Dabar populiaru
Publikuota: 2021 vasario 23d. 16:42

A.Paleckio šnipinėjimo byloje baigta liudytojų apklausa, bus prašoma slaptos medžiagos iš VSD

Algirdo Paleckio teisme
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Algirdo Paleckio teisme

Antradienį Šiaulių apygardos teismas baudžiamojoje byloje, kurioje D.Bertauskas ir A.Paleckis yra kaltinami šnipinėjimu Rusijos žvalgybai, baigė liudytojų apklausą.

Parodymus teismui davė Sausio 13-osios byloje nuteistas buvęs sovietų karininkas Jurijus Melis ir šios bylos prokurorė Daiva Skorupskaitė-Lisauskienė. Byla buvo nagrinėjama nuotoliniu būdu naudojant vaizdo konferencijų programą zoom. Byloje paskelbta pertrauka.

Liudytojas J.Melis teismui pareiškė, jog nei A.Paleckio, nei D.Bertausko jis nepažįsta, apie šiuos asmenis skaitęs tik žiniasklaidoje. Liudytojas pridūrė, jog su A.Paleckiu niekada nėra susitikęs, su juo nebendravo ir nieko jo neprašė.

Pasak teisėsaugos, kaltinamieji siekė rasti, kas už kyšius galėtų pateikti melagingą informaciją apie J.Melio sveikatos būklę, kad jam skirtas suėmimas būtų pakeistas į švelnesnę kardomąją priemonę.

Pats J.Melis teisme sakė, kad nuo 2008 metų ir taip serga diabetu, turi kitų gretutinių ligų.

„Todėl neturėjau jokios dingsties prašyti, kad buvo falsifikuojami dokumentai. Dar kartą pakartosiu, piliečio Paleckio nepažįstu ir nieko jo nesu prašęs, – teismo posėdyje tvirtino J.Melis ir pridūrė. – Melagingi duomenys masinio informavimo priemonėse diskredituoja mano garbingą vardą.“

J.Melis atsakydamas į teismo proceso dalyvių klausimus patvirtino, jog Rusijos Federacijos ambasados Lietuvoje atstovai domisi jo padėtimi, jis su jais bendrauja.

Liudytoja D.Skorupskaitė-Lisauskienė teismui patvirtino, jog atliekant ikiteisminį tyrimą Sausio 13-osios įvykių byloje, su kaltinamaisiais D.Bertausku ir A.Paleckiu jai bendrauti netekę, asmeniškai jų nepažįstanti.

Teismui buvo pateikta teismo proceso dalyvių įvairių prašymų. Kaltinamojo A.Paleckio gynėjai prašė užklausti Valstybės saugumo departamentą (VSD), kad šis atsakytų, ar yra įsipareigojimų tarp VSD ir D.Bertausko, jei taip – kokie šie įsipareigojimai. Kaltinamojo gynėjai taip pat pageidavo žvalgybinės D.Bertausko apklausos garso įrašų.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikanti prokurorė Vilma Vidugirienė teismui sakė, kad jau tyrimo metu buvo prašyta šių duomenų iš VSD, tačiau tuomet juos atsisakyta pateikti.

„Buvo kreiptasi į VSD prašant pateikti šitą medžiagą ir VSD pateikė atsakymą, kad šita medžiaga išslaptinta nebus. Pakartotinai kreiptis dėl to paties nematau prasmės“, – sakė prokurorė.

Ji pridūrė, kad teismas negali VSD reikalauti išslaptinti medžiagą. Nepaisant to, teisėja įpareigojo prokurorę bent to paprašyti.

Bylos duomenimis, nusikalstama veika vyko nuo 2017 m. vasario iki 2018 m. spalio mėn. Kaltinamiesiems galėjo būti suformuotos užduotys rinkti informaciją apie Sausio 13-osios bylą tyrusius pareigūnus, teisėjus, taip pat informaciją apie kitas su Rusijos agresija prieš Lietuvą 1990–1991 metais susijusias bylas. A. Paleckis kaltę neigia, jis tvirtina atlikęs žurnalistinį tyrimą, D. Bertauskas kaltę pripažįsta. Abiem kaltinamiesiems yra taikoma kardomoji priemonė – intensyvi priežiūra.

Kitas teismo posėdis numatytas kovo 16 d. 9.15 val.

Byloje A.Paleckis su verslininku Deimantu Bertausku kaltinami šnipinėjimu kitos valstybės naudai, veikiant organizuotoje grupėje. Buvęs politikas kaltę neigia ir tvirtina atlikęs žurnalistinį tyrimą. D.Bertauskas kaltę pripažįsta.

Bylą nagrinėti Šiauliuose kovo pradžioje paskyrė Lietuvos apeliacinis teismas, kai nuo bylos nusišalino Vilniaus apygardos teismas.

Pasak Generalinės prokuratūros, nuo 2017 metų vasario iki 2018 metų spalio kaltinamieji, veikdami organizuotoje grupėje su ikiteisminio tyrimo metu nenustatytu Rusijos žvalgybos darbuotoju ir kitais Rusijos piliečiais, vienas iš kurių teismo pripažintas kaltu Sausio 13-osios byloje, Lietuvoje už piniginį bei kitokį atlygį galbūt rinko Rusijos žvalgybą dominančią informaciją.

Kaip kitoks atlygis nurodoma pagalba užmezgant kontaktus su Rusijos politinės partijos atstovais, siekiant vienos iš Lietuvos registruotų partijų finansavimo, taip pat – pagalba užmezgant verslo kontaktus.

Kaltinamiesiems, kaip teigia prokuratūra, buvo suformuotos užduotys rinkti informaciją apie Sausio 13-osios bylą tyrusius pareigūnus ir teisėjus, taip pat informaciją apie kitas su Rusijos agresija prieš Lietuvą 1990–1991 metais susijusias bylas.

Be kita ko, kaltinamieji turėjo rasti Lietuvos institucijose dirbančių asmenų, kurie už neteisėtą piniginį atlygį Lietuvos teisėsaugos institucijoms pateiktų tikrovės neatitinkančią informaciją apie Sausio 13-osios byloje nuteisto Jurijaus Melio sveikatos būklę – siekta, kad tai turėtų įtakos jam skirto suėmimo pakeitimui į švelnesnę kardomąją priemonę ar kitaip palengvinti J.Melio kalinimą.

Sausio pradžioje teismas pratęsė tiek A.Paleckiui, tiek D.Bertauskui taikomą kardomąją priemonę – intensyvią priežiūrą – dar trims mėnesiams.

Komentarai: 6

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min