rašoma apeliaciniame skunde.

Gynyba užvertė teismą prašymais. Teisėjų kolegija paskelbė byloje 2 savaičių pertrauką, kad apsispręstų, ar jie pagrįsti ir ar verta šioje byloje atlikti įrodymų tyrimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mados infekcija

Eurovizija 2018

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min