Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar įmanoma padėti moteriai, kuri pati nuo atsakomybės gelbsti savo smurtaujantį vyrą?

Smurtas prieš moteris vyrauja net ir itin išsivysčiusiose valstybėse.
BFL nuotr. / Smurtas prieš moteris
Šaltinis: 15min
0
A A

Įsigaliojus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui, policijos pareigūnams teko didžiulis darbo krūvis. Per šių metų 9 mėnesius Šiaulių apskrityje dėl smurto artimoje aplinkoje pradėti 994 ikiteisminiai tyrimai, daugiausiai jų Šiauliuose – 309 ir Šiaulių rajone – 196. Įgyvendindami šį įstatymą, pareigūnai susiduria su unikalia problema – kai kurių nukentėjusiųjų abejingumu ir nesuinteresuotumu tyrimo rezultatais.

Kaip rašoma Šiaulių apskrities VPK pranešime, nukentėjusioji pusė jau kitą dieną po pranešimo apie patirtą smurtą nebeturi pretenzijų smurtautojui ir prašo ikiteisminį tyrimą nutraukti, vengia vykti pas ekspertus, duoti parodymus. Toks elgesys pareigūnams apsunkina įrodymų rinkimą ir vilkina tyrimą.

Kaip padėti aukai, kai ji nebenori, kad smurtautojui būtų taikoma kardomoji priemonė - įpareigojimas gyventi skyrium, neprieštarauja ar net kviečia jį grįžti į savo gyvenamąją vietą? Pareigūnams tikrinant, kaip vykdoma ši kardomoji priemonė, tiesą slepia ne tik įtariamasis, bet ir nukentėjusysis. Aukos vis dar nesupranta įstatymo realybės ir jo pasekmių, o turi tik vieną siekį - teisėtvarkos institucijas paversti botagėliu, kuriuo tik papliaukšenama, bet nekertama jos vyrui.

Neseniai Šiaulių apygardos teismas išnagrinėjo šiaulietės D.U. apeliacinį skundą, kuriuo ji prašė pakeisti Šiaulių apylinkės teismo nuosprendį dėl paskirtos bausmės prieš ją nuolat smurtavusiam savo vyrui G.U. Vyrui, kuris dėl smurtinio pobūdžio nusikaltimų teistas jau tris kartus – du dėl smurto pries ją ir vieną - prieš jos sūnų. 2010 metais neblaivus vyras peiliu grasino D.U. nužudyti. Už tai teismas jam skyrė 8 MGL baudą.

Po mėnesio jis jau buvo teisiamas už savo posūnio sužalojimą – sulaužė jam du pirštus. Už tai jam 6 mėnesiams buvo apribota laisvė.

2011 metų gruodį jis išklausė teismo nuosprendį už tai, kad būdamas vidutinio girtumo sumušė savo žmoną. Vyras atliko 40 parų arešto bausmę, o praėjus 2 mėnesiams, 2012 metų balandžio 8-ąją, Šiaulių miesto policija pradėjo jam dar vieną ikiteisminį tyrimą – švęsdamas Velykas, jis vėl sumušė savo žmoną. Šįkart teismas, įvertinęs, kad ankstesnės poveikio priemonės G.U. elgesiui teigiamo poveikio nepadarė ir jis vėl įvykdė analogiško pobūdžio smurtinį nusikaltimą prieš tą patį asmenį, nutarė šiaulietį 4 mėnesiams izoliuoti nuo visuomenės ir apgyvendinti jį pataisos namuose.

Tačiau pastarasis teismo sprendimas sukėlė smurto aukos nepasitenkinimą. Ji su apeliaciniu skundu kreipėsi į aukštesnės instancijos teismą, prašydama smurtautojui paskirti bausmę, nesusijusią su laisvės atėmimu. Moters motyvas - nebuvo vadovautasi teisėtumo bei protingumo principais, neatsižvelgta į jos prašymą neskirti laisvės atėmimo bausmės. Mat ji be vyro neišgyvensianti, nepajėgsianti sumokėti nuomos bei komunalinių mokesčių. Moteris teigia, kad sutuoktinis jos atsiprašė, ji jam atleido ir suprato… kad į policiją nereikėjo skambinti.

Tačiau apeliacinės instancijos teisėjų kolegija moters skundą atmetė. Ji neįžvelgė galimybės taikyti bausmės vykdymo atidėjimą, nes G.U. ankstesni teistumai yra už smurtinio pobūdžio nusikaltimus (o tai jau recidyvas), be to, paskutinis nusikaltimas buvo padarytas teistumui neišnykus, o užfiksuoti administracinės teisės pažeidimai vyrą taip pat charakrterizuoja neigiamai. Be to, anksčiau skirtos švelnesnės bausmės jam teigiamo poveikio neturėjo. Lapkričio 6 d. už G.U. nugaros užsivėrė Tardymo izoliatoriaus, kuriame jis praleis 40 parų arešto, durys.

Taigi teisėsaugininkams tenka spręsti dilemą, kaip padėti smurtą patiriančiai moteriai, kuri nuolat kreipiasi į policiją pagalbos, o paskui pati skundžia teismo nuosprendį smurtautojui, siekdama jį sušvelninti. Gal tai tiesiog moters diagnozė - priklausomybė smurtui?

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min