Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

33 kaltinamieji mielai lanko posėdžius, tačiau niekuo gyvu nenorėjo pradėti „Lapinų“ bylos proceso

Lapino gaujos byla
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / „Lapinų“ gaujos byloje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vilniaus apygardos teismui vis iškildavo kliūčių pradėti iš esmės nagrinėti garsiojo „Lapinų“ nusikalstamo susivienijimo baudžiamąją bylą. Tačiau trečiadienį pagaliau pagarsintas kaltinamasis aktas, viešai įvardinti didžiosios gaujos vadovai.

Trečiadienio rytą daugelis nustebo, kai paaiškėjo, jog į Vilniaus miesto apylinkės teismų rūmų (prie „Senukų“) didžiąją renginių salę, kur Vilniaus apygardos teismo kolegija išvažiuojamuosiuose posėdžiuose bando nagrinėti 33 asmenų baudžiamąją bylą, susirinko visi proceso dalyviai.

„Visi kaltinamieji. Ir visi kaltinamieji turi gynėjus“, – su gaida balse, lyg pati sunkiai tuo tikėtų, pranešė kolegijos vadovė Daiva Kazlauskienė.

Kaip skelbta anksčiau, prieš teismą stojo vadinamasis „Lapinų“ nusikalstamas susivienijimas, kurio nariai įtariami dėl šaunamaisiais ginklais ginkluoto nusikalstamo susivienijimo organizavimo, disponavimo labai dideliu kiekiu narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei kitų nusikalstamų veikų.

Tačiau šį trečiadienį puikus posėdžio lankomumas nesudarė sąlygų sklandžiai pradėti proceso. Nors klausimai dėl teisėjų ir prokurorų nušalinimo jau buvo sprendžiami praėjusiame posėdyje, šįryt iš savo vietų pašoko iškart du kaltinamieji, norėję nušalinti vieną iš trijų teisėjų bei vieną iš dviejų prokurorų.

Teisėja ir prokuroras atsilaikė

Kaltinamasis Ruslanas Volkovas pareiškė norintis nušalinti teisėją D.Kazlauskienę, nes praėjusiame posėdyje buvo klaidingai paskelbta, jog jis yra teistas net 4 kartus, nors iš tiesų tik vieną. Be to, tai buvo dar 2001 metais, todėl formaliai teistumas yra išnykęs.

Be to, suimtas laikomas R.Volkovas priekaištavo kolegijos pirmininkei, kad neleido jam susitikti su tėvais.

Klausimą dėl D.Kazlauskienei pareikšto nušalinimo sprendė kitos dvi kolegijos teisėjos (Daiva Pranytė-Zalieckienė ir Virginija Pakalnytė-Tamošiūnaitė).

Prašymas atmestas. Nutartyje nurodoma, kad bylos medžiagoje įsivėlęs netikslumas apie R.Volkovo teistumus nesudaro pagrindo nušalinti teisėjos. O kalbant apie pasimatymą su tėvais – įstatymuose nustatyta teisėjo teisė, bet ne pareiga leisti suimtiems kaltinamiesiems susitikti su artimaisiais.

Karolis Lenkovskis siekė nušalinti prokurorą Giedrių Tarasevičių, nes jis dalyvavo kituose šio kaltinamojo teismo procesuose. Šį prašymą sprendė visos trys kolegijos teisėjos, jis taip pat atmestas kaip nepagrįstas.

Įspėjo, kad gali išvyti iš salės

Posėdžio atmosfera gana santūri, tačiau retsykiais įsiplieskia emocijos.

„Kodėl jūs klastojate dokumentus?  Iš kur jūs traukiate tuos duomenis?“ – netikėtai iš savo vietos stryktelėjo ir prokurorą užsipuolė vienas kaltinamųjų.

„Blaževič, esate įspėtas. Būsite išvestas ir nagrinėjimas bus tęsiamas be jūsų, jei nežinote, kaip elgtis“, – padėtį bandė kontroliuoti teisėja D.Kazlauskienė.

Kolegijos vadovė dar pridūrė, kad „datų ar kitas apsirašymo klaidas prokuroras turi teisę ir netgi pareigą ištaisyti.“

Praėjusiame teismo posėdyje kaltinamieji taip pat buvo užvertę teismą prašymais. Prokuratūros atstovai buvo paprašę skirti jiems laiko, kad galėtų motyvuotai atsakyti į visas pastabas.

Šiame posėdyje du bylą kuruojantys prokurorai tai ir padarė. Teisėjos pripažino, kad argumentų pakanka, ir visus prašymus, susijusius su vaizdo įrašų, dokumentų išreikalavimu, liudytojų apklausomis ir t. t., atmetė.

Konstatavusi, kad prašymų stadija baigta, teisėja D.Kazlauskienė leido prokurorams pagarsinti kaltinamąjį aktą. Nors tarp kaltinamųjų atsirado tokių, kurie pareiškė turintys ir daugiau prašymų, jiems buvo paaiškinta, kad jau pavėlavo.

Įvardijo organizatorius ir vadovus

Bylą teismui praėjusią vasarą perdavę prokurorai išskaidė, kaip manoma, vieną didžiausių Vilniaus mieste ir apskrityje veikusių nusikalstamų susivienijimų, kriminaliniame pasaulyje žinomą kaip „Lapinų“ grupuotę. Jos lyderiu laikomas Justas Belousovas, Lapinu pramintas dėl sugebėjimo niekada neįkliūti, vis dar sėkmingai slapstosi.

Remiantis Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo padalinių atlikto ilgalaikio operatyvinio ir ikiteisminio tyrimų metu surinktais duomenimis, 2002 metų pabaigoje – 2003 m. pradžioje Lietuvos Respublikoje Lapinas bei Genrikas Šafranovičius organizavo ir vadovavo nusikalstamam susivienijimui.

Trečiadienį teisme prokuroras G.Tarasevičius pagaliau paskelbė anksčiau neviešintą informaciją, kurie dar trys asmenys taip pat laikomi „Lapinų“ gaujos vadovais: tai Tomas Čaikauskas, Karolis Lenkovskis ir Stanislavas Romeiko.

Surinkti duomenys prokurorams leidžia manyti, kad šio susivienijimo nariai ypatingai maskavo nusikalstamų veikų vykdymą, siekdami išvengti sekimo rinko galimų policijos automobilių valstybinius numerius (naudojo pokalbių klausymo ir sekimo technines priemones), įvairiose Lietuvos vietovėse išplatino labai didelį narkotinių bei psichotropinių medžiagų – heroino, amfetamino, metamfetamino ir kt. – kiekį.

Siekė plėsti įtakos zonas

Pagal kaltinamąjį aktą, J.Belousovas ir kiti „Lapinų“ susivienijimo vadovai kitais nusikalstamo susivienijimo nariais naudojo fizinę bei psichinę prievartą prieš asmenis, surastus narkotinėms bei psichotropinėms medžiagoms neteisėtai įsigyti, laikyti ir parduoti, bei už šias medžiagas laiku ar nevisiškai atsiskaičiusius ir kitus, nevykdžiusius nurodymų, asmenis.

Siekdami plėsti nusikalstamą veiklą ir įtakos zonas, konfliktų metu su kitomis nusikalstamomis grupuotėmis susivienijimo nariai padarė ir kitų nusikalstamų veikų – sunkų sveikatos sutrikdymą, turto prievartavimus, neteisėtus laisvės atėmimus.

Grupuotės nariams taip pat pareikšta kaltinimų, susijusių su neteisėtu banko kortelių naudojimu, svetimo turto niokojimu, smulkiais viešosios tvarkos pažeidimais.

Sutrumpintą kaltinamojo akto variantą prokurorai skaitė visą valandą ir vos spėjo iki pietų pertraukos. Kitas posėdis numatytas gruodžio 7 dieną. Procesas bus tęsiamas po Naujųjų, posėdžių datos yra suderintos iki pat birželio.

VIDEO: 15min.lt - Lapinų gaujos byloje išklausytas kaltinamasis aktas

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min