2026-07-22 11:32

Apylinkės teismas turės iš naujo nagrinėti Vytauto Gapšio paleidimo bylą

Kauno apylinkės teismas turės iš naujo nagrinėti „MG grupės“ (buvusios „MG Baltic“) politinės korupcijos byloje nuteisto eksparlamentaro Vytauto Gapšio lygtinio paleidimo klausimą.
Vytautas Gapšys
Vytautas Gapšys / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Tokį sprendimą praėjusią savaitę priėmė Kauno apygardos teismas, tenkinęs V. Gapšio skundą.

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmams Kaišiadoryse iš naujo perduotas nagrinėti Lygtinio paleidimo komisijos gegužės 4-osios nutarimas taikyti V. Gapšiui lygtinį paleidimą ir Kauno apygardos prokuroro skundas dėl šio nutarimo.

Apylinkės teismas birželio 11-ąją atsisakė patvirtinti sprendimą dėl V. Gapšio lygtinio paleidimo.

Aukštesnysis teismas konstatavo, kad ši nutartis buvo priimta iš esmės pažeidžiant Baudžiamojo proceso kodeksą. Teismo vertinimu, pažeidimus Kauno apylinkės teismas padarė nagrinėdamas tik klausimą dėl Lygtinio paleidimo komisijos nutarimo, bet nenagrinėdamas prokuroro skundo ir nuteistajam neišsiųsdamas šio skundo atsiliepimams pateikti.

Pasak Kauno apygardos teismo, taip buvo pažeistos V. Gapšio teisės į teisingą teismą ir gynybą – jis nebuvo per tris darbo dienas, kaip numato Baudžiamojo proceso kodeksas, informuotas apie prokuroro skundą ir negalėjo per 14 dienų pateikti atsiliepimo į jį.

Žemesnysis teismas taip pat nesurengė atskiro skundo nagrinėjimo, pavadindamas jį atsiliepimu.

Be to, ekspolitikas antradienį išplatintame pranešime tvirtino nustatęs analogiškus pažeidimus, kai prokurorų skundai nebuvo išnagrinėti bent dviejose kitose lygtinio paleidimo bylose, kurias nagrinėjo teisėjas Ričardas Juodis.

Todėl V. Gapšys prašo Teisėjų etikos ir drausmės komisijos įvertinti šio teisėjo veiksmus, nors komisija pažymi nevertinanti teisėjų procesinių sprendimų ar procesinių veiksmų teisėtumo. Juos patikrinti gali tik aukštesnės instancijos teismai.

Kaip rašė BNS, prokuratūra savo skunde nesutiko su Lygtinio paleidimo komisijos išvadomis dėl V. Gapšio pakartotinio nusikalstamo elgesio rizikos ir sprendimu nuteistojo pataisą tęsti jam esant laisvėje lygtinai.

Į laisvę anksčiau laiko išeiti V. Gapšys bandė tris kartus. Visus kartus teismai tam užkirto kelią, nors vieną iš jų Lygtinio paleidimo komisija ir priėmė politikui palankų sprendimą.

V. Gapšys kalinamas nuo 2023-iųjų lapkričio, kai Lietuvos apeliacinis teismas jį pripažino kaltu. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2024-ųjų spalį patvirtino V. Gapšio kaltę, skirdamas kiek švelnesnę ketverių metų ir trijų mėnesių laisvės atėmimo bausmę.

Buvęs parlamentaras nuteistas už tai, kad pažadėjęs atlikti taip pat kalinamo verslininko Raimondo Kurlianskio pageidaujamus veiksmus, gavo 12,1 tūkst. eurų nuolaidą Darbo partijos politinei reklamai ir 15 tūkst. eurų paramą įstaigai „Meno ir sporto projektai“.

Laisvės atėmimu „MG grupės“ politinės korupcijos byloje taip pat nuteistas buvęs parlamentaras Eligijus Masiulis.

Drauge šioje korupcijos byloje nuteisti buvę parlamentarai Šarūnas Gustainis ir Gintaras Steponavičius bei trys juridiniai asmenys – Liberalų sąjūdis, Darbo partija ir „MG grupė“. Jiems iš viso skirta apie 1,8 mln. eurų baudų.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą