Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Apeliacinis teismas: S.Gaidjurgis, V.Baltušis ir M.Marijošius kalės iki gyvos galvos

Sigitas Gaidjurgis
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr. / Sigitas Gaidjurgis
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė nuosprendį dėl praeityje gerai žinomo Sigito Gaidjurgio suburto nusikalstamo susivienijimo nusikaltimų – trys nuteistieji atliks laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes.

Griežčiausias laisvės atėmimo bausmes atliks S.Gaidjurgis (gim. 1958 m.), Virginijus Baltušis (gim. 1966 m.) ir Marius Marijošius (gim. 1971 m.).

Laisvės atėmimas iki gyvos galvos S.Gaidjurgiui ir M.Marijošiui buvo skirtas ir ankstesniu nuosprendžiu, o V.Baltušiui skirtą bausmę Lietuvos apeliacinis teismas sugriežtino – vietoj anksčiau skirtų 18 metų nelaisvės jam skirtas laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

Visi nuteistieji laisvės atėmimo bausmėmis iki gyvos galvos kalės kalėjime.

A.Graužinis (gim. 1960 m.), kuriam ankstesniu nuosprendžiu buvo skirta 8 metų laisvės atėmimo bausmė už nužudymo slėpimą, žmogaus sužalojimą, dviejų asmenų neteisėtą laisvės atėmimą sulaukė griežtesnio įvertinimo – jis kalės 9 metus.

Renatas Šadeikis (gim. 1970 m.) ir Artūras Damkus (gim. 1969 m.) pirmosios instancijos teisme buvo nuteisti atitinkamai 6 metams ir 2 mėnesiams ir 7 metams ir 2 mėnesiams laisvės atėmimo. Jiems bausmės liko nepakeistos.

Vilniaus apygardos teismo 2006 m. nuosprendžiu 5 metams nelaisvės buvo nuteistas ir Benas Juodris (gim. 1979 m.), bet jo atžvilgiu nuosprendis nebuvo skundžiamas.

Gaidjurgis tikina esąs apšmeištas

Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegijos nuomone, visų nuteistųjų šioje byloje kaltė padarius jiems inkriminuotus nusikaltimus įrodyta. Pirmosios instancijos teismo išvados padarytos remiantis byloje surinktais bei teisiamajame posėdyje betarpiškai ištirtais įrodymais. Kolegija nenustatė jokių duomenų, kurie patvirtintų S.Gaidjurgio ir V.Baltušio apeliacinių skundų teiginius, kad bylą išnagrinėjęs teismas buvo šališkas, ir kad buvo pažeista šių bei kitų nuteistųjų teisė į teisingą bylos nagrinėjimą.

Apeliaciniame skunde S.Gaidjurgis teigė, kad jį apšmeižė nusikaltimus padarę asmenys – R.Šadeikis, A.Damkus ir kiti. Jis pažymi, kad nė vieno iš nužudytų asmenų nepažinojo ir neturėjo jokio motyvo jų žudyti. Tokie nuteistojo teiginiai pripažinti neatitinkančiais bylos aplinkybių. Byloje surinkti įrodymams keliamus reikalavimus atitinkantys duomenys paneigia šiuos deklaratyvaus pobūdžio teiginius ir patvirtina S.Gaidjurgio kaltumą dėl jam inkriminuotų nusikalstamų veikų padarymo.

Baimės ir paklusnumo atmosfera

Lietuvos apeliacinis teismas dalies veikų, kvalifikuotų pagal senąjį Baudžiamąjį kodeksą kvalifikavimą pakeitė ir jas kvalifikavo pagal naująjį Baudžiamąjį kodeksą, dėl to, kartu įvertinus ir prokuroro apeliacinio skundo argumentus, pakeistos kai kurios bausmės nuteistiesiems.

Pirmosios instancijos teismas skundžiamame nuosprendyje daug dėmesio skyrė aplinkybėms, susijusioms su vadovavimu ir dalyvavimu nusikalstamo susivienijimo veikloje. Visos išvados tuo klausimu pripažintos esančios pagrįstos ištirtais ir įvertintais įrodymais, kurių visumas patvirtina S.Gaidjurgio įkurto ir vadovauto nusikalstamo susivienijimo veiklos trukmę, apimtį, ginkluotumą, tarpusavio ryšius, baimės ir paklusnumo atmosferą, apie kiekvieno susivienijimo dalyvio priklausymo susivienijimui trukmę, informuotumą, apie susivienijimo egzistavimą, tikslus, ginkluotumą.

Lietuvos apeliacinis teismas atkreipė dėmesį, kad byloje surinkti įrodymai, ypač grupuotės narių A.Damkaus bei R.Šadeikio parodymai, apie susivienijimo narių tarpusavio ryšius, veiklą, konspiraciją, darytus nusikaltimus ir kitas aplinkybes, patvirtina ne tik čia paminėtų, taip pat ir jau mirusių nusikalstamo susivienijimo narių – B.J., R.M., bet taip pat ir nusikalstamo susivienijimo vadovo S.Gaidjurgio vaidmenį šioje struktūroje. A. Damkaus ir R. Šadeikio parodymai šioje byloje buvo ypač vertingi tyrimui, nuoseklūs, todėl į tai buvo atsižvelgta skiriant jiems kur kas švelnesnes bausmes negu kitiems nusikalstamo susivienijimo nariams.

Kiekvienas su savais motyvais

S.Gaidjurgis apeliaciniame skunde nurodė, kad nepadarė nei vienos jam inkriminuotos nusikalstamos veikos, nebuvo skundžiamajame nuosprendyje minimo nusikalstamo susivienijimo narys ar organizatorius, todėl turėtų būti išteisintas.

M.Marijošius apeliaciniame skunde teigė, kad Vilniaus apygardos teismo 2006 m. sausio 16 d. nuosprendžiu jam paskirta bausmė yra per griežta ir neteisinga, nes jis buvo pripažintas kaltu dėl kitų žmonių padarytų nusikaltimų.

V.Baltušis skunde prašė iš naujo peržiūrėti baudžiamąją bylą, nes manė, kad yra pažeista jo teisė į teisingą bylos nagrinėjimą, nekaltumo prezumpcija bei teisė į gynybą, byla yra suklastota, o apkaltinamasis nuosprendis priimtas šališko teismo.

A.Graužinis prašėsi išteisinamas.

Prokuroras apeliaciniame skunde prašė šioje byloje 18 metų laisvės atėmimo bausme nuteistam V.Baltušiui skirti laisvės atėmimo bausmę iki gyvos galvos, o A.Graužiniui – laisvės atėmimą 15 metų. Generalinė prokuratūra teigė, kad nuosprendį reikėjo keisti dėl netinkamai pritaikyto baudžiamojo įstatymo.

Viltis – Aukščiausiasis Teismas

Nusikalstamo susivienijimo nariai pirmosios instancijos teismo buvo nuteisti už keliolikos asmenų nužudymus, gyvenamųjų ir poilsio namų, kitokių patalpų, laivo „Meridianas“ Klaipėdoje, Šiaulių ir Kauno policijos komisariatų, automobilių aikštelių sprogdinimus, neteisėtą ginklų laikymus ir pan.

Daugiausiai nusikaltimų padarę S.Gaidjurgis, M.Marijošius buvo Vilniaus apygardos teismo nuteisti kalėti iki gyvos galvos, V.Baltušis, kuris nusikaltimuose dalyvavo nepriklausydamas šiam nusikalstamam susivienijimui, – 18 metų laisvės atėmimo, A.Graužinis – 8 metams laisvės atėmimo. A.Graužinis buvo pripažintas kaltu dėl nužudymo slėpimo, žmogaus sužalojimo, dviejų asmenų laisvės atėmimo.

Šis nuosprendis dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, rašoma teismo atstovės Kristinos Petrošienės pirmadienį  išplatintame pranešime. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min