Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

​87 metų širvintiškis Juozas Brazauskas nuteistas už gyventojų trėmimą

Sibiras
B.Tilmantaitės nuotr. / Asociatyvinė iliustracija: Sibiras
Šaltinis: BNS
0
A A

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį kaltu dėl civilių gyventojų trėmimo pripažino 87 metų širvintiškį Juozą Brazauską.

Dvi šeimas okupacijos metais ištrėmusį širvintiškį Juozą Brazauską bausmė pasivijo po 63 metų.

Sergančiam ir savarankiškai judėti negalinčiam nuteistajam skirta galutinė subendrinta dvejų metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas nuo 23 val. iki 6 val. būti namuose, BNS pranešė teismo atstovė spaudai Vaida Kibirkštytė.

J.Brazauskas kaltu pripažintas dėl dviejų šeimų iš Lietuvos ištrėmimo 1951-1952 metais.

Bylos duomenimis, jis tuo metu dirbo MGB (Valstybės saugumo ministerijos) operatyviniu įgaliotiniu.

Bylos duomenimis, 1951 metais, būdamas sovietų okupacinės valdžios represinės struktūros pareigūnu, vykdė nutarimą „Dėl buožių ir jų šeimų iškeldinimo iš Lietuvos TSR teritorijos“ ir iš Vilniaus srities Smėlių rajone esančio Gursčių kaimo į sovietų sąjungos teritoriją, Tomsko sritį, ištrėmė K.V. šeimą.

Taip pat 1952 metais J.Brazauskas, vykdydamas tą patį nutarimą, iš Vilniaus srities Smėlių rajone esančio Gailiūnų kaimo prievarta išvarė iš namų N.A., B.A. ir tą pačią dieną pristatė jas į Lentvario geležinkelio stotį, iš kurios traukiniu moterys prievarta išvežtos į Krosnojarsko kraštą. Ingašsko srities Revučijos gyvenvietę. Čia priverstinai gyveno iki 1956 metų lapkričio.

Skirti J.Brazauskui realią laisvės atlikimo bausmę, teismo vertinimu, netikslinga.

Teismo nuosprendyje teigiama, kad širvintiškis kaltu prisipažino iš dalies. Nurodė, kad dirbo VSM Vilniaus srities Smėlių rajono skyriaus darbuotoju, tačiau nepamena, ar dalyvavo tremiant minėtas dvi šeimas.

„Byloje surinkti įrodymai – dokumentai, rašysenos specialisto tyrimo išvada – patvirtina, kad kaltinamasis J.Brazauskas pasirašė pažymą, raportą apie minėtų šeimų ištrėmimą“, – rašoma teismo pranešime. 

Nuosprendyje pabrėžiama, kad įgyvendinant teisingumo principą, siejamą ne tik asmens, kurio atžvilgiu priimamas nuosprendis nubaudimu, bet šio asmens padarytos veikos įvertinimu, pripažįstant ją nusikalstama ir tuo pačiu jos ir ją padariusio asmens pasmerkimu, todėl atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, skirti J.Brazauskui realią laisvės atlikimo bausmę netikslinga.

Nuosprendis nėra galutinis ir gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min