Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Viktoras Uspaskichas reikalauja ekspertizės arba – dar geriau – nutraukti Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą

Viktoras Uspaskichas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Viktoras Uspaskichas
Šaltinis: BNS, 15min.lt
0
A A

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį po pietų mėgino toliau nagrinėti Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą, kurioje teisiami Viktoras Uspaskichas, Vitalija Vonžutaitė, Vytautas Gapšys ir Marina Liutkevičienė. Piktindamasis dėl kai kurių skaičiavimų nesutapimų bylos medžiagoje, Viktoras Uspaskichas šįkart pareikalavo arba juodosios buhalterijos bylą nutraukti, arba bent atiduoti ją ekspertizei.

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį grįžo prie Darbo partijos bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka.

Apeliacinio teismo didžioji posėdžių salė buvo sausakimša: susirinko ne tik visi proceso dalyviai, bet ir būrys žurnalistų bei kitų žiūrovų.

Apklausė Meilę Ruškulienę

Pirmoji į teismo tribūną pakviesta Meilė Ruškulienė. Ši svarbi liudytoja pirmosios instancijos teisme taip ir nebuvo apklausta.

„Kas jus sieja su bendrove „Aguomina“?“ – klausė advokatas Vytautas Sviderskis.

„Aš buvau šios bendrovės akcininkė“, – neslėpė liudytoja.

Kas buvo bendrovės buhalterė, M.Ruškulienė negalėjo prisiminti.

„Dokumentai rodo, kad tai buvo Nijolė Steponavičiūtė“, – sakė advokatas. „Nežinau...“, – nutęsė liudytoja.

N.Steponavičiūtė – viena pagrindinių liudytojų juodosios buhalterijos byloje. Jos parodymais paremti kaltinimai. UAB „Aguomina“ – Darbo partijos ruporu vadintą laikraštį „Laikas“ leidusi bendrovė.

Ikiteisminio tyrimo metu M.Ruškulienė yra minėjusi, kad į bendrovės „Aguomina“ veiklą niekaip nesikišo, jokios įtakos laikraščio „Laikas“ leidybai ji nedarė. Visus reikalus tvarkydavo jos vyras, Darbo partijos narys Romas Ruškulis.

Buvusią FNTT specialistę kamantinėjo 3 val.

Ankstesniame posėdyje vadinamosios juodosios buhalterijos byloje teismas apklausė du liudytojus ir ūkinės-finansinės veiklos išvadą pateikusią Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje anksčiau dirbusią specialistę Nijolę Galvanauskienę. Ji jau buvo apklausta Vilniaus apygardos teisme, tačiau N.Galvanauskienei teks liudyti ir kituose teismo posėdžiuose – į kai kuriuos proceso dalyvių klausimus apie skaičiavimus ji negalėjo atsakyti, prašė skirti laiko paruošti atsakymus. Buvo sutarta, kad advokatai savo klausimus pateiks raštu, ji atsakys būtent kovo 26 dieną vyksiančiame posėdyje.

Šią trečiadienio popietę N.Galvanauskienė atvyko į teismą parengusi visus atsakymus. Sklandžiai ir aiškiai kalbanti moteris iš teismo tribūnos kantriai dėstė apie duomenis ir skaičiavimus, susijusius su Darbo partijos juodosios buhalterijos finansiniais dokumentais.

„Uspaskichai, tyliau! Gapšy, nepertraukinėkite žmogaus!“ – įsiaudrinusius kaltinamuosius ramino posėdžiui vadovaujanti teisėjų kolegijos vadovė.

Tačiau finansų ekspertės argumentai kaltinamųjų neįtikino. Ir V.Uspaskichas, ir V.Gapšys emocingai diskutavo su liudytoja ir užvertė ją klausimais, mėgindami paneigti jos teiginius.

„Uspaskichai, tyliau! Gapšy, nepertraukinėkite žmogaus!“ – įsiaudrinusius kaltinamuosius ramino teismo posėdžiui vadovaujanti kolegijos vadovė Violeta Ražinskaitė.

Tiesa, N.Galvanauskienė pripažino, į bylos medžiagą yra įsivėlę tam tikrų netikslumų dėl skaičių. Tačiau, pasak specialistės, esmės tai nekeičia. Tą patį pabrėžė ir bylą kuruojantis prokuroras Saulius Verseckas: nei veiklos kvalifikavimas, nei nusikalstamos veikos, dėl kurių asmenys šioje byloje yra nuteisti, dėl to nesikeičia.

Specialistė N.Galvanauskienė trečiadienį teisme buvo klausinėjama maždaug tris valandas.

Ir posėdžio metu, ir jo pertraukos metu bendraudamas su žurnalistais V.Uspaskichas piktinosi dėl kai kurių skaičiavimų nesutapimų bylos medžiagoje. Kaltinamasis pareiškė, kad reikia arba tučtuojau užbaigti jo ir bendražygių teismą, arba atiduoti bylos medžiagą ekspertizei atlikti.

Advokatas: prašysime ekspertizės

Vienas iš Darbo partijos įkūrėjų Viktoro Uspaskicho advokatas Algirdas Miškinis sako, kad teiks teismui prašymą dėl Darbo partijos ūkinės-finansinės veiklos ekspertizės arba naujo specialisto tyrimo.

„Turime nustatyti tiesą, todėl prašysime teismo, be abejo, naujos ekspertizės. Aš paskaičiuoti negaliu, aš klaidas nustačiau kaip advokatas, teisininkas. Aš neturiu finansinio išsilavinimo ir paėmęs tą išvadą finansininkas, jis surastų dar daugiau klaidų – aš tuo neabejoju“, – Apeliaciniame teisme trečiadienį  žurnalistams sakė advokatas A.Miškinis.

Jis mano, kad sukčiavimo epizode skaičiai turi didelę reikšmę, keistųsi kaltinimas.

„Mes kalbame dėl specialisto išvados – ji yra klaidinga, specialistė tai pati pripažino. Ačiū Dievui, tai įvyko Apeliaciniame teisme. Yra ir techninių klaidų, bet ir yra esminių klaidų – skaičiavimo, dvigubinimo. Pajamų dvigubinimas negali būti techninė klaida“, – kalbėjo A.Miškinis. Jis nemano, kad klaidos atsirado netyčia, nes buvo tirta gausybė dokumentų.

Prokuroras: papildomas tyrimas nereikalingas

Tuo metu valstybės kaltintojas Generalinės prokuratūros prokuroras S.Verseckas mano, kad klaidos specialisto išvadoje yra ne esminės.

„Man atrodo, kad šiandien specialistė labai išsamiai, nuosekliai atsakė į visus į advokatų iškeltus klausimus. Tai reiškia, kad kažkos papildomas tyrimas nėra reikalingas. Ji ir sakė, kad natūralu tikrinant tūkstančius įrašų, operacijų, kurių buvo šimtai, kad tų klaidų gali pasitaikyti. Ką advokatai iškėlė, kokias abejones, specialistė netgi daugeliu atveju sutiko, kad tokios klaidos buvo padarytos“, – žurnalistams sakė S.Verseckas.

Jis pažymėjo, kad nustatytos klaidos nekeičia nei kaltinimų, nei išieškomų sumų. Pernai liepą Vilniaus apygardos teismas paskelbė, kad V.Uspaskichui teks atlyginti milijoninę žalą – teismas patenkino Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos ieškinius ir nusprendė išieškoti solidariai iš V Uspaskicho ir Seimo narės „darbietės“ Vitalijos Vonžutaitės priteisti per 3 mln. litų. Šie pinigai – Darbo partijos 2004 – 2006 metais nesumokėti mokesčiai ir įmokos valstybei.

„Šiek tiek koreguotųsi ikiteisminio tyrimo metu nustatytos neapskaitytų pajamų ir išlaidų sumos, tiksliai nepamenu, bet, atrodo, nuo nuo 25 iki 24 milijonų – jos šiek tiek sumažėtų. Akivaizdu, kad nei kvalifikacijos, nes bylos esmės, nei nusikalstamo mechanizmo nepaneigia. Tai yra tik korekcijos, atsirandančios darant skaičiavimus. Nemanau, kad naujas tyrimas reikalingas, nes į klausimus, kuruos kėlė gynyba, yra atsakyta. Nematau ginčo“, – sakė S.Verseckas.

Posėdis trečiadienį baigėsi tik 17 val.

Tęsinys – balandį

Vilniaus apygardos teismo 2013 m. liepos 12 d. nuosprendžiu Viktorui Upaskichui skirta 4 metų laisvės atėmimo bausmė, Vitalijai Vonžutaitei – 3 metų laisvės atėmimas, Marinai Liutkevičienei –  1 metai, o Vytautas Gapšys laisvės atėmimo bausmės negavo – jam skirta 275 MGL (35 750 Lt) dydžio bauda. Baudžiamoji byla juridinio asmens Darbo partijos atžvilgiu nutraukta juridiniam asmeniui pasibaigus po reorganizavimo.

Prokurorai, Darbo partijos atstovai, nuteistieji ir jų advokatai apskundė Vilniaus apygardos teismo nuosprendį Lietuvos apeliaciniam teismui. Po šio teismo verdikto nuosprendžiai įsiteisėja.

„Darbiečių“ byloje Apeliacinis teismas trečiadienio vakarę paskelbė pertrauką iki balandžio 4 d.

Tądien teisme numatoma tęsti svarbių liudytojų apklausas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min